Aby sme našli vyššie miesto v nás

| Tretí sektor | 6. 5. 2013

Od roku 2005 funguje v Košiciach na Mlynskej 2 medzinárodná nezisková organizácia Nová Akropolis. Jej cieľom je obohacovať ľudí o filozofické, kultúrne a sociálne poznatky, ktoré sa opierajú o učenie klasických filozofií. Interaktívne prednášky a kurzy, kultúrne podujatia a dobrovoľníctvo sú aktivity, ktorými tieto ciele Nová Akropolis dosahuje. Všetko v duchu hodnôt a prírody.

Pod nátlakom povinností, stresu a materiálna dnes mnohí siahame po alternatívnych spôsoboch ako žiť zmysluplnejšie, pokojnejšie a lepšie. Zameriavame sa na duchovno či filozofiu. Vraciame sa k tradíciám a k prírode. Aj keď v očiach bežných materialistov pôsobíme ako turisti z vesmíru. No na základoch starých klasických filozofií vyrástlo množstvo učení a princípov, ktoré sú súčasťou dnešného sveta. V duchu filozofie funguje aj nezisková organizácia Nová Akropolis.

Spájajú nás hodnoty

Novú Akropolis založil historik a filozof, profesor Jorge Angel Livraga Rizzi v roku 1957 v Buenos Aires. Tá sa postupne rozšírila do viac ako 50 krajín sveta,  ktorých súčasťou je od roku 2000 aj Slovensko s centrálou v Bratislave. Aktivity Novej Akropolis v Košiciach sa začali rozvíjať v roku 2005, a to pod vedením vedúcej filiálky Mariky Mihálovej. Podľa nej nám učenie filozofov a spoznávanie rôznych náboženstiev, kultúr, vied či umení pomôže zvládať problémy každodenného života: „Cieľom štúdia v Novej Akropolis nie je len študovať, ale jednotlivé učenia aj pochopiť a preskúmať ich odkaz vo vlastnom živote. Skrz praktickú filozofiu ľudia môžu pochopiť príčiny a dôsledky a získavajú informácie, ktoré im môžu pomôcť pri rozhodovaní sa alebo pri riešení rôznych životných problémov,“ ozrejmuje Mihálová.

Nová Akropolis je teda škola, ktorá prostredníctvom prednášok, seminárov, kurzov, kultúrnych podujatí a dobrovoľníctva ponúka možnosť spoznať rôzne filozofie, náboženstvá, kultúry, umenia, vedy a skrz to lepšie spoznať seba samého, odhaliť zmysel života, ako aj preniknúť do tajomstiev prírody, ktorej sme súčasťou. Práve cez filozofiu, kultúru a dobrovoľníctvo napĺňa Nová Akropolis tri stanovené princípy alebo ciele: „Prvý sa týka bratstva. Všetko urobíme s cieľom, aby sa vytvárali väzby medzi ľuďmi, aby sa spájali srdcia i ruky. V každom z nás je dôstojnosť, ľudskosť a veľký potenciál, bez ohľadu na rozdiely rasové, národnostné, spoločenské či akékoľvek iné. Chceme poukázať na to, čo ľudí spája, a tým sú hodnoty a ľudská podstata.“ Druhým princípom je podľa Mihálovej poznanie: „Súčasťou našej činnosti je porovnávacie štúdium. Venujeme sa rôznym náboženstvám, filozofiám, umeleckým a vedeckým smerom, histórii, osobnostiam, mytológiám, a teda všetkým bohatstvám, ktoré tu ľudstvo zanechalo. Každý človek má možnosť z týchto poznatkov veľa načerpať, naučiť sa a využiť ich v každodennom živote. Toto porovnávacie štúdium môže človeku odhaliť čaro každého jedného učenia.“ Tretím princípom je rozvoj schopností a potenciálov jednotlivca, aby sa mohol začleniť do prírody a žiť podľa charakteristík svojej osobnosti. Pomáha rozvíjať hodnoty, ako solidarita, ušľachtilosť či zodpovednosť.

Objav sám seba

Nová Akropolis funguje z členských príspevkov, predaja vlastnoručne vyrobených predmetov a platených seminárov a kurzov. Práve tie sú zdrojom informácií, ale aj štartom pre potenciálnych členov organizácie. „V Košiciach máme momentálne dva typy prednášok. Prvým sú verejné, jednovečerné prednášky na rôzne témy. Druhým je Porovnávací kurz filozofie Východu a Západu, ktorý trvá približne štyri mesiace. Zahŕňa témy klasického východného a západného filozofického myslenia.“  Po absolvovaní tohto kurzu je možné pokračovať v štúdiu ďalej formou členstva, ktoré človeku umožňuje podieľať sa aj na ostatných kultúrnych a dobrovoľníckych aktivitách Novej Akropolis. Celé štúdium pozostáva zo siedmich cyklov a je koncipované tak, aby mohol človek študovať aj celý život. Tí, u ktorých sa počas štúdia zrodí chuť a vôľa prednášať, môžu prejsť prípravným kurzom na inštruktora.

Názov organizácie je symbolický. V starovekom Grécku označovala Akropolis vyvýšenú časť mesta. Uskutočňoval sa na nej kontakt medzi viditeľným a neviditeľným. Je to symbolické miesto pre našu imagináciu. Podľa Mariky Mihálovej Akropolis znamená: „Hľadať vyššie miesto v sebe samom.“

 

Podujatia  Novej Akropolis nájdete v rubrike Program. Viac informácií na www.akropolis.sk

IMG_3224 copy

Nová Akropolis zorganizovala v Lesoparku na Furči v spolupráci s Mestskou častou Košice – Dargovských hrdinov, Magistrátom mesta a Mestskými lesmi ekoaktivitu Za čisté Košice. Zapojilo sa do nej 121 dobrovoľníkov. Foto: Nová Akropolis

Gabriela Kuchárová

 

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aby sme našli vyššie miesto v nás

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems