SOSNA plná zelených nápadov

| Tretí sektor | 15. 4. 2013

Byť či nebyť… ekologickým? Otázka, ktorá sa nám mnohým núka pri sledovaní správ o znečistení zeme, nedostatku prírodných zdrojov či pri listovaní lifestylových časopisov, ktoré tvrdia, že byť ekologickým je IN. Zabudnime na to, aké sú trendy a aj na predražené potraviny, ktoré sa v supermarketoch tvária ako BIO. Skutočné princípy a filozofia environmentálneho a ekologického správania sa siahajú oveľa hlbšie. Do nášho konania, vedomia, našich hláv a sŕdc. Takto to funguje v občianskom združení SOSNA, ktoré pôsobí na Slovensku od roku 1992 a od roku 2010 v ekologickom centre v Družstevnej pri Hornáde.

Príbeh ekodomu

V roku 2008 stála v obci zanedbaná stavba školských dielní. O dva roky neskôr na stavbe vyrástol ekologický nízkorozpočtový dom z prírodných materiálov. Ten šetrí nielen náklady a energiu, ale zároveň neškodí ľudskému zdraviu a vytvára príjemné a zdravé prostredie. Vyrásť mohol vďaka nórskym grantom Nadácie Ekopolis a snahe členov a dobrovoľníkov občianskeho združenia SOSNA byť priateľský voči prírode a k sebe. Zároveň byť sebestačný. Čo to znamená? „V dnešnej dobe sú mnohí ľudia odkázaní na systém. Pritom by vedeli byť sebestační v otázkach základných životných potrieb, ako strava, voda, čiastočne energia či bývanie. Záujemcov učíme, ako si organicky vypestovať zeleninu, ovocie, koreniny, liečivé rastliny.  Ako navariť jedlo bez umelých prísad a chemikálií. Ako si môžu postaviť nízkorozpočtový príbytok so separačnou, kompostovou toaletou, ktorá šetrí vodu a využívať obnoviteľné zdroje energie v bežnom živote. Existuje množstvo lacných, a voči prírode prijateľných alternatív, ktoré sa využívajú málo,“ vysvetľuje riaditeľka združenia SOSNA Silvia Szabóová. V praxi to znamená, že zatepľovať môžete slamou, fúkanou buničinou  alebo technickým konope. Na dome vám môže vyrásť zelená strecha a na záhrade množstvo prírodne, organicky  vypestovaných plodín. Energiu získate zo slnka či vetra a nevyužité organické látky skompostujete. Nemožné? V ekocentre SOSNA sa to môžete naučiť na praktických kurzoch, školeniach a výučbových programoch.

 

Krása ľudí priťahuje

SOSNA sa venuje výchove a vzdelávaniu pre všetky vekové kategórie. Mládež, učitelia, dospelí, mamičky s deťmi. Pre školy vytvára metodiky a publikácie zamerané na environmentálnu výchovu. Všetko v duchu krásy. „Naša filozofia je byť priateľský nielen k prírode, ale aj k človeku. Snažíme sa robiť veci, tak aby boli pekné. Ak  sa vytvorí niečo krásne,  je menšia šanca, že to ľudia zničia,“ ozrejmuje svoju filozofiu Silvia Szabóová a dodáva, „environmentálna výchova je aj o prirodzenej skromnosti. Stačí, keď si uvedomíme, že nemusíme mať všetko.  Mať veľa ešte neznamená byť šťastným.“ A čo je podľa Silvie jednou z príčin neekologického konania ľudí? „Ľahostajnosť a pohodlnosť. Ľudia vidia nelegálne skládky odpadu a buď sú voči tomu ľahostajní, alebo už rezignovali. Neveria, že s tým zodpovedné orgány niečo urobia. Niektorým sa nechce triediť odpad alebo okopávať vlastnú záhradku.“

Rok nových možností

Ekocentrum SOSNA a záujemcov o kurzy čaká zaujímavý a inovatívny rok. Vyrábať budú solárne sušičky a prietokové ohrievače, solárny varič či splyňujúcu a raketovú piecku na varenie, ktorá šetrí palivo. Tú by chceli dokonca v blízkej budúcnosti dostať aj do rómskych komunít a k bezdomovcom. Raritou na Slovensku bude Hobití dom. Spoločne s účastníkmi série kurzov a víkendoviek vybudujú zazemnenú stavbu pokrytú hlinou, ktorá bude ukážkou využitia rozličných energeticky úsporných technológií. Domček zateplia Trombeho stenou, ktorá bude šíriť teplo do celého interiéru. Takto vznikne originálna čajovňa  a klubová miestnosť.

Kultúrou k prírode

Aktivity SOSNY sú pestré. Okrem organizovania praktických kurzov, predáva organické plodiny, handmade výrobky, ekodrogériu, organizuje rôzne programy pre verejnosť, ako Múdra domácnosť, Živá energia, Dom so slnečnou strechou či Česko-Slovenská škola občianskej iniciatívy. Pre členov združenia je cesta k environmentu často kultúrna a preto organizujú aj umelecko-tvorivé prírodné festivaly. V Košiciach je známy festival Iné cesty, ktorý sa zameriava na alternatívne spôsoby cestovania. Prírodné festivaly rozmanitosti a kultúry jarné Súladenie a jesenné Babie leto sú plné prednášok, workshopov, koncertov, tvorivých dielní a dobrej nálady. Pre študentov stredných a vysokých škôl umožňuje SOSNA výkon praxe, ktorá bude naozaj praktická.

O programe a aktivitách občianskeho združenia SOSNA vás budeme pravidelne informovať v rubrike Podujatia.

Gabriela Kuchárová

Foto: archív SOSNA o.z.


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SOSNA plná zelených nápadov
  1. […] SOSNA plná zelených nápadov […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 27.01.2014 o 22:12:44Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems