Sezóna v opere vyvrcholí Rigolettom

| Pozvánky | 6. 5. 2013

Dvesté výročie narodenia jedného z najväčších operných skladateľov všetkých čias Giuseppe Verdiho si Štátne divadlo Košice pripomenie treťou a zároveň poslednou opernou premiérou sezóny 2012/2013. Tou bude 10. mája uvedenie nového naštudovania opery Rigoletto.

 

Rigoletto patrí medzi stálice svetového operného repertoáru. Námetom bola divadelná hra Kráľ sa zabáva od V. Huga, ktorá mala podobne ako Verdiho opera problémy s cenzúrou. „Rigoletto je opera známa predovšetkým vďaka charakteristicky prepracovaným melódiám, ktoré si spieva celý svet. Príbeh, ktorý bol v svojej dobe výrazným spôsobom cenzurovaný a kritizovaný, veľmi trefne vystihuje spoločnosť v celej svojej obnaženej prostote a okázalej hrubosti. A nielen tým je nám v dnešných časoch taký blízky,“ hovorí dramaturgička opery Linda Keprtová.

 

Na inscenácii košickej opery sa podieľa mimoriadne silný inscenačný tím vedený režisérom Petrom Gáborom. Ten sa prvýkrát ako režisér vracia do mesta, v ktorom vyrastal. Košice pre mňa znamenajú spomienky na detstvo, mamu a starých rodičov. A najmä prvé divadelné pokusy s kamarátmi. Hrávali sme divadlo na povale. Natiahli sme si plachtu ako oponu a zabávali celý dvor,“ spomína Gábor. Operu s košickým súborom naštuduje mladý slovenský dirigent so skúsenosťami z celého sveta Peter Valentovič. Návratom do Košíc bude nový Rigoletto aj pre tenoristu Petra Bergera, ktorý sa predstaví v hlavnej postave Vojvodu z Mantovy.

 

rigoletto copy

Na skúške opery Rigoletto. Zľava Peter Berger, režisér Peter Gábor, sólisti Michal Onufer, Marianna Hochelová a Ludovic Kendi. Foto: autor

 

Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD

 

 

 

 

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sezóna v opere vyvrcholí Rigolettom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems