Mlynským náhonom opäť potečie voda – Košice sa zmenia na Prahu, Benátky či Paríž

| Kultúra, Rozhovory, Tretí sektor | 3. 6. 2013

V Mlynskom náhone v centre Košíc opäť tečie voda. Doprava je odklonená a vďaka vodnému kanálu sa pešia zóna Hlavnej ulice prepojila s mestským parkom pri stanici, čím vnikol obrovský oddychový priestor hodný európskych veľkomiest. Na Štefánikovej ulici, čiže na brehoch Mlynského náhonu, vyrástli útulné kaviarničky a obchody. Na vode oddychujú obyvatelia i návštevníci člnkovaním a bicyklovaním sa na vodných šľapadlách. V parku sa nachádzajú pieskové plochy plné ležadiel, slnečníkov a opaľujúcich sa ľudí. Komu sa zachce kultúry, odskočí si na vernisáž do Kunsthalle alebo na koncert do Tabačky Kulturfabrik. Život v Košiciach sa zmenil na zážitkovejší a pohodovejší zároveň, atraktívnosť miesta vyhľadávajú vo veľkom turisti. Môže za to voda, ktorá sa vrátila do mesta. Tam, kde kedysi bola.

Projekt Návrat vody do mesta sa pokúsi vytvoriť atmosféru, ktorú by Košice mali, keby nimi pretekala rieka. Otvára sa tak i verejný dialóg, či to sami chceme. Príďte sa pozrieť 22. júna na multižánrovú umeleckú performanciu v priestore od Rokoka po koniec Mlynského náhonu pri Jakabovom paláci a vyskúšajte si, ako by to vyzeralo, keby sa Košice vrátili do čias benátskych, pražských, parížskych. O jedinečnom projekte napísanom na mieru Košiciam, rozpráva jedna jeho z dramaturgov, Zuzana Pacáková.

Kto každý dramaturgicky participuje na projekte Návrat vody do mesta?

Peťo Radkoff z Tabačky, Peter Kočiš z Divadla na Peróne, Peter Vrábel z Kassaboys a ja. Projekt je jeden z kľúčových v rámci EHMK 2013 a pracujeme na ňom spoločne už druhý rok.

Ako vznikla myšlienka a ako sa vyvíjala? Predstav filozofiu projektu.

Myšlienka nemusela vznikať. Odkedy voda odišla z centra Košíc, odvtedy tu myšlienka existuje. Funguje na viacerých úrovniach, rozoberajú ju architekti na fakulte umení, historici, aktivisti, umelci, stále je táto téma živá. Riešia ju na Útvare hlavného architekta. Je to celkový svetový trend vracať sa k prírode, ekológii, vytvárať oddychové zóny v meste, avšak iné ako pešie. Návrat vody do mesta je jeden z pôvodných projektov v rámci Interface, vďaka ktorému Košice vyhrali titul EHMK 2013. Žiaden z ďalších projektov EHMK nie ja tak silno spätý s históriou a mestom Košice ako tento.

Prečo vlastne voda z Košíc zmizla?

V 70. rokoch sa riešil významný krok pre Košice, urobiť pešiu zónu v meste. „Zbytočnú“ vodu presunuli do rúry pod zem, vybudovali sa cesty pre autá. Vtedy to bol progresívny projekt. Lenže dnes, keby tu bola voda, prepojíme pešiu zónu s mestským parkom a tým rozšírime samotné centrum mesta. Mesto má svoj prirodzený výhľad, napríklad od mostu pri Jakabovom paláci. Budova VSE bola kedysi mlynom, stačí si pozrieť staré fotografie. Tento obraz sa dá prinavrátiť, pretože voda tečie pod mestom. Ak by si na tom niekto postavil kampaň, nenašiel by sa Košičan, ktorý by bol proti. Je to nádherná téma, ktorá by zmenila mesto a je to vec pre ľudí. Na to však treba odvahu.

Myslíš si, že by všetci skutočne súhlasili?

Košičania majú pocit, že sú často vynechaní. To je aj problém EHMK. Hoci sú v projekte dobré veci, mnohokrát boli neskoro komunikované. Ľudia sa k informáciám dostanú ako poslední a majú pocit, že projekt je pre nich, ale bez nich. Práve preto sme naopak my chceli projektom Návrat vody do mesta ukázať problém vody. Aké by to mohlo byť s ňou, nech o tom začnú ľudia sami rozmýšľať a následne zaujať vlastné stanovisko. Keď Košičania budú chcieť vodu naspäť, všetko pôjde ľahšie.

Existuje mesto, ktoré si prinavrátilo vodný kanál do svojho centra?

Práve s chlapcami z organizácie Východné pobrežie, Mišom Hladkým a Mišom Hudákom, sme boli v holandskom Utrechte, kde mali vodu, potom diaľnicu a teraz majú opäť vodu. Natočili sme videodokument o tom, ako je niečo také možné. Košičania si to môžu pozrieť na našej stránke navratvodydomesta.sk.

Čím je pre mesto vodný kanál v jeho centre pridanou hodnotou?

Stačí ísť do väčšieho európskeho mesta, ako Bratislava, Praha, Paríž. Sedem rokov som žila v Paríži. Ľudia sa tam v lete nestretávajú v kaviarňach, ale pri Seine. Na brehoch Seiny ľudia sedia vedľa seba s bagetami, syrom, hroznom, vínom, hrajú na gitarách, deka medzi dekou sa rozpráva, požičiavajú si vývrtky na víno, tancuje sa tam swing, organizujú workshopy. Je to miesto, kde sa relaxuje a táto zóna pri vode má celkom inú energiu. Veď aj Košičania chodia v lete na Bukovec, na Jazero, k Súdkom pri Hornáde. Automaticky vyhľadávajú vodu. Pritom Štefánikova ulica je presne tak vystavaná, že by na nej mohli vyrásť kaviarničky a obchodíky na brehu Mlynského náhonu, ktorý by tiekol cez mesto. V okolí máme mestský park s jazierkom, dokončuje sa Kunsthalle, pri Jasmine je Tabačka, kurty sa budú obnovovať, čiže by mohla vniknúť veľká relaxačná zóna.

Ako bude koncipovaný program podujatia Návrat vody do mesta. Dá sa vrátiť „voda“ do mesta?

Cieľom je, aby ľudia zažili atmosféru, ako keby už voda v meste bola. Na mieste od kruhového objazdu pri Jumbe až po VSE na Mlynskej ulici a v kanáli, kde voda ešte je, od Rokoka po Yasmin, bude veľa umenia a zážitkov. Vyzývame ľudí, aby si zobrali plavky a vychutnali si pláž, zelené zóny, športové hry, tvorivé dielne, dizajn obchod, workshopy, aerobik a jógu, masáže, piknik na tráve, projekcie filmov, koncerty. Pripravíme ležadlá, slnečníky, kaviarne z mesta sa presťahujú na jeden deň k „vode“, most pri RWE premeníme na Karlov most. Do denného režimu, ktorý sa začne o 16:00 hod., sa postupne s tmou dostane viac umenia. Po zotmení nasvietime Mlynský náhon rôznymi inštaláciami na tému voda. Predstavíme úplne nové umelecké inštalácie, ktoré vznikli špeciálne pre tento priestor.

Budú do projektu zapojení a oslovení najmä domáci ľudia, lokálni umelci?

Tento projekt je práve o tom, že nechceme zahraničné hviezdy, ale Košičanov, umelcov, ktorí tu žijú a budú pracovať s témou vody. Aj keď budeme mať aj zopár zahraničných mien, gro tvoria Košičania.

Ostanú umelecké zásahy v meste aj po podujatí?

Áno, podobne ako známa modrá vlna od výtvarníka Sama Čarnokého na stenách Mlynského náhonu, radi by sme zachovali aj ďalšie intervencie do verejného priestoru, aspoň niekoľko mesiacov po projekte. Pripravujeme prednášky na tému vody z ekologického, architektonického a historického pohľadu. Usporiadame aj verejnú diskusiu, do ktorej dúfajme príjme pozvanie aj vedenie mesta a architekti. Oral history je projekt, ktorý zrealizuje Východné pobrežie. Budú to minútové videá, v ktorých sa dozvieme od Košičanov, či chcú naspäť vodu do Mlynského náhonu. Jeden ekologický projekt je už rozbehnutý. Sú ním plávajúce záhrady Ilony Németh pri Yasmine a most s kontajnerovými objektmi Reuse, ktorý vznikol z odpadových materiálov a je výsledkom práce fakulty umení. Vznikne tak prvý vodný oddychový priestor v centre mesta.

Návrat vody do mesta teda nie je až tak o samotnom umení, ako napríklad Biela noc, ktorú tiež pripravuješ.

Nie, Návrat vody do mesta je sociálno-komunitno-umelecký projekt. Súčasné umenie reaguje na problémy a na aktuality. Nie je len o vizualite, ale o koncepte, myšlienke. Umenie použijeme ako komunikačný prostriedok na to, aby sa zviditeľnil nejaký problém, otázka. Bola tu voda, už nie je. Títo umelci sa nad tým zamýšľajú, zamyslite sa aj vy, napíšte nám svoj názor. Chceme vzbudiť pocit, že čo keby takto mesto vyzeralo stále. Namiesto áut by bola v Mlynskom náhone voda.

Ako návštevníkov pritiahnete do mesta?

Pripravujeme participačnú performanciu. Večerný program sa spustí ľuďmi. Hlavný bod programu budú samotní Košičania, návštevníci, ktorí sa v náhone zahrajú na vodu. Do mobilu si stiahnu z nášho webu pozadie – modrú pulzujúcu farbu. Ľudia sa prejdú náhonom so zapnutými mobilmi svietiacimi na modro. Vznikne tak vlna ľudí, ktorá otvorí večerný program. Je to doslova na ľuďoch, či tu voda raz bude, alebo nie. Vlna ľudí odštartuje 22. júna o 22:30 pod Jakabovým palácom. Všetky podrobnosti, ako aj samotný program, nájdu ľudia na našej stránke www.navratvodydomesta.sk

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Zacharová

Foto: Archív Projektu

Viac informácií na www.navratvodydomesta.sk.

397496_144570285701572_1076699327_n

Pohľadnica z čias, keď v celom Mlynskom náhone tiekla voda. Podujatie Návrat vody do mesta sa pokúsi vytvoriť podobnú atmosféru.

fotka (2) (400x400)

Most s kontajnerovými objektami Reuse.

fotka (400x396)

Plávajúce záhrady Ilony Németh.

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mlynským náhonom opäť potečie voda – Košice sa zmenia na Prahu, Benátky či Paríž
 1. Narodil som sa v r.1945 a až do r.1973 som býval na Gottwaldovej (dnešná Štefánikova)č.42, kde som prežil prekrásne detstvo aj vďaka Mlynskému náhonu. V lete sme vybehli z domu a rovno do vody a v zime sme hrali hokej. Na pravom brehu boli staré Košice a na ľavom mnohé možnosti vyšantiť sa či na ihriskách, v parku, na kúpalisku, na jazierku,na tenisových kurtoch kde sa v zime kočulovalo, na športoviskách ,atď. Keď na mieste kde bol amfiteáter vybudovali kryté kúpalisko – to som ešte zniesol, ale keď zrušili Mlynský náhon radšej som sa presťahoval. Som nadšený vašim projektom a držím vám všetky palce.

  Komentoval Ing.Marián NÉMETH dňa 11.06.2013 o 08:58:26

 2. Vidno, pán Német, že už dlho v Košiciach nežijete. Je mi ľúto, že ste sa priradili k mnohým (dokonca aj domácim), ktorí naleteli demagógii košických iluzionistov. Živenie ilúzií za peniaze EHMK sa totiž stalo po získaní tohto titulu obľúbeným biznisom vyvolených a stále si nájde svojich naivných adresátov. Jedinou, ale neželanou nádejou návratu vody do Košíc, sú povodne. Štefánikova ulica ako bývalý mlynský náhon je pre návrat vody už nepoužiteľná. Poslednú bodku za tým urobili práve investičné stavby EHMK, a to Hala umenia (tzv. Kunsthalle) a hotel v mestskom parku, resp. príjazdová cesta k nemu. Voda na tejto ulici by ich jednoducho zatopila. Okrem toho by neumožnila realizovať plánovaný jednosmerný dopravný okruh po Štefánikovej, ktorý je tiež „koncepčným“ nápadom terajšieho vedenia mesta. Doprava zo Štefánikovej akosi nemá inú alternatívu ani s okruhom, ani bez neho.

  Komentoval Karol Labaš dňa 25.07.2013 o 17:01:30

 3. Celý projekt je “akože” len peniaze, ktoré doňho pritiekli boli naozaj.

  Mimochodom – ako vyzeral Jakabov palác naozaj…
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=679586478723286&set=oa.216138498541134&type=3&theater

  Komentoval Ladislav Rovinský dňa 27.07.2013 o 15:13:26

 4. Celý projekt “Návratu vody” je postavený na vode, dokonca aj tá chýba a chýbať bude aj naďalej. P.S. pre redakciu: Môj predchádzajúci príspevok, reagujúci na predrečníka, sa akosi stratil alebo nebol schválený?

  Komentoval Karol Labaš dňa 27.07.2013 o 23:06:47

 5. […] Mlynským náhonom opäť potečie voda – Košice sa zmenia na Benátky, Prahu či Paríž […]

  Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 16.12.2013 o 17:57:01Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems