Po úspechu sa japonské frašky vracajú

| Kultúra, Mesto Košice | 20. 5. 2013

Japonské frašky sa  po úspešnom marcovom predstavení  Buaku a Bóšibari vracajú opäť do Košíc. Protagonisti Malého divadla kjógenu z Brna spolu s hosťujúcim japonským hosťom vystúpia tentoraz v Historickej radnici.  Brnianski herci uvedú 25. mája dve frašky najstaršieho japonského divadelného žánru a v jednej  si zahrá hlavnú úlohu kjótsky profesionálny herec  tradičnej školy Ókura, majster  Motohiko  Šigejama.

V hrách divadla kjógenu už dopredu divák vytuší zápletku aj pointu, avšak do precíznosti vytvorené dialógy a skvelé herecké výkony udržia jeho pozornosť počas celého predstavenia. Tento žáner je hraný na základe klasických techník, aké sa v Japonsku používajú už šesťsto rokov na javiskách bez kulís a bez rekvizít.

K zlatému repertoáru žánru kjógen patria aj tri hry Susugigawa (Veľké pranie), Čacubo (Cha-tsubo – Nádoba na čaj) a Yobikoe  (Hlas za dverami), ktoré uvidia diváci v Košiciach. Hrať sa bude dvojjazyčne, japonsky, s českými titulkami a česky. Motohiko Šigejama si zahrá zlodeja v hre Čacubo.

Susugigava copy

Z hry Susugigawa (Veľké pranie). Foto: archív EHMK

Kveta Podhorská, redakcia

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Po úspechu sa japonské frašky vracajú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems