Quasars Ensemble ako rezidenčné zoskupenie Kasární/Kulturpark

| K13 a VÝMENNÍKY, Mesto Košice | 12. 2. 2013

Jedným z cieľov projektu Košice – EHMK 2013 a výstavby Kasární/Kulturpark je vytvoriť v meste stály stánok pre kvalitnú produkciu komornej hudby, ktorá je na medzinárodnej úrovni. Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je aj rezidenčné pôsobenie komorného zoskupenia Quasars Ensemble.

Podľa Jána Sudzinu, riaditeľa Košice – 2013, n. o., sa tak naplní zmysel rezidenčného súboru Kasární/Kulturpark, vytvoriť priestor, v ktorom by umelci našli uplatnenie v Košiciach a radi by sa tu vracali. Zároveň verí, že Quasars Ensemble by mohol zastúpiť chýbajúcu školu performatívneho umenia, a to cez edukatívne projekty či workshopy. Toto komorné zoskupenie si totiž počas piatich rokov svojej existencie vybudovalo kvalitné renomé a stalo sa medzinárodne uznávaným interpretom súčasnej klasickej hudby. Popri nej sa vo veľkej miere venuje aj hudbe starších epoch, konfrontácii repertoáru baroka, klasicko-romantickej epochy s celkom novými skladbami, ako aj prezentácii dôležitých ansámblových diel 20. storočia.

Pocta Ivanovi Paríkovi

Do ukončenia rekonštrukcie kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark sa koncerty rezidenčného súboru odohrávajú v Múzeu Vojtecha Löfflera. Druhý zo série koncertov Quasars Ensemble predstaví výnimočného skladateľa, ktorý bol vedúcou osobnosťou slovenskej hudobnej avantgardy. Jeho elektroakustické dielo Vežová hudba nechýbalo na takom elitnom podujatí, akým boli Hudobné dni v nemeckom Donauenschingene v roku 1971.
Portrét – Pocta Ivanovi Paríkovi sa uskutoční 19. februára o 19:00 hod. Na Slovensku tak po prvýkrát zaznejú Paríkove Sonáty v kompletnom uvedení.

 

 

Ga

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Quasars Ensemble ako rezidenčné zoskupenie Kasární/Kulturpark

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems