Prehľad košických knižníc

| Pozvánky, Rodina | 25. 2. 2013

Knižnica alebo kníhkupectvo. Vypožičať si či kúpiť knihu. Alternatívy ako sa dopracovať k dobrej literatúre. Ešte stále sú v móde staronové knihy a čitateľské preukazy. Knižnice nám okrem literatúry ponúkajú možnosť zúčastniť sa rôznych podujatí. Prinášame vám sumár informácií o košických knižniciach.

 

Verejná knižnica Jana Bocatia

Verejná knižnica Jana Bocatia je určená primárne pre dospelú populáciu, kde dominujú najmä tituly krásnej literatúry, z ktorej je najväčší záujem o oddychovú a populárnu literatúru. Knižnica disponuje aj širokým spektrom odborných publikácií z rôznych vedných odborov. Zároveň realizuje aj kultúrno-vzdelávacie podujatia určené verejnosti. Sú to rôzne besedy s autormi, prednášky, výstavy, koncerty. Známy je etablovaný cyklus hudobno-poetických večerov s názvom Rendezvous so slovensko-francúzskou poéziou, Literárny maratón alebo 24 hodinové nonstop čítanie, ktorého desiaty ročník bude prebiehať v máji tohto roku. „Zvláštnosťou tohto podujatia je skutočnosť, že sa do neho aktívne zapájajú samotní čitatelia pätnásť minútovými ukážkami z diel svojich obľúbených autorov. Témou tohtoročného maratónu bude život a dielo Šándora Máraia,“ poznamenala Alena Zavocka, pracovníčka knižnice. Verejná knižnica Jana Bocatia sa diferencuje voči iným knižniciam hudobným oddelením, ktoré sa nachádza na Hlavnej 48. Vzácne je pre svoj knižničný fond, ktorý je systematicky budovaný a spracovávaný od 70. rokov minulého storočia. Zároveň patrí k najstarším na Slovensku.

Centrálna požičovňa – Hviezdoslavova 5, Košice
Pobočky:
Národná trieda 56, Hemerkova 39, Abovská ulica 32, Trieda SNP 48, Uralská 3, Jaltská 33, Železiarenská 7, Dolina 2, Regionálne oddelenie a zároveň hudobné oddelenie – Hlavná 48, Košice

Zápisné na kalendárny rok: dospelý čitateľ: 3 €, deti do 14 rokov: 0,5€

Kontakty: e-mail: vkjb@vkjb.sk, Tel: 055/622 32 91, fax: 055/622 32 92

 

Štátna vedecká knižnica

Štátna vedecká knižnica je tretia najväčšia na Slovensku. Zameriava sa na odbornú, vedeckú literatúru. Realizuje kultúrno-vzdelávacie podujatia určené verejnosti i knihovníkom. Čoskoro chystá knižnica otvorenie nových výstavných priestorov na trojrozmerné predmety, v ktorých sa budú vystavovať unikátne knižničné fondy. Nové priestory pokrstí výstava Košická kníhtlač v zrkadle času, ktorá sa uskutoční 27. 2. 2013. Tento projekt je súčasťou podujatí Košice – EHMK 2013. Pripravuje sa otvorenie Bibliothecy Cassoviensis – centra regionálnych štúdií,kde budú všetky fondy zamerané na východné Slovensko a najmä Košice na jednom mieste. Knižnica má ako jediná v regióne zriadenú modernú konzervátorskú a reštaurátorskú dielňu, ktorá je zameraná na opravu starých tlačí.

Štátna vedecká knižnica – Hlavná 10, Košice

Zápisné na kalendárny rok: 6,65€

Kontakty: e-mail: svkk@svkk.sk, Tel : +421556222780, +421556222331

 

Knižnica pre mládež mesta Košice

Knižnicaje prioritne zameraná na detského čitateľa a mládež. Využíva netradičné kreatívne formy práce s deťmi a literatúrou. Špecializovaná pobočka Nezábudka, ktorá sídli na Poľovníckej 8 v Košiciach, pracuje s handikepovanými deťmi. Aktuálne knižnica organizuje súťaž, v rámci ktorej hľadá sčítaného a odvážneho „kráľa“ z radov svojich detských čitateľov.

Centrálna požičovňa – Tajovského 9, Košice

Pobočky: Humenská 9, Poľovnícka 8 – Nezábudka, Dávida Feju 5, B. Němcovej 27 – OC Merkur, Námestie Jána Mathého 1, Družicová 4.

Zápisné na kalendárny rok: deti MŠ: 0,50 €, žiaci ZŠ: 1,00 €, študenti SŠ , II. stupeň osemroč. gymnázií, VŠ a dôchodcovia: 1,50 €, dospelí: 2,00 €, zdravotne handikepované deti a mládež: bezplatne

Kontakty: e-mail: kniznicapremladez@gmail.com, Tel: 055/6222390

 

Verejnosti sú prístupné i univerzitné knižnice

Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach sídli na Moyzesovej 9, kontakt: garlib@upjs.sk

Univerzitná knižnica TUKE sa nachádza na ulici Boženy Němcovej 7, kontakt: kniznica@tuke.sk

Akademická knižnica VŠBM nájdete na Košťovej 1, kontakt: kniznica@vsbm.sk

 

 

Katarína Hegedüšová, študentka masmediálnych štúdií

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prehľad košických knižníc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems