Kľúč k chodníku slávy

| Školstvo a vzdelávanie | 15. 4. 2013

Základná umelecká škola Márie Hemerkovej na Hlavnej 68 v Košiciach má titul najväčšej jednoodborovej školy na Slovensku. Jej pýchou sú vynikajúci žiaci i učitelia klavíra. Možno práve preto organizuje od roku 1993 jedinú medzinárodnú klavírnu súťaž pre deti od jedenástich do sedemnástich rokov – Medzinárodnú klavírnu súťaž Petra Toperczera.

Súťaž mala od začiatku svojej existencie punc výnimočnosti. Zúčastňovalo sa jej viac než sto najtalentovanejších mladých klaviristov z celej Európy. Od roku 1998, keď sa stala súčasťou Medzinárodnej organizácie EMCY (European Union of Music Competitions for Youth), sa jej úroveň zvýšila. V súťaži ostala len absolútna špička medzi detskými klaviristami. Počet súťažiacich klesol takmer o polovicu, medzinárodná účasť sa však prehĺbila. Na tomto ročníku zažiari päťdesiatpäť talentov od jedenástich do sedemnástich rokov zo 16 štátov Európy a Ázie.

 

Komunikácia v angličtine

Napriek tomu, že súťaž má za sebou jubilejné dvadsiate výročie, od 18. do 21. apríla 2013 sa uskutoční len trinásty ročník. Organizácia medzinárodných účastníkov sa stala časom taká náročná, že ju vedenie školy namiesto pôvodného roku v súčasnosti pripravuje celých 24 mesiacov. Komunikácia so všetkými krajinami prebieha v angličtine. „Na súťaži máme svojho tlmočníka. Jeho profesionálnej reči však minulý rok učitelia a žiaci z Číny veľmi nerozumeli. Skôr sa overila naša jednoduchá, „kuchynská“ angličtina,“ spomína s úsmevom riaditeľka Jana Fričová.

 

Zvučná porota

Medzi desiatimi členmi poroty nájdeme vždy iných známych klaviristov aj klavírnych pedagógov. Predsedom tej minuloročnej sa stal uznávaný klavírny virtuóz, dirigent a skladateľ Peter Breiner. „Na porotcovské stoličky často zasadajú naši bývalí laureáti. Je úžasné sledovať, ako sa v priebehu niekoľkých rokov stali z malých klaviristov špičkoví, medzinárodne uznávaní umelci,“ hovorí Fričová. Umeleckým riaditeľom súťaže bol od jej začiatku profesor Peter Toperczer, rodený Košičan, klavirista, pedagóg a neskôr aj rektor  Akadémie múzických umení v Prahe. Od trinásteho ročníka nesie súťaž profesorovo meno ako výraz vďaky za jeho prínos do sveta hudby. Funkciu odborného garanta a umeleckého riaditeľa súťaže prevzal jeho syn Peter Toperczer, mladší.

 

Klavírny hendikep

Súťaže sa zúčastňujú skutoční klavírni majstri detského sveta. Na svoje vystúpenie sa pripravujú dlhé hodiny, nezriedka vo svojom voľnom čase a počas víkendov. „Dieťa musí chcieť, mať talent a byť neustále motivované. Jeho interpretácia skladby naberie na kvalite, až keď sa s ňou skutočne stotožní. Hendikepom býva hudobný nástroj, ktorý sa mení s každou sálou. Dieťa musí vedieť vylúdiť z klavíra vždy ten najlepší zvuk,“ opisuje riaditeľka Fričová. Náročnosť súťaže podčiarkuje aj nutnosť hry spamäti, dodržanie časového intervalu či zvládnutie všetkých umeleckých období, od baroka po hudbu 20. a 21. storočia.

 

Cesta k sláve

Všetka námaha však stojí za to. Ocenení nie sú traja, ale hneď piati súťažiaci v každej kategórii. Finančná odmena bohato zastrešuje aj vysoký účastnícky poplatok. Pre všetkých výhercov sú pripravené hodnotné ceny, pre laureátov aj ručne maľovaný obraz a pre najmenšieho účastníka obrovská plyšová hračka. Päť najvýraznejších talentov je prostredníctvom organizácie EMCY predstavených na niekoľkých koncertoch po celej Európe. Z víťazov sa často stávajú žiariace hviezdy klavírnej hudobnej scény a súťaž Petra Toperczera je tak vstupnou bránou na pomyselný chodník slávy.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a prebieha pod záštitou primátora mesta Richarda Rašiho. Jej súčasťou sú aj sprievodné aktivity v podobe koncertov. Ako prvý sa uskutoční koncert laureátov IV. a IX. ročníka MKS z roku 1996 a 2005 a to v sobotu 20. apríla 2013 o 19:00 hod. v Dome umenia. Koncert víťazov XIII. ročníka súťaže sa uskutoční v nedeľu 21. apríla o 9:00 hod v Dome umenia. Organizátori na ne srdečne pozývajú všetkých milovníkov klavírneho umenia. Vstup na obidva koncerty i samotnú súťaž je voľný.

Sólo malej klaviristky. Foto: archív Základnej umeleckej školy Márie Hemerkovej

Veronika Samková, študentka masmediálnych štúdií


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kľúč k chodníku slávy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems