Deti a Veľká noc

| Školstvo a vzdelávanie | 18. 3. 2013

Nepotrebujú mejkap ani skrášľovacie kúry. Za ich krásou sa ukrýva vek a… kúpačka. Šesťročné slečny, na rozdiel od tých dospelých, vedia, že pred kúpačmi sa neuteká a neskrýva. Práve vďaka ním sú celý rok pekné a zdravé. Veľkonočné sviatky vnímame v každom veku rozdiele. Čo znamená Veľká noc pre 5 až 6 ročné deti zo žabkotriedy v Materskej škole Melánie Nemcovej na Budapeštianskej 3 v Košiciach?

Radosť zo šibačky

Sedeli sme na ministoličkách s farebnými výkresmi v ruke. Simonka, Laura, Matej s Matejom, Šimon, Janko, pani učiteľka a ja. Obe dievčatá, rovnako ako aj chlapci, boli z blížiacej sa Veľkej noci nadšené. Bude sa oblievať, šibať a budú sa rozdávať maľované vajíčka. Práve tie nechýbali takmer na žiadnom výkrese, ktoré pre nás deti nakreslili na tému Veľká noc. Do mikrofónu sa im rozprávalo ťažšie, sú totiž malí umelci, ktorí svoje pocity dávajú radšej na papier. A čo vlastne nakreslili? Vajíčka, pretože znamenajú Veľkú noc. Kuriatka, pretože Veľká noc sa spája s príchodom jari a šibačku, ktorá im robí najväčšiu radosť. „Nakreslil som chlapčeka, ako šibe dievčatko a oblieva ho. Oblievam rád, lebo sa dievčatá musia prezliekať. Keď prídem z kúpačky domov, tak si odložím vajíčka do izby a mamka mi potom prečíta rozprávku. Väčšinou o dinosauroch,“ opisuje svoj výkres a Veľkonočný pondelok šesťročný Matej Mach. S nadšením sa pridali aj ostatní chlapci a všetci sa zhodli na tom, že dievčatá oblievajú veľmi radi. Dostávajú za to maľované vajíčka, čokoládových zajačikov a Matej Hudák, ktorý chodí šibať babku do Bačkova, aj niečo navyše: „Rád chodím šibať, pretože vždy dostanem od babky peniažky a sladkosť. Mamku dávame do vane a vždy pri tom kričí. Spolu s ockom ju musíme aj naháňať. Minule som oblial babku s mamkou dvakrát, ale sladkosti som dostal iba raz.“ Šesťročný Šimon Pribičko to podľa jeho slov doma nemá jednoduché. Vstáva skoro, aby dievčatá okúpal ešte v posteli a ony sa na to takmer ani nezobudia. Najviac prekvapili Simonka s Laurou, ktoré majú Veľkú noc rady, aj keď sa musia prezliekať, strpieť šibanie a niekedy aj  smradľavé voňavky.

Téma jari je dôležitá

Aj keď sú na fúkanie vajíčok ešte malí, sviatky prežívajú naplno. So symbolikou a významom Veľkej noci a príchodom jari oboznamuje deti aj ich učiteľka Jarmila Gáliková: „Na Veľkú noc chodia niektoré deti s rodičmi do kostola. Snažíme sa im jednoducho vysvetliť, že tieto sviatky sú spojené práve s Ježiškom. Ale aj príchodom jari, keď sa rodia mláďatká. Kuriatko na obrázku znamená nový život, a práve ten si deti spájajú s jarou.“ O dôležitosti tohto obdobia pri vývine detí rozpráva aj riaditeľka materskej školy Lenka Adzimová: „Téma Veľkej noci je veľmi výraznou v kontexte celoročného plánovania obsahov  edukácie v materskej škole. Zmeny v prírode a radosť z prechodu od zimy k letu je inšpirujúca. Obdobie jari a Veľkej noci prináša so sebou nový život, farby a radosť. Preto sa snažíme deti nabádať k tomu, aby boli vnímavé, aby to krásno vedeli prežívať a interpretovať vo svojich umeleckých prejavoch. Jednak výtvarných, slovesných, hudobných či pohybových. A zároveň, aby mali svojmu veku primerané poznanie o význame Veľkej noci, jej symboloch a tradíciách, ktoré sa s ňou spájajú.“ Patrónkou škôlky je známa folklóristka Melánia Nemcová a aj vďaka tomu sa snažia deťom pripomínať tradície. Vynášanie Moreny to síce nie je, ale ľudové jarné a veľkonočné zvyky si deti osvojujú rozprávaním o nich, riekankami, vyčítankami a hudobno-pohybovými hrami s tematikou tejto časti roka. Folklór spoznávajú naživo skrz vlastný detský súbor Viganček. Aj vďaka tomu vedia, že Veľká noc nie je len o vajíčkach.

Malí výtvarníci.

Autor: Matej Hudák

Autorka: Laura Palenčárová

Autor: Matej Mach

Autorka: Simona Slebodníková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Gabriela Kuchárová

Foto: Lenka Adzimová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti a Veľká noc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems