Vzácna kronika bude pripomínať históriu i súčasnosť Košíc

| Mesto Košice | 12. 2. 2013

Myšlienka zhotoviť kroniku, ktorá bude zaznamenávať významné dejinné udalosti nášho mesta, sa zrodila v hlave košického umeleckého knihára Františka Cimboláka hneď po oficiálnom vyhlásení Košíc za víťaza súťaže Európske hlavné mesto kultúry 2013.

František Cimbolák je jedným z mála skutočných kníhmajstrov na Slovensku. Jeho rukami bola v roku 2000 zhotovená Kráľovská kronika Slovenskej republiky, ktorá slúži na zápisy vzácnych návštev hlavného mesta SR. Ako Košičan túžil vytvoriť jedinečné dielo aj pre svoje rodné mesto. Hlavnou ideou bolo, aby sa hneď pri prvom pohľade na ňu ľuďom vyjavili významné kapitoly z dejín mesta a najzávažnejšie udalosti, ktorými Košice prešli. Zároveň sa kronika stala trvalou pripomienkou prestížneho titulu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý sa Košiciam podarilo získať.

Vyše 25 kilogramov umeleckej práce

Kronika mesta Košice – EHMK 2013má rozmery 720 x 530 mm a váži 25,5 kg. Na jej uloženie slúži drevená ochranná kazeta s hmotnosťou 10 kg. Kniha obsahuje 416 strán zhotovených zo švajčiarskeho papiera a jej hrúbka je 115 mm. V strede knihy je z vrstvenej kože vyhotovená podoba Dómu sv. Alžbety s významnými historickými budovami. Po okrajoch je akoby obohnaná fortifikáciou. V nej sú umiestnené dátumy udelenia štyroch erbových listín pre mesto Košice i s menami štyroch panovníkov.Po úvodnom vyobrazení erbu mesta Košice z r. 1502 je kolorovaným i pozláteným písmom napísaný úryvok z  I. známej listiny r. 1230, v ktorej sú po prvýkrát spomenuté Košice. Po ňom nasleduje krátky prierez dejinami mesta s farebnými ilustráciami. Zaujímavá je aj bohato zdobená oriezka knihy, ktorá okrem histórie mesta zdôrazňuje aj to, že Košice boli v minulosti mestom vína, čo symbolizujú strapce hrozna. Zadnú stranu väzby tvorí štít erbu mesta doplnený pôvodnými historickými názvami Košíc. Na svojom diele František Cimbolák pracoval stovky hodín už od roku 2008, s cieľom zanechať súčasným i budúcim generáciám Košičanov kúsok zo svojho umeleckého talentu.

Kto ďalší sa podpíše?

Kronika bola verejnosti po prvýkrát predstavená 20. januára 2013 na Otváracom ceremoniáli Európskeho hlavného kultúry 2013. Ako prví sa do nej zapísali čelní predstavitelia Slovenskej republiky a vzácni hostia ceremoniálu. Svoj podpis v nej zanechala eurokomisárka pre kultúru Androulla Vassiliou, slovenskí a zahraniční ministri, veľvyslanci či primátori. Vzácnym je aj podpis a štylizovaný autoportrét významného slovenského režiséra Juraja Jakubiska, ktorý sa stal čestným hosťom ceremoniálu. Počas celého roka bude kronika umiestnená v Historickej radnici mesta Košice pre zápisy významných hostí, ktoré naše mesto navštívia. Po jej zapísaní bude uložená ako „Memoralia“ v Archíve mesta Košice.

Unikátna kronika Košíc. Zdroj: MMK

Magistrát mesta Košice

 

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vzácna kronika bude pripomínať históriu i súčasnosť Košíc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems