Slovenská premiéra tragických Dialógov karmelitánok

| Kultúra | 18. 3. 2013

Štátne divadlo Košice pripravuje 22. marca celoslovenskú premiéru opery Francisa Poulenca Dialógy karmelitánok. Opera, ktorá mala premiéru v roku 1957 a patrí medzi najlepšie opery 20. storočia, rozpráva tragický príbeh mníšskeho rádu karmelitánok, ktorý ničivou silou zasiahne Veľká francúzska revolúcia. Nad predstavením prevzal záštitu metropolita – arcibiskup košický J.E. Mons. Bernard Bober.

 

Religiózna tematika

„Dielo F. Poulenca sme sa rozhodli inscenovať nielen preto, že v tomto roku uplynie 50 rokov od úmrtia tohto významného francúzskeho skladateľa, ale aj preto, aby sme do repertoáru divadla opäť dostali dielo s religióznou tematikou. Opera je napísaná podľa skutočného príbehu šestnástich karmelitánok z francúzskeho mesta Compiégne, ktoré podľa sľubu čistoty a svojho svedomia chceli pokračovať v rehoľnom spôsobe života. Ale do ich života vtrhla, ako krutá a ničivá sila, revolúcia,“ hovorí o pripravovanej premiére umelecký šéf Opery ŠD Karol Kevický.

Otec arcibiskup Bober zdôvodnil prijatie záštity uvedomením si potreby pomôcť súčasnému človeku rozlišovať skutočné hodnoty ľudského života od ich pseudopodôb. „Som presvedčený, že táto opera môže mnohým vyjasniť zmysel religiozity, čiže opätovného zjednocovania ľudí na báze toho, čo skutočne dokáže spájať, a nimi sú predovšetkým hodnoty. Karmelitánky, hlavné predstaviteľky tejto opery, sa môžu stať pre mnohých z nás zrkadlom, spoločníčkami či príkladom pri hľadaní východiska v našich životných labyrintoch,“ dodáva o. arcibiskup Bober.

 

Režijný debut

Dialógy karmelitánok budú košickým režijným debutom dramaturgičky Opery ŠD Košice Lindy Keprtovej, ktorá režijnú koncepciu založila na dvoch základných pilieroch. Prvý z nich sa opiera o základnú myšlienku slobodnej vôle človeka, o myšlienku vnútornej slobody jedinca. Stavia na primárnom princípe, kde je každá osobnosť zodpovedná za svoje vlastné správanie. V ďalšom pláne režijnej koncepcie je práca so symbolikou bosých nôh, oproti nohám obutých, v ťažkej robustnej obuvi,“ hovorí Keprtová.

Na inscenácii sa podieľajú sólisti opery ŠD Košice, hosťujúci sólisti, operný zbor, orchester a detský zbor opery ŠD Košice. Hudobné naštudovanie je v rukách dirigenta Ondreja Olosa, scénu navrhla Linda Keprtová, o kostýmy sa postará Danica Hanáková.

 

Svjatoslav Dohovič

tlačový tajomník ŠD Košice

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovenská premiéra tragických Dialógov karmelitánok

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems