Poďte von! Volajú múzeá a galérie

| Mesto Košice | 6. 5. 2013

Stráviť noc v múzeu je často predmetom hororových filmov a fantázie. V sobotu 18. mája to bude skutočnosť pripomínajúca rozprávku. Pri príležitosti medzinárodného Dňa múzeí a galérií budú expozície a výstavy verejnosti otvorené v netradičných časoch a s bohatým sprievodným programom.

Francúzsky formát si osvojili aj domáci kultúrni operátori, a tak sa tešiť z nočných návštev galérií a múzeí môžeme aj my. Od 17:00 o 24:00 hod. budú návštevníkom sprístupnené priestory siedmich košických inštitúcií.

 

Košická moderna vo Východoslovenskej galérii

Počas Noci múzeí a galérií ožije aj Košická moderna – obdobie 20. rokov 20. storočia.  Výstavu umelca Konštantína (Szilárd) Kőváriho (1882 – 1916) bude sprevádzať klavírna hudba, na nádvorí prekvapí kreatívny labyrint a Košickú modernu priblíži netradičná beseda s umelcami.

 

Nové priestory Východoslovenského múzea

Program sa bude realizovať v areáli Katovej bašty s novootvorenými priestormi kazematov a expozície Dom a dvor remesiel s pútavým podujatím Príbehy rozprávané hlinou. Tohtoročným prekvapením bude expozícia v Urbanovej veži. V Miklušovej väznici a v expozíciách na Hviezdoslavovej ulici čaká návštevníkov spoznávanie tajomstiev prírody, magické laboratórium či návšteva čarodejnice a ochutnávka jej “dobrôt”.

 

Viacžánrové Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera pripravilo Staromestské divadielko pod Vežou, tvorivé dielne na témy Ornament a ľudové motívy, Vojtech Löffler v Afrike či sochárska práca V. Löfflera, kreslenie rýchloportrétov a živé hudobné vystúpenia bubeníkov Ke percussions a kapely Cillout alchemy.

 

Slovenské technické múzeum na kolesách

Slovenské technické múzeum pripravilo inštaláciu Múzeum na kolesách, ktorá propaguje zbierku historických vozidiel (historické bicykle – velocipédy, motocykle, pohonné jednotky

vozidlá z  20. – 40. rokov min. storočia) a strojárstvo ako také. Vystavené  bude aj  tzv. prezidentské vozidlo, vládna limuzína BMW z roku 1993. Podujatie budú sprevádzať komediálne výstupy hercov na tému auto – bicykel – doprava, dobové fotografovanie,  klasické premietanie filmov či modelová železnička.

Nadšencov leteckej dopravy čaká v Múzeu letectva expozícia Počiatky letectva do roku 1945, vzácne historické letecké motory a originály lietadiel, galéria prezidentských lietadiel a

prezentácia novonadobudnutých unikátnych dokumentov histórie letectva, ako stíhacie lietadlo Mig či legendárne lietadlo Messerschmitt Bf-109, ktoré čaká reštaurovanie a verejnosti bude ukázané len počas Noci múzeí a galérií.

Kaštieľ Budimír si pre návštevníkov pripravil expozíciu historických hodín, Veselé Divadielko o zvieratkách a výstavu Obrazy Európy vo vojne a mieri.

 

Slová v Pamätnej izbe Sándora Máraia

Pri príležitosti Noci múzeí a galérií otvorí dvere dokorán aj Pamätná izba Sándora Máraia. Zvukmi úderov do písacieho stroja, čítaním prepisovaných textov z vybraných diel Sándora Máraia sa návštevníci ocitnú v období, v ktorom tento významný spisovateľ pôsobil.

Počas celého podujatia sa budú v pamätnej izbe premietať filmy zo života spisovateľa.

 

Pyecka Gallery medituje

Meditácia a karate môžu byť východiskami pre umeleckú tvorbu. Dôkazom je výstava Michala Machciníka Stopy na ceste, ktorú si v Pyecka Gallery môžete pozrieť aj v noci. Michal ako študent bakalárskeho ročníka v ateliéri slobodnej kreativity 3D u profesora Juraja Bartusza na Fakulte umení v Košiciach zachytáva skrz rôzne meditácie stopy ako symboly času zapečateného v konkrétnom prostredí či priestore.

Umelecká kreativita v DIG gallery

Košická DIG gallery je priestor určený na prezentáciu nových foriem umenia, ale aj miesto pre inteligentnú zábavu, relax a kreatívnu edukáciu. Počas Noci múzeí a galérií pripravil tím DIG gallery špeciálny multimediálny program “2020”, ktorý predstaví možnosti umeleckej kreativity blízkej budúcnosti. Okrem digitálnych interaktívnych inštalácií a veľkoplošných projekcií si návštevníci môžu preskúšať svoje vedomosti v oblasti súčasného umenia a zistiť svoje AQ (“art quotient”).

Tento rok budú pre návštevníkom sprístupnené aj priestory Archeologického komplexu Dolná brána, ktorá je v roku 2013 pomyselnou “trinástou komnatou”, skrývajúcou tajomstvá a výhľady do budúcnosti. Počas podujatia platí do múzeí a galérií jednotné, zvýhodnené vstupné 1 €. Vstupenku si kúpite v prvom navštívenom múzeu či galérii a tá vám bude platiť aj do všetkých ostatných.

Redakcia


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Poďte von! Volajú múzeá a galérie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems