Dni venované Pentapolitane

| Kultúra | 20. 5. 2013

Pri slove folklór si predstavím slnko. Pod ním lúku, na ktorej muži kosia a ženy hrabú. Popri tom spievajú a miestami ich strhne do tanca.

Slnko naozaj svietilo. Na pódium, kde muži hrali, tancovali a v náručí stískali ženy. Atmosféra bola ľudová a ľudia zaplnili hľadisko. Zastúpili všetky vekové kategórie. Folklór ešte stále nie je prežitok, a preto nemohol chýbať ani na Dňoch Pentapolitany. Vo štvrtok patrilo pódium mestám Sabinov a Levoča, ktorých kultúru zastúpili okrem folklórnych, tanečných a hudobných vystúpení aj poetický rap aka Človek milión. Čo sa najviac páčilo? Na podiv aj u mladšieho publika bodovali slovenské ľudové tradície.

Program podujatia vytvárali kultúrne centrá miest Pentapolitany. Piatok patril Košiciam a hudbe. A hosťovi z Maďarska. Už pri prvých tónoch kapely Bohemian Betyars sa začali pristavovať aj okoloidúci. Možno to bolo tým bosým huslistom, ale určite za to mohla hudba. Striedanie spit folku s punkom a energia sršiaca z mladých hudobníkov vytvorili atmosféru ako z Kusturicovho filmu.

Večer zapožičala Pentapolitana svoje pódium oslavám Dňa Európy a v sobotu sa na pódiu vystriedali umelci z Prešova a Bardejova.

2 copy

Folklórny súbor Sabinovčan s úsmevom na tvári a vetrom pod sukňami.

1 copy

Hudobný hosť Dní Pentapolitany – Bohemyan Betyars z Miškolca.

3 copy

Gitarové duo Farsa zo Sabinova rozihralo rytmami flamenca.

Gabriela Kuchárová

Foto: Vladimír Salzer


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dni venované Pentapolitane

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems