Košická moderna sa krstila divadlom

| Kultúra | 17. 6. 2013

Košická moderna vo výtvarnom umení prekročila všetky obmedzenia a hranice a môže sa merať s Európou. Slová nebohého historika umenia Tomáša Štraussa rezonujú v ušiach dodnes. Zazneli vo videopozdrave v Štátnom divadle počas krstu rovnomennej monografie Košická moderna.

Košickí výtvarníci dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia predbehli Bratislavu a dotiahli sa na európsku úroveň. Autori ako Eugen Krón, Anton Jaszusch či Július Jakoby vychádzajú na rozdiel od Benku, či Fullu z témy mesta. Nenapodobňujú pritom už existujúce avantgardné smery. Na monografii participovalo symbolických dvadsať autorov, historikov a historikov umenia z rôznych krajín. Kniha má ambíciu zapísať dôležitú epochu Košickej moderny na mapu európskeho umenia.

Slávnostný večer otvorili sólisti baletu ŠD Košice na hudbu Masatu Hasanaka. Po emotívnom úvode podpísali monografiu samotní autori a moderátor vyspovedal viacerých hostí. Hlavnými sudičkami boli autorky Zsófia Kiss-Szemán a Zuzana Bartošová. Monografia vychádza z iniciatívy Východoslovenskej galérie Košice s podporou Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Záver krstu ovládlo pražské Divadlo D21 hrou Karla Čapka R.U.R. Náročná hra o ľuďoch a robotoch vypovedala posolstvo, že žiadna bytosť nemôže stvoriť dokonalejšiu bytosť, než je ona sama. Spojenie Čapkovho R.U.R. s Košickou modernou nebolo náhodné. Hra vznikla v roku 1921, navštívila aj Košice a spomínaný Eugen Krón na nej výtvarne spolupracoval.

Vyvrcholením monografie Košická moderna, na ktorej pracovala Východoslovenská galéria v rokoch 2010 až 2013, bude rozsiahla reprezentatívna výstava v decembri tohto roku.

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo

Divadelné postavy Gloria, D a Busman v hre Karla Čapka R.U.R z roku 1921.

Divadelné postavy Gloria, D a Busman v hre Karla Čapka R.U.R z roku 1921.

Dve z autoriek monografie Košická moderna zľava Zuzana Bartošová a Zsófia Kiss-Szemán.

Dve z autoriek monografie Košická moderna zľava Zuzana Bartošová a Zsófia Kiss-Szemán.


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická moderna sa krstila divadlom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems