Zemplínsky majáles v Košiciach

| Pozvánky | 6. 5. 2013

Dedinskú atmosféru spojenú s tradíciami, zvykoslovím, spevom a tancom na Zemplíne  predvedie počas Zemplínskeho majálesu v sobotu 18. mája na Hlavnej ulici v Košiciach šestnásť folklórnych skupín a súborov zo Zemplína.

 

DCF 1.0V duchu hudby, tanca a tradícií

Už po 18. krát takmer štyristo učinkujúcich rozospieva a roztancuje pešiu zónu. O 9:30 hod. sa uskutoční sústredenie folklórnych súborov a skupín pri soche Maratónca mieru v Košiciach. Sprievod prejde po Hlavnej ulici až k Dolnej bráne. Súbory a skupiny v programe  Zaśpivajme sebe bi bulo veśelo… vystúpia od 11:00 do 13:00 hod. Večer bude podujatie pokračovať v Dome umenia Zemplínskym bálom, kde sa zíde okolo 300 rodákov a hostí zo Slovenska a zahraničia.

 

 

Minulosť, na ktorú sa nezabúda

Každý doterajší ročník majálesu prilákal mnohých nadšencov folklóru. Aktivitu zastrešuje Klub Zemplínčanov v Košiciach. Vznikol v roku 1996 ako občianske združenie a jeho cieľom je uchovávanie a šírenie zemplínskej kultúry a zvykov, udržiavanie kontaktov so Zemplínčanmi v rodnom kraji a v zahraničí. V Košiciach žije viac než desaťtisíc ľudí, ktorí sa v zemplínskom regióne narodili alebo sú bytostne spätí s týmto krajom. V klube si vždy pripomíname skutočnosť, že to, ako sa správame k tradíciám našich predkov, je vizitka našej kultúrnosti, vyspelosti aj zodpovednosti. Dostali sme do daru dedičstvo obrovskej hodnoty, ktoré je nositeľom našej identity. Je to odkaz našich predkov o hľadaní pravdy života, o hľadaní ciest na jeho skrášlenie. Týmto odkazom možno budovať naš ďalší život.

 

 

Ján Poprenda

Klub Zemplínčanov v Košiciach

 

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zemplínsky majáles v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems