Košická moderna, odhalený poklad košického umenia

| Kultúra | 3. 6. 2013

Východoslovenská galéria v Košiciach vydáva v júni 2013 v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 publikáciu Košická moderna. Kniha je výsledkom vedeckej činnosti galérie od roku 2010 do 2013. Vyvrcholením bude rozsiahla reprezentatívna výstava v roku 2014.

Kniha Košická moderna je prvou odbornou publikáciou, ktorá sa sumarizujúco venuje fenoménu košickej moderny 20. rokov uplynulého storočia. Jedinečnosť košickej moderny pre Slovensko spočíva v napojení na európsku avantgardnú tvorbu v silnej ukotvenosti v mestskej kultúre.

Košická moderna v divadle

Pod autorstvo jednotlivých kapitol sa podpísal medzinárodný tím 20 historikov umenia a historikov. Publikácia vychádza v dvojjazyčnej slovensko-anglickej mutácii. Výklad knihy sprevádzajú početné reprodukcie pojednávaných výtvarných diel. Kniha Košická moderna bude predstavená 7. júna 2013 o 19:00 hod. v Štátnom divadle v Košiciach. Pri tejto príležitosti vystúpi pražské divadlo D21 s hrou R.U.R od Karla Čapka. Toto divadelné predstavenie nás prenesie do 20. rokov so všetkými nadčasovými otázkami. Košice v roku 1921 tiež uviedli Čapkovu hru R.U.R., preto je odohranie tohto predstavenia viac ako symbolické. Každý, kto má chuť cestovať v čase spolu s košickou modernou, má možnosť získať bližšie informácie na stránke vsg.sk alebo si lístky priamo objednať na adrese vsg@vsg.sk.

Katarína Nádaská

Východoslovenská galéria


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická moderna, odhalený poklad košického umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems