Legenda o Urbanovej veži ožíva

| Kultúra, Pozvánky | 15. 4. 2013

Viete kto je Glokenšpíl? Na čo slúži zvonica bez zvona a prečo bol zvuk zvona pre ľudí taký dôležitý? Ak to neviete, odpovede nájdete v najnovšej rozprávke z pera Jána Uličianskeho, ktorú pripravilo Bábkové divadlo v Košiciach a v premiére ju uvedie 3. mája 2013 v sále Jorik. Zvonkohra, komédia o zvonici bez zvona a zvonárovej dcére bez vena, vychádza zo základného historického faktu. V roku 1556 mestská zvonica vyhorela a jej zvony sa roztavili. Všetko ďalšie je rozprávková fikcia.

 

Comedia dell arte

Urbanova veža, neodmysliteľná súčasť historického centra Košíc, je miestom, ku ktorému sa viažu nielen udalosti súvisiace so životom mesta, ale aj mnohé povesti a legendy. To, že Košice sa v roku 2013 stali Európskym hlavným mestom kultúry, je príležitosťou, aby sme oprášili tú najznámejšiu z nich, povesť o Urbanovom zvone. V štýle commedie dell arte ponúka malým i veľkým návštevníkom  úsmevný príbeh plný pesničiek a tanca. V divadle, inšpirovanom klasickou komédiou, nemôže chýbať ľúbostná zápletka, rôzne zámeny a intrigy, aby sa to nakoniec pri záverečnom zvončeku mohlo dať všetko pekne do poriadku. Výnimočnosťou tohto divadelného projektu je, že sa môže uvádzať nielen v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach. Ráta aj s uvádzaním priamo „na mieste činu“, ako pouličné divadlo pri Urbanovej veži či inde v exteriéri.

Všetci účinkujúci i realizátori inscenácie, autor a režisér Ján Uličiansky, scénograf Peter Čisárik a hudobný skladateľ Norbert Bodnár, choreografka Dana Dinková, veria, že dátum premiéry Zvonkohry sa zapíše do života Urbanovej veže tak, aby sa stal jej novou legendou.

 

Novú rozprávku Zvonkohra zo života Urbanovej veže uvedie Bábkové divadlo v Košiciach 3. mája 2013. Foto: archív BDK

Radovan Kurilko, Ján Uličiansky

Foto: archív BDK

 

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Legenda o Urbanovej veži ožíva

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems