Nočnou túrou za literatúrou

| Pozvánky | 6. 5. 2013

Mesto Košice už po druhýkrát ožije unikátnou dobrodružnou literárnou výpravou.

Siedmy ročník Noci literatúry, neoficiálneho sviatku európskej literatúry, sa koná 15. mája 2013 v čase od 18:00 hod. do 22:00 hod. a prebieha súčasne v rôznych mestách po celej Európe (Amsterdam, Mníchov, Miláno, Madrid, Varšava, Dublin, Edinburgh, Londýn, Riga, Štokholm, Budapešť, Praha, Ľvov, Sofia a i.). Zúčastnení tak budú prostredníctvom literatúry vzájomne prepojení v tom istom čase v rôznych mestách Európy.

 

V Katovom byte či na policajnej stanici

„Nočné stretnutia s literatúrou predstavujú pätnásťminútové čítačky umeleckých textov súčasnej európskej  literatúry. Prebiehať budú v polhodinových intervaloch, aby účastníci stihli presun do ďalšieho čítacieho miesta. Naším cieľom je vylákať ľudí von a ukázať im, že čítať sa dá vždy a všade, napríklad aj v električke  či na policajnej stanici. Hlavným cieľom je ukázať cestu k literatúre a čítaniu aj nečitateľom. Veď kvalitná kniha je nielen dobrým, ale v každom prípade aj verným spoločníkom. Siahnuť po nej môžeme kedykoľvek, kdekoľvek a ona nás určite nesklame,“ hovorí o projekte Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.

Príťažlivosť jednotlivých čítačiek umocnia netradičné časy, netradičné miesta aj charizmatické hlasy známych osobností slovenského kultúrneho a spoločenského života. V Košiciach je v programe hneď päť „čítacích miest“: Múzeum divadla Thália na Mojmírovej ulici, košická ortodoxná Synagóga na Zvonárskej, Miklušova väznica – Katov byt na Hrnčiarskej, historická električka na Hlavnej a tiež policajná stanica Mestskej polície na Tajovského. „Svoj hlas ukážkam z vybraných kníh európskej literatúry zapožičajú viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, humoristka a spisovateľka Oľga Feldeková, divadelná a seriálová herečka  Andrea Karnasová, ale aj taká zaujímavá a mnohorozmerná osobnosť, akou je Silvester Lavrík, dramatik, divadelník, prozaik, publicista či esejista. Komu patrí piaty hlas zatiaľ neprezradím, iba toľko, že je to osobnosť z divadelného prostredia,“ dodáva na záver riaditeľka knižnice.

Program dobrodružnej noci sa zavŕši v priestoroch Centrálnej požičovne Knižnice pre mládež mesta Košice na Tajovského 9 o 22:00 hod. hudobným vystúpením Martina Husovského a žrebovaním výhercov knižných a iných cien. Ceny sú určené pre verných účastníkov Noci literatúry, ktorí absolvujú čítačky na všetkých čítacích miestach.

 

V regióne východného Slovenska sa do projektu zapája okrem Knižnice pre mládež mesta Košice ďalších päť knižníc v mestách Prešov, Vranov nad Topľou, Trebišov, Rožňava a Michalovce. Organizačne podujatie zastrešujú Slniečkovo, o.z., Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum Bratislava. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice.

 

DSC_0089 copy

Dramatika a publicistu Silvestra Lavríka môžete stretnúť počas Noci literatúry aj tento rok. Foto: archív Knižnice

 

EKA

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nočnou túrou za literatúrou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems