Konvergencie dávajú klasike iný rozmer

| Kultúra | 20. 5. 2013

Hudba klasických majstrov má svoje čaro a získava si čoraz viac priaznivcov aj vďaka jedinečným projektom, akým festival Konvergencie jednoznačne je. Bližšie nám o festivale a jeho účinkujúcich porozprával Jozef Lupták, organizátor a hudobník v jednej osobe.

Aj mladším sa vážna hudba páči

O klasickej hudbe existuje mýtus, že priťahuje najmä starších poslucháčov. Organizátori tohto festivalu však myslia na všetky generácie. „Ako aktívny umelec často cestujem do zahraničia a vidím, že na klasických koncertoch je vekový priemer divákov vyšší ako Konvergenciách.“ Konvergencie nie sú len o slávnostnej a vážnej atmosfére. „Festival je známy tým, že na klasickú hudbu vie pritiahnuť aj mladých, čo je pomerne výnimočná vec aj v európskom kontexte. Snažíme sa program oživiť a atmosféra je neformálna, o tom hovoria aj samotné priestory. Cesta i publikum sa budujú pomaly, ale má to zmysel a cítime, že nachádzame tú správnu cestu.“

Keď sa s klasikou spojí literatúra aj exotika

Konvergencie klasickú hudbu poňali naozaj netradične, hľadajú prepojenia v umení. Venujú sa aj cross-over projektom, teda premiešavaniu dvoch  až troch nesúvisiacich žánrov dokopy. Tohtoročné Konvergencie spoja noty s písmenami. „Vďaka spisovateľovi a režisérovi Silvestrovi Lavríkovi oživíme 200 rokov staré dielo Juraja Fándlyho, ktoré je takmer zabudnuté a pritom je nesmierne aktuálne aj v súčasnosti. Dúverná zmlúva medzi mníchem a ďáblem je akoby šitá na súčasnosť. Myslím si, že toto dielo na náš festival patrí a diváci zažijú nielen mravné a duchovné naplnenie, ale sa aj dobre zasmejú,“ dodáva Lupták.

Tohtoročné Konvergencie sú zaujímavé aj tým, že ponúknu návštevníkom maorskú kultúru. „Predvedie sa spevák a multiinštrumentalista Horomona Horo z Nového Zélandu. Maorská hudba je veľmi podobná našej komornej, treba len počúvať ducha hudby. Sám sa na tento projekt veľmi teším a som rád, že to vyšlo, pretože priviesť sem niekoho z Nového Zélandu nie je maličkosť,“ dopĺňa hudobník.

Čistá krása spevu

Na festivale vystúpia aj legendárni The Hilliard Ensemble, ktorí po štyridsiatich rokoch končia svoje pôsobenie. Jozef Lupták oceňuje najmä ich hudobnú vyspelosť. „Je to naozaj zrelý a kvalitný ensemble, ktorý prináša nielen starú anglickú renesanciu, Johanna Sebastiana Bacha a iných majstrov, ale aj novú hudbu.“ Konvergencie sa dočkajú aj svetovej premiéry. „Uvedieme dielo Vladimíra Godára, ktoré tvorí špeciálne pre tento koncert, ale aj dielo britského súčasného skladateľa Gavina Bryarsa Cadman Requiem, venované obetiam nešťastia z Lockerbie z  roku 1989.“

Konvergencie sa uskutočnia od 30. mája do 2. júna, viac informácií o podujatiach nájdete v rubrike Program.

 

Dúverná zmlúva medzi mníchem a ďáblem, naľavo Silvester Lavrík, napravo Jozef Lupták. Foto: M. Šimkovičová

Dúverná zmlúva medzi mníchem a ďáblem, naľavo Silvester Lavrík, napravo Jozef Lupták. Foto: M. Šimkovičová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denisa Rybárová

študentka masmediálnych štúdií

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Konvergencie dávajú klasike iný rozmer

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems