Michael Kocáb: „Márai bude dobrodružstvom do poslednej chvíle.“

| Kultúra | 17. 6. 2013

Experimentálne tanečné divadlo zo života a pôsobenia veľkého spisovateľa Košíc a novinára. Spomienky starého Sándora Máraia v San Diegu na jeho detstvo v Košiciach, jeho vzťah k rodičom, židovskej otázke a láske k literatúre. Stretnutie so smrťou, boj za spravodlivosť a nezávislosť myslenia.

Premiéra tanečného divadla Sándor Márai, ktorá sa koná 21. júna, nesie v sebe niekoľko zaujímavých faktov. Predovšetkým sa na projekte stretli vynikajúci tvorcovia. Režisér a choreograf Ondrej Šoth, pražský scénograf Andrej Ďurík či kostýmový výtvarník a šéf košického baletu Andrii Sukhanov. Lákadlom bude aj hudobná stránka inscenácie, ktorú dodala legenda formácie Pražský výběr Michael Kocáb.

Silný hudobný zážitok plný zvratov a emócií

Žijeme v období hudobnej syntézy a stále viac skladateľov využíva ako prvky vážnej hudby, tak aj rock, džez či techno. Patrím medzi prvých, ktorí to vo veľkom využívali. Márai sa ale zásadne líši. Téma je intímnejšia, vybrali sme základné hudobné motívy, stále však dolaďujeme situácie, ktoré vyžadujú väčší priestor či posun atmosféry. Z tohto hľadiska je moja práca dobrodružstvom do poslednej chvíle“, poznamenal Kocáb. Podľa neho je púť Sándora Máraia strhujúca a jeho reflexia histórie Európy 20. storočia často veľmi nekompromisná. Venujeme sa fascinujúcej osobnosti, ktorá je zásadne spojená s našim stredoeurópskym regiónom a ktorá ho koreňmi hodnôt celý život spájala s rodným mestom Košice.

Arénový typ publika, paradoxná smrť

Scénickému riešeniu bude dominovať netradičný pohľad autorov, keď sa divák stáva súčasťou javiska a umelec súčasťou hľadiska. Pre balet mimoriadny bude aj neobvyklý činoherný prvok, keď si Máraia zahrá nielen sólista baletu Sergii Iegorov či Maksym Sklyar, ale i herec Peter Cibula.

Sándor bol odporcom všetkých totalitných režimov a všetkého násilia. Až do nedávnej doby Európa Máraia nepoznala. Vydávať jeho diela v komunistických krajinách bolo zakázané a Márai čakal na okamih, keď zmizne posledný ruský vojak a prídu slobodné voľby. Paradoxom je, že v roku 1989, tesne po smrti syna, sa Márai zastrelil.

V predstavení sa predstavia sólisti a zbor Baletu ŠD Košice. Nenechajte si preto ujsť jedinečný zážitok alternatívneho tanečného divadla Sándor Márai, od 21. júna v Štátnom divadle Košice.

Dominik Béreš


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Michael Kocáb: „Márai bude dobrodružstvom do poslednej chvíle.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems