Vlna

| Editoriál | 3. 6. 2013

Obecne platí pravidlo, že počet návštevníkov určuje úspech podujatia. Určuje však aj jeho kvalitu? Umelci by možno zapochybovali. Ako to však vnímame my, samotní návštevníci? Cítime sa lepšie na podujatí, kde je „plnka“ alebo nás láka komorná atmosféra poloprázdnych galérií?

Počas prípravy 11. čísla Zajtrajších novín som mala možnosť, rovnako ako vy, zažiť niekoľko kultúrnych podujatí v Košiciach. Noc literatúry sa koná v približne dvadsiatich európskych mestách 15. mája. Tá košická ma prekvapila svojou komornosťou. Sprvu som si myslela, že málo ľudí počas čítačky vytvorí atmosféru nezáujmu. Potom som si však všimla, že samotných miest na sedenie bolo na každej čítačke len pár. Nešlo o masovú akciu. A tak medzi čítajúcim a počúvajúcimi vznikal v priebehu niekoľkých minút vzťah. Dámy sa asi najviac potešili charizmatickému Silvestrovi Lavríkovi. Tento prívlastok mu prisudzuje každá moderátorka. Lavrík, ako vystrihnutý Pán dokonalý zo seriálu Sex v meste, čítal úryvok z románu NW od Zadie Smith tak sugestívne, že sa mi pred očami menil z príťažlivého pána na trojicu ženských literárnych postáv. (Treba povedať, že S. L. pri označení za Pána dokonalého isto znechutene podvihne jedno obočie. No niet lepšieho spôsobu ako medzi ženami spropagovať kvalitnú literatúru.)

Naopak, Noc múzeí a galérií o tri dni neskôr bola návštevníkmi zaliata. Vlny ľudskej tsunami narážali najmä na farbami žiariacu Uličku remesiel, strašidelnú Miklušovu väznicu a vynovené Rodošto. Hoci sa našli veční frfloši, ktorým sa nepáčilo predierať sa davom, väčšina ľudí bola z masovosti podujatia nadšená. Niekoľkokrát som počula spokojné ohlasy v zmysle: „Mesto konečne žije! Je to tu ako v zahraničí.“ Aj mne sa zvýšený záujem ľudí o domáce múzeá a galérie páčil. Veď aspoň raz do roka. Najviac mi však zarezonoval prázdnejší priestor Pyecka Gallery. Dostalo sa mi totiž príjemného výkladu ku výstave od samotného autora. Príbehy o stopách Michala Machciníka budem vedieť vyrozprávať svojim známym už aj sama.

Projekt Verejný priestor inak/Pulic Art Days odštartovalo 20. mája odhalenie dvoch sôch profesora Juraja Bartusza priamo pred Technickou univerzitou. Možno preto, že sa otvorenie konalo napoludnie, nenašlo sa okrem hŕstky novinárov a organizátorov v podstate žiadnych ďalších divákov. Možno to bolo aj preto, že sa v podobnom čase otvárala aj putovná výstava Vagón. Minimalistické Bartuszove sochy antropomorfného tvaru vznikli už v roku 1963. Vypovedajú o našej epoche a tvoria akúsi kozmickú bránu. Do projektu sa zapojilo 12 umelcov od renomovaných autorov až po mladú nastupujúcu generáciu. Sochy budú postupne v našom meste pribúdať. Zájdite sa pozrieť napríklad do parku na Moyzesovej ulici na Davidovu Klíčovú sochu či na Kuzmányho 27, kde sídli Zahoranského objekt Doma. skonštruovaný zo starých prašiakov.

Festival Use the C!ty mal smolu na počasie, no napriek tomu na koncerty Hudba v meste ľudia vyšli do ulíc. (Na to, aby náš hlad po kultúre neovplyvňovali poveternostné podmienky, potrebujeme ešte dozrieť.) Takmer štyri desiatky hudobných pódií po centre mesta vytvorili zaujímavý efekt. Plávala som z džezu do rocku, z punku do country a na miestach, kde sa miešali zvuky z viacerých stageov, som sa cítila ako v mori, keď ma naraz obmýva studený i teplý prúd vody.

Vode sa venuje aj 11. číslo Zajtrajších novín. Zuzana Pacáková vyrozprávala príbeh, ako by sa mohla vrátiť rieka do centra Košíc, do Mlynského náhonu, kde ešte v 70. rokoch tiekla (strana 2, 3). Aj obľúbené multižánrové podujatie Imaginácie stojí na tekutej téme (strana 9). Či už bude na týchto aj ostatných kultúrnych podujatiach vlna návštevníkov veľká či malá, mojím prianím je, aby organizátori nevarili z tej istej vody.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Silvester Lavrík počas Noci literatúry v Katovom byte. Foto: Ján Staš

Silvester Lavrík počas Noci literatúry v Katovom byte. Foto: Ján Staš

 

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vlna

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems