Sladké čítanie na Deň detí

| Literatúra, Školstvo a vzdelávanie | 20. 5. 2013

Myšlienka zaviesť a oslavovať Medzinárodný deň detí sa na verejnosť dostala v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, vo Švajčiarsku. Jej cieľom je urobiť všetkým deťom radosť a poukázať na problémy, ktoré sa ich týkajú. U nás sa tento sviatok slávi od roku 1952, nikto však presne nevie, prečo práve 1. júna. V súčasnosti vzniká polemika či oslavovať, alebo nie. Ak áno, tak ako, s kým a kde? Viacerí sa prikláňajú k názoru, že ide o prežitok zo socializmu, iní tvrdia, že sa tento sviatok skomercionalizoval ako mnoho ďalších a je využívaný na odľahčenie peňaženiek rodičov a starých rodičov.

 

Riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná má k Dňu detí pozitívny vzťah: „Deti sú to najcennejšie, čo máme. Možno ako jediné sú naozaj vďačné za všetko, nechcú pritom veľa. Trochu lásky, pozornosti, ochotu načúvať im a k tomu pridať milé slovo. Ich duševný rozvoj a správne napredovanie je na nás dospelých, a to by sme si mali pripomínať nielen 1. júna, ale každý deň v roku. Venovať im tento jediný deň, užiť si ho s nimi a trochu popri tom spomaliť je to najmenej, čo pre nich môžeme urobiť. Knižnica pre mládež mesta Košice preto rozhodne oslavovať bude. V rámci celého mesiaca jún pripravila pre svojich čitateľov množstvo zaujímavých podujatí.“

 

Na deti čakajú atraktívne podujatia a sladké odmeny. Tie sú určené pre malých čitateľov ako ich zaslúžená odmena za lásku ku knihám a vzdelávaniu sa vôbec, ale aj za prvú samostatne prečítanú knihu či za snahu a čitateľské pokroky. Chýbať nebudú overené večerníčkové čítania a zábavno-súťažné popoludnia aj knižničné novinky – potulky s dobrou knihou po prírode a skupinové čítania na lavičkách a v parkoch. Knižnica sa spolu s ostatnými na Slovensku zapojí aj do pokusu o prekonanie čitateľského rekordu.

 

Viac informácií o podujatiach knižnice nájdete v rubrike Podujatia.

 

 

EKA


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sladké čítanie na Deň detí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems