Kto nájde poklad Sklenenej pani?

| Košický samosprávny kraj | 6. 5. 2013

V Dobšinej budú tri dni hľadať poklad Sklenenej pani. Od 17. do 19. mája bude banícke mesto patriť tretiemu kľúčovému podujatiu Terra Incognita, ktoré pripravilo mesto Dobšiná. V piatok bude centrum mesta dýchať históriou, a to povesťou o krčmárke, ktorú zabili Turci, keď chcela zachrániť poctivo zarobený majetok. Sobotu vyplnia medzinárodné furmanské preteky v Žrebčíne Dobšiná. Nedeľa je spojená so slávnosťami baníkov na Námestí baníkov.

 

Bitky, hudba aj Tašíkovo

V piatok popri tradičnom celodennom remeselnom jarmoku sa bude na základe historických faktov voliť richtár. Vpád Turkov pripomenie skupina historického šermu SARUS, návštevníci uvidia aj inscenovanú povesť o Sklenenej pani a budú hľadať jej skrytý poklad. Vystúpia domáce folklórne súbory Gemer a Gemerčatá, Čarovné ostrohy a orchester Viliama Didiáša, zahrajú Heľenine oči.

V dobšinskom žrebčíne budú v sobotu okrem furmanských pretekov aj ukážky šermiarskeho umenia, ukážky práce s dravcami, koncert country skupiny Betliarske vidly a Konský bál. Do detskej zóny s celodenným programom zavíta aj  rozprávkové kráľovstvo Tašíkovo  s programom Taši sa zabáva. Pred Baníckym domom, na Námestí baníkov i v rímskokatolíckom a evanjelickom kostole budú v nedeľu baníci pripomínať slávnu históriu gemerského regiónu. Deň vyvrcholí baníckou zábavou s tradičnými baníckymi zvyklosťami.

 

Povesť o Sklenenej pani z Marón hovorí, že v roku 1584 Dobšinú prepadli a vyplienili Turci. Z kopca ich videl baník, ktorý utekal do krčmy U bujaka, aby varoval richtára a mestskú radu. Neverili mu. Keď zaútočili Turci, ľudia v panike utekali. Medzi nimi aj majiteľka krčmy, ktorá zbohatla, lebo dobre viedla svoju krčmu. Nikdy sa však nevydala, pretože vždy len pracovala. Keď si za mestom uvedomila, že v dome nechala všetky truhlice s peniazmi, bežala späť do Dobšinej. Dve truhlice odniesla, no s treťou ju zbadal Turek a podrezal jej hrdlo. Odvtedy sa duch krčmárky zjavuje ako Sklenená pani, vábi slobodných mládencov a pomáha poctivým dievčatám. V meste sa Sklenená pani objaví, len keď Dobšinej hrozí nebezpečenstvo.

 

Zuzana Bobríková


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kto nájde poklad Sklenenej pani?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems