Rovnocenní partneri

| Tretí sektor | 17. 6. 2013

Haliganda je môj sen, v Haligande bývať chcem,“ spieva sa v rozprávke o zázračnej krajine, kde pri mávaní rukami padajú do úst pečené kuriatka. Práve tento názov inšpiroval zakladateľov Občianskeho združenia Haliganda k založeniu organizácie, ktorá spája rodiny. Projekty ako Dom kreativity či Materské centrá pomáhajú vytvoriť z detí plnohodnotných a kreatívnych dospelých a z ich rodičov hrdé mamy a otcov.

Združenie funguje jedenásť rokov a zastrešuje tri materské centrá pre deti do troch rokov a Dom kreativity pre troj až dvanásťročných. Multifunkčný program vymýšľajú piati členovia. Spolu skladajú edukačné Čítania v piesku, interaktívne koncerty Inej hudby, divadelné workshopy, výtvarné dielne a jedinečný celoslovenský festival Krajina Haliganda.

Inšpirované rodinou

Každý týždeň je pre deti pripravené niečo nové. Stavanie figúrok z gaštanov, výroba šarkanov či maľovanie obrazov, alebo dramatizované čítania rozprávok, divadelné predstavenia, karnevaly, hudobné kurzy a cvičenia. „Deti sú prirodzene tvorivé, zvedavé, schopné napodobňovať a neobmedzovať sa pravidlami. Nepristupujeme k nim ako k menejcenným prijímateľom, ktorým stačí čokoľvek veľké, farebné, hlučné a nenáročné na dozor dospelých. Pri tvorbe programu sme meradlom záujmu my a naše ratolesti. Vďaka tomu sa nám darí vytvárať aktivity, pri ktorých sa dieťa nápaditým spôsobom učí a z rodiča sa stáva namiesto znudeného sprievodcu jeho zvedavý partner,“ popisuje tvorbu aktivít PR manažérka organizácie Silvia Sorgerová.

Keď deti vyrastú

Keďže deti rýchlo rastú, Haliganda nemá oficiálnych členov, ktorí by sa niekde hlásili alebo platili členské. Má „Haliganďanov“: „Najčastejšie sú to rodičia a starí rodičia, ktorí tu trávia čas s deťmi a vnúčatami. Mamičky nám veľakrát pomáhajú aj potom, ako ich deti odrástli. Spolupracujú pri väčších akciách, pri prevádzke herní, nosia hračky či nových rodičov. Medzi dobrovoľníkmi je tiež mnoho študentov, ktorí sa k nám dostali ako starší súrodenci malých návštevníkov,“ vysvetľuje Sorgerová.

Výber z toho najlepšieho

Vrcholom celoročného snaženia sa organizácie je festival Krajina Haligandapre deti a ich zvedavých rodičov. „Každý z troch ročníkov bol výnimočný. V prvom sme postavili divadelné šapitó s Richardom Müllerom ako čitateľom vlastných rozprávok, v ďalšom roku sa pridala detská škola džezu Petra Lipu a Pavol Hammel s jeho Šľahačkovou princeznou. Posledná krajina vyrástla v stanovom mestečku na sídlisku KVP. Navštívili nás Funny Fellows, Maškrtníci, Spievanka a Zahrajko. Štvrtý ročník bol naplánovaný na jún 2013, no museli sme ho z organizačných dôvodov zrušiť. Bude sa však konať o rok a už teraz naň máme pripravených veľa ,vychytávok’,“ hovorí Sorgerová. Niektoré z nich si budete môcť pozrieť už v predstihuna septembrovom otváraní nového Domu kreativity.

Nezabudnite snívať

Naším cieľom je vytvoriť deťom kvalitné podnety na rozvoj toho, kým v skutočnosti sú, a navrátiť rodičom radosť a pýchu na to, že tento rast môžu ovplyvniť. Do Haligandy sa vracajú všetci tí, ktorí nezabudli snívať a chcú svojim deťom vytvoriť z dospievania zážitok,“ uzatvára Silvia Sorgerová. A hoci tu nepadajú do úst pečené kuriatka, organizácia ponúkasvoje vlastné kúzla. Všetci rodičia totiž vedia, že vidieť, ako ich deti rastú, je ozajstný zázrak.

Veronika Samková

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Svetlana Homolová

Edukačné projekty Iná hudba.

Edukačné projekty Iná hudba.

Dramatizované čítanie Romana Sorgera.

Dramatizované čítanie Romana Sorgera.

Čítanie v piesku s rabínom Šteinerom.

Čítanie v piesku s rabínom Šteinerom.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rovnocenní partneri

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems