Čo sa pečie v Pyecke?

| Tretí sektor | 19. 3. 2013

Na rozhovor prišli v značnej prevahe. Štyria dobrodruhovia a pes. Výtvarníčka Petra Housková, kinár Ľuboš Bišto, filmár Palko Matia a umelecký riaditeľ Viktor Feher, verejnosti známy ako tvár festivalu Street Art Communication. A Eddie, priateľský jack russell teriér, ktorý je veselou súčasťou Pyecky.

3 v 1

Otvorenie Pyecky výstavou Ťahy. Foto: Odlet

Pyecka Studio, shop & gallery, ako už celý názov napovedá, sa dá vnímať ako trojpriestor. Mozgom objektu je štúdio, kde sa tvorí ako v ateliéri. Galerijný priestor prezentuje rôzne formy súčasného umenia, nielen výtvarného a nielen lokálneho. „Dlhšie sme hľadali priestor, kde by sme sa mohli stretávať v rámci organizovania festivalu Street Art Communication. Potrebovali sme zázemie. Dovtedy sme sa stretávali po baroch, po bytoch. Oslovili sme Správu majetku mesta a Ardiciecézu, tí nám ponúkli rôzne priestory,“ opisuje vznik Pyecky Viktor Feher. Organizačný tím SAC festivalu si vytvoril základňu vo Vitézovom dvore na Hlavnej 40, ktorého prirodzenou pridanou hodnotou sa stala galéria. Pyecka je v podstate multifukčný priestor, ktorý sa kreuje dodnes.

Ťahy a ďatle

Prvýkrát sa Pyecka otvorila pre verejnosť pred rokom v marci vernisážou Ťahy. Išlo o výstavu štyroch domácich autorov známych pod menami Odlet, Santiago, Type a Etien. Títo pouliční umelci ako prví v lokálnych vodách súčasného street artu premenili graffiti z výrazového prostriedku na osobitú autorskú výpoveď. K výtvarníkom, ktorí vystavujú vo verejnom priestore, sa pripojil aj Samo Čarnoký so svojím typografickým dielom. Jeho vernisážou Kŕdeľ ďatľov učí koňa… otvorili v Pyecke ostatný ročník festivalu SAC. V minulosti ste mohli evidovať Pyecku aj v rámci Bielej noci či Otváracieho ceremoniálu EHMK. V prvom prípade v priestore vystavoval Talian Eugenio Percossi. Priestorová inštalácia pretavila čiernobielu fotografiu do reality. V druhom prípade ste mohli v malej galérii zažiť kultúrne Raňajky. Okrem domácich návštevníkov sa prišli pozrieť aj ľudia z Plzne, ktoré bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2015, či návštevníci z Grazu.

BIIIF!

Dobrodruhovia z Pyecky, zľava Viktor Feher a Eddie, Palko Matia, Ľuboš Bišto, Petra Housková a grafik Roman, ktorý bol srdcom s nami. Foto: autorka

Aby mala galéria svoju špecifickú tvár, musí sa o ňu niekto kurátorsky postarať. „Občianske združenie BIIIF má za úlohu venovať sa práve výstavám v Pyecke. Združenie tvoria študenti Fakulty umení  TUKE. Prezentujeme umelcov pracujúcich vo verejnom priestore, ale aj študentov a mladých autorov nielen z Košíc. Plánujeme rozbehnúť diskusie a rôzne workshopy,“ približuje Petra Housková. Zhodujú sa, že vo výstavnom priestore prezentujú to, čo považujú za zaujímavé.
Ak vás zaujalo slovo BIIIF, ide o citoslovce, ktoré sa v komunite zaužívalo. Obľúbili si ho aj zahraniční umelci, ktorí v Košiciach v rámci SAC pôsobili. A keď už sme pri slovíčkach, Viktor Feher objasňuje aj samotný názov Pyecka: „V galérii je stála expozícia, ktorá sa nedá odstrániť. Kachľová stará piecka, ktorá je v rohu galerijnej miestnosti. Tá dala názov priestoru. Vystavujúci autori môžu s touto vecou voľne pracovať.“

Filmová obývačka

Malá galéria sa v minulosti premenila aj na filmovú obývačku. Hovorí Ľuboš Bišto: „V rámci Pyecky pôsobím ako predstaviteľ Kina Biograf, ktoré predtým fungovalo vo Východoslovenskej galérii. A hoci momentálne v centre mesta neexistuje žiadne kino, aktivity občianskeho združenia Cinefil pokračujú ďalej. V rámci festivalu DOCsk sme premietali v obývačke v Pyecke dokumenty, po ktorých nasledovali bezprostredné diskusie s autormi.“ Dopĺňa Palko Matia: „Špecifikum tohto priestoru je, že nie je veľký. Práve počas premietania v obývačke sedeli diváci v tesnej blízkosti autora, čím vznikla intímna atmosféra.“ Plány na filmové večery sú rozbehnuté, tentoraz však nepôjde o filmový klub, ako to bolo v prípade Biografu či Cinefilu.

Rezidencia „útulkáreň“

Nedávno našiel v Pyecke dočasné prístrešie študent dizajnu z Grazu, ktorý do Košíc zavítal na trojmesačnú rezidenciu. „Toto miesto funguje aj ako útulkáreň. Niekoľko umelcov už našlo útočisko na našom gauči. Aj v minulosti k nám náhodou prišiel človek z Marseille, s ktorým sme si dobre sadli a začali sme spolu nakrúcať. Pracoval u nás, kým bol v Košiciach. Spoločne sme dokončili trailer pre francúzsky filmový festival v Aubagne. Momentálne pripravujem klip k pesničke „Medzi“ od Santiaga a Karaoke Tundru. Bude sa natáčať v Košiciach,“ opisuje filmárske aktivity štúdia Palko Matia. Dodávame, že okrem takýchto spontánnych „rezidencií“, Pyecka spolupracuje aj s rezidenčným programom K.A.I.R. v rámci Košice – EHMK 2013.

Malá ochutnávka

Zájdite do Pyecky 13. apríla na výstavu vizuálnej umelkyne Julie Mensch, ktorá v Košiciach tvorila práve v rámci programu K.A.I.R. Počas roka sa budete môcť stretnúť aj so Zuzanou Badinkovou aka Blueberry, jednou z mála slovenských streetarteriek. Medzi ďalšie mená, ktoré plánujú v Pyecke vystavovať, patria Peter Cábocky, Peter Javorík či Jano Vasilko. Okrem výstav naplnia galériu diskusie na tému „Umenie vytvárať verejný priestor“ a séria podujatí v rámci festivalu Street Art Communication.

 

Lucia Zacharová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čo sa pečie v Pyecke?
  1. […] Čo sa pečie v Pyecke? […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 27.01.2014 o 22:11:42Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems