Dni Moldavy a večery kráľov

| Košický samosprávny kraj | 17. 6. 2013

História starobylého kráľovského mesta Moldava nad Bodvou je úzko spojená s viacerými kráľmi európskeho významu. Ide o spojenia verne historické i tie údajné, ktoré pretrvali v mnohých povestiach. Práve trom z nich, svätému Ladislavovi, Belovi IV. a Matejovi Korvínovi, mesto venuje trojdňové podujatie plné koncertov, divadla i gurmánskych osláv s akcentom na dejinné epochy, počas ktorých títo panovníci vládli.

V meste aj prírode

Dni Moldavy a večery kráľov sú ďalším zo série podujatí dlhodobého programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktorým sa pripája k projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Pripravuje ho Mesto Moldava nad Bodvou a Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria od 28. do 30. júna. Oslavy sa konajú nielen v meste, ale i v jeho okolí, a to priamo na historickej pôde, ktorá sa ku každému z kráľovských skutkov viaže. Návštevníci sa dostanú na miesta, o ktorých význame často ani netušili. Sú to predovšetkým Prameň sv. Ladislava s púťovým kostolom v Debradi, kláštor Premonštrátskeho opátstva v Jasove a Hrhovský vodopád pod Holubou skalou. V meste prostredníctvom festivalu vína a tradičnej gastronómie návštevníci spoznajú predovšetkým vône a chute miestnej kultúry, ktorá sa predstaví aj formou ľudových remesiel a pútavých umeleckých programov.

Veľké mená z minulosti

Belo IV. zavíta do Hrhova v piatok 28. júna. Kultúrny program bude od 17:00 hod. na nádvorí rímskokatolíckeho kostola a večer aj v „Palote“ pri vyvieračke Fej. Účinkovať budú Malý gróf Taši, husári z Ózdu, hudobná skupina Szelindek, chodúľové divadlo Garagulya a spevácka skupina Mezei Virágok. Spravodlivý Matej Korvín sa vydá v sobotu 29. júna do Jasova nostalgickým vláčikom z Košíc. Jeho cestujúci si budú môcť pozrieť Jasovskú jaskyňu, opátstvo premonštrátov, jasovský rybník, výstavu starožitností, ale aj ukážky lukostreľby. V kultúrnom programe v blízkosti opátstva premonštrátov od 14:00 hod. zaujmú husári z Ózdu, hudobná skupina Szelindek, ľudová hudba Tényleg, folklórny súbor Ilosvai, chodúľové divadlo Garagulya a zmiešaný zbor Egressy Béni. Odpust sv. Ladislava sa historicky viaže k Debradi. V nedeľu 30. júna sa o 9:00 hod. vydajú pútnici na pešiu túru z Moldavy nad Bodvou k prameňu sv. Ladislava (zraz je pred Arénou Sportcentrum). Od 11:00 hod. bude slávnostná omša v Rastlinnom kostole, o 13:00 hod. sa začne kultúrny program pri prameni Sv. Ladislava. Na dvore Obecného úradu v Debradi sa od 16:00 hod. uskutoční Večera kráľov s husármi z Ózdu, hudobnou skupinou Szelindek, ľudovou hudbou Tényleg, chodúľovým divadlom Garagulya, speváckou skupinou Tűzikék, FS Ilosvai a nositeľmi tradícií z Hidasnémeti. Po koncerte skupiny HOBO bude nasledovať aj Pouličný bál.

Všetci traja králi sa symbolicky stretnú v Moldave. Podrobný program Dní Moldavy, ktoré v nedeľu vyvrcholia koncertom skupiny No Name nájdete na www.moldava.sk a www.kulturamoldava.sk, ale aj na www.terraincognita.sk.

Zuzana Bobriková

V Moldave sa prenesieme do dávnej histórie.
Foto: archív KSK

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dni Moldavy a večery kráľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems