Kultúrny víkend

| Kultúra | 6. 2. 2013

Košice zažili obrovský kultúrny víkend. Možno najväčší v celej svojej histórii. Počas dvoch dní 19. a 20. januára bolo pre domácich i turistov nachystaných takmer 200 podujatí v rámci Otváracieho ceremoniálu projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Stretnutia s nevšednými ľuďmi, výstavy, inštalácie, módne prehliadky, divadlo, čítačky, tanečné workshopy, detské tvorivé dielne, koncerty. Príležitosť dotknúť sa umenia v malom i vo veľkom. Zažiť takýto dôležitý moment bolo pre kultúru a umenie obľubujúcich ľudí takmer povinnosťou. Atmosféru v meste sme s radosťou mapovali i my, odráža sa v nasledujúcej fotoreportáži.

 

Dutch design depot

Holandsko nemusí byť vždy spojené len s tulipánmi či všadeprítomnými bicyklami. Prehliadka dizajnového štúdia Dutch design depot vo Východoslovenskej galérii jasne ukázala, že dizajn v holandskom podaní môže byť aj o kvalitnom spojení zdanlivo nespojiteľného, nesúceho v sebe zároveň prvky netradičnosti, praktickosti a v neposlednom rade umeleckosti. Vydarené spojenie lampy a vešiaka do jedného dizajnérskeho kúsku mohlo byť pre návštevníkov jedným z dôkazov, že nová a úspešná cesta v umení sa vždy dá nájsť.

 

Ekoraňajky v Dálii

Zdravé raňajky v ekologickom hoteli Dália nepriniesli svojim návštevníkom iba príjemnú atmosféru či dobrý pocit v žalúdku, ale predovšetkým množstvo podnetných myšlienok o dôležitých ekologických témach. Zelený životný štýl a zelený biznis v praxi predstavil manažér hotela Rastislav Amrich. V druhej časti prednášky ponúkla praktické rady zo sveta ekomarketingu Jana Ružická. Úspešnosť celej akcie zhodnotil návštevník Erik Hoffmann. „Prišli sme už len z toho dôvodu, že aj my sa venujeme podnikaniu a chceme ho posunúť na trošku inú úroveň. Úroveň, ktorá neútočí ani tak na cenu, ani na bežné psychologické spúšťače u ľudí, ale skôr na vyššiu hodnotu.“

 

Emília Kollárová, študentka masmediálnych štúdií v Prešove

 

Raňajky a Generator X

Experimentálne predstavenie ponúklo zmes scénického tanca a prednesu poézie zo zbierky Generator X. Kaviareň Slávia bola pri tejto príležitosti otvorená po viac než dvoch rokoch. Básne s nádychom erotiky aj futurizmu, plné jemných narážok či kritiky, skrytých za metafory. Dôležité momenty prednesu podčiarkovali prvky, ako vyhadzovanie topánok či odpaľovanie tenisových loptičiek medzi divákov. Tí označili predstavenie za euforické a primerane prekvapivé. “Cieľom nebolo šokovať, umenie nemá ciele, autor nepredpokladá, aké bude publikum, dielo si môže vysvetliť každý po svojom. Ak by sme chceli divákov naozaj ohúriť, vyzeralo by to inak. A ako? To si ani nechcem predstaviť,” vysvetlil spoluautor zbierky Generator X, Michal Habaj.

 

Divadlo Fígl – Rokec a Žužu

Dobrodružný cestopisný príbeh odohraný v priestoroch Knižnice pre mládež mesta Košice v sebe spojil hudbu, spev aj bábky. Cestovatelia Rokec (Vojtěch Duřt) a Žužu (Magdalena Duřtová) sa dostávajú do všetkých kútov Zeme, aby zistili, že najväčším pokladom na svete je priateľstvo. Yeti, Lochnesská príšera, indián aj fakír pobavili všetky vekové kategórie: „Čo mali chápať deti, pochopili deti, čo mali chápať dospelí, pochopili dospelí. Zabavili sme sa úplne všetci,” hodnotili predstavenie spokojní rodičia.

 

Maľujeme spolu budúcnosť

Múzeum Vojtecha Löfflera si pripravilo tvorivé dielne pre deti pod odborným dohľadom. Malí umelci maľovali na výkres väčšinou temperovými farbami. „Mali sme tu približne 15 detí. Najprv maľovali Košice, potom mestské parky a nakoniec to, čo majú najradšej. Podarilo sa im niekoľko naozaj krásnych kúskov,“ pochválila budúcich maliarov jedna z lektoriek dielní Ivana Labancová. Detské dielka budú vystavené v priestoroch múzea až do konca mesiaca.

 

Čarovná chuť Orientu

Tanečný workshop v podaní skupiny Rustiqua prilákal dámy túžiace naučiť sa niečo nové. Štýl tanca zvaného tribal v sebe spája prvky viacerých žánrov, od horúceho flamenca až po jemné pohyby havajských tanečníc. „Je to pomalší tanec, viac precítený,“ prezradila účastníčka workshopu Milica. Nový tanečný štýl presiaknutý vôňou orientu zaujal približne desať šikovných tanečníc: „Dámy, ktoré k nám dnes prišli, sa už predtým venovali klasickému orientálnemu tancu. Je úžasné, že sú otvorené aj novým veciam a chcú sa naučiť ešte viac,“ povedala tanečníčka Rustiqui Denisa Uhliarová.

 

Módna prehliadka Lenky Sršňovej a Veroniky Kostkovej

Módna prehliadka v priestoroch Východoslovenskej galérie spojila dva protichodné štýly. Farebné modely inšpirované exotikou a zvieratami v kolekcii Magika Fantastika z dielne Lenky Sršňovej a jednoduchšie elegantnejšie kúsky v neutrálnej sivej, čiernej a béžovej Veroniky Kostkovej z kolekcie It. „Páčili sa mi Veronikine modely, boli bližšie môjmu štýlu. Vedela by som si predstaviť, že by som niektoré naozaj nosila,“ zhodnotila diváčka Alica. „Z Lenkinej kolekcie by som si vybrala len niektoré prvky, určite nie celé modely,“ doplnila ďalšia z návštevníčok Barbora. V preplnenej sále predstavili obe autorky dámsku aj pánsku kolekciu.

 

Veronika Samková, študentka Masmediálnych štúdií v Košiciach

Foto: Martin Sirotňák

 

 Júliine zmiznutie

 V kine Cinemax si mohli návštevníci pozrieť v rámci sobotňajšieho kultúrneho programu film Júliine zmiznutie. Ide o švajčiarsku komédiu z roku 2009. Pred samotným začiatkom venoval niekoľko slov divákom v takmer preplnenej sále švajčiarsky veľvyslanec, ktorý gratuloval Košiciam k získaniu titulu EHMK 2013, keďže žiadne švajčiarske mesto ho dosiaľ nezískalo. „Kultúra je vždy príležitosťou na to, aby ľudí spájala,“ dodal. Hlavnou postavou filmu je Júlia, zrelá žena, ktorá oslavuje 50 rokov. Postavy vlastnými očami opisovali starnutie a vyrovnávanie sa s ním.

 

Strømmer: Dobpler interactive LED system

V Múzeu Vojtecha Löfflera mohli návštevníci obdivovať interaktívny umelecký projekt s názvom Dobpler. Nápad vytvoriť svetelnú stenu, ktorá vďaka „tieňohre“ umožňuje hrať sa so svojím vlastným telom a pohybmi, vznikol v rámci nórskeho umeleckého projektu Strømmer v roku 2008. V tom čase bolo hlavným mestom kultúry práve Nórske mesto Snøhett.

 V múzeu boli vystavené aj fotografie Slovinca Romana Bezjaka. Jeho snímky zachytávajú architektúru socialistického modernizmu objektov v strednej a východnej Európe.

 

Katarína Hegedušová, študentka masmediálnych štúdií v Prešove

 

Raňajky s grafológom

V Technik Cafe na Hlavnej ulici sa v sobotu raňajkovalo s prezidentom Slovenskej grafologickej spoločnosti Jozefom Matejom. Ľudia sa tak mohli dozvedieť rôzne zaujímavosti o tom, čo prezrádza ich písmo. ,,Z rukopisu človeka vieme identifikovať rôzne znaky. Na základe nich vieme určiť povahové vlastnosti, racionálnu a emocionálnu stránku osobnosti, sociálnosť či slabosti daného človeka,“ prezradil grafológ Jozef Matej. O atraktivite tejto témy svedčila aj návštevnosť. Kaviareň bola preplnená a niektorí zvedavci stáli aj dve hodiny. Raňajky s grafológom sa napokon predĺžili, pretože otázok z publika bolo viac ako dosť.

 

Numen – Tape Košice

Jedným z najzaujímavejších podujatí otváracieho ceremoniálu EHMK bola inštalácia vytvorená z 30 až 50 km dlhej lepiacej pásky. Originálne umelecké dielo si ľudia mohli prísť pozrieť a vyskúšať do knižnice Technickej univerzity. Za týmto nápadom je trojica rakúsko-chorvátskych umelcov – Christoph Katzler, Nikola Radeljkovic a Sven Jonke. ,,S prácami sa začalo v nedeľu a skončilo sa v piatok podvečer, keď sa vylepovala samotná inštalácia znútra. Okrem troch členov sa na výrobe inštalácie podieľalo denne takmer päť dobrovoľníkov,“ priblížil jeden z organizátorov. Práve vďaka tomuto nápadu neostala knižnica univerzity bez povšimnutia ani počas víkendu. Vyšantili sa hlavne deti, no nielen tie. Vnútri inštalácie sa pohybovali aj nadšení dospelí.

 

Oľga Točíková, študentka masmediálnych štúdií v Prešove

 

Raňajky s literárnym klubom

Moje prvé kroky za kultúrou viedli do náručia usmievavého Kolomana Kertésza Bagalu. Popravde, ani tak nie do jeho osobného priestoru, ako do spoločnosti slovenských autorov, ktorých tvorba sa dostala do malej, ale o to viac cenenej knižky Poviedka 2012. Ivana Gibová a Jana Micenková čítali o vzťahoch. K mužovi a k sebe. Trojicu doplnil Martin Vlado svojimi básňami. Najmä v Micenkovej textoch sa objavili vulgarizmy, ktoré časom mohli (a nemuseli) rezonovať v ušiach poslucháčov. Vydavateľ Koloman K. Bagala reagoval na ich prítomnosť v próze: „Keď sú vulgarizmy použité účelovo, teda nie samoúčelne, povedzme v replikách postáv, je to prirodzené. Pretože naozaj sa tak rozpráva. Horšie je, ak autori vulgarizmami iba upozorňujú na svoje ego a snažia sa byť extravagantní.“

 

Zimný zber architektúry a dizajnu

Študenti Fakulty umení na Technickej univerzite dvakrát ročne prezentujú, čo sa naučili a čo doslova vymysleli a vyrobili. Takzvaný prieskum sa tentokrát premenoval na zber a ukázal, aká bohatá bola úroda medzi budúcimi dizajnérmi, architektmi, grafikmi či výtvarníkmi. Pre študentov je kontakt s návštevníkom inšpirujúci: „Hoci väčšina ľudí si veci pozrie v tichosti, niekto sa nás aj niečo opýta. Rád si vypočujem názor budúceho záujemcu o produkt,“ prezradil študent Sebastián. Spolu so spolužiakom Danielom sa zhodli, že najlepší pocit majú na záver výroby, keď už dielo držia hotové v rukách.

 

Tašíkovo – Rozprávkový košický kraj

Detskí návštevníci mali na viacerých miestach v Košiciach možnosť zažiť rôzne tvorivé dielne, započúvať sa do rozprávok či sa zahrať hry. Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na ne čakal veľký plyšový jazvečík Taši z rozprávkového mesta Tašíkovo. Projekt v rámci Terra Incognita predstavuje deťom hravou formou zaujímavosti z košického kraja.

 

Krása insitného umenia zo Srbska

Na ďalšom poschodí v spomínanej knižnici prebiehali statické príbehy. Farebné a veselé. Nielen zarámované. Insitné výtvarné umenie sa dalo obdivovať aj na typických „šamerlíkoch“ či zrkadlách. Slovenskí autori insitného umenia zo Srbska sa zapáčili natoľko, že svoje diela i predávali.

 

Mapping na Urbanovej veži

Verejné osvetlenie na Hlavnej ulici zoslablo, aby ožila stará zvonica a rozpovedala príbeh košického kraja. Mapping so sugestívnou hudbou predstavil aj históriu prírodnými katastrofami skúšaného Dómu sv. Alžbety, ktorý sa na záver slávnostne…

 

Slávnostné rozsvietenie Dómu sv. Alžbety

…rozsvietil fialovým, tyrkysovým i červeným svetlom. Dav ľudí sa tlačila v okolí kostola a veže, aby sa nadýchla čarovnej atmosféry oživenej katedrály.

Élise Morin: Kumulus

Diváci mali možnosť vidieť metaforickú inštaláciu Kumulus francúzskej umelkyne v Dóme sv. Alžbety. Stovky kotúčov lepiacich pások v najväčšom kostole na Slovensku. Alebo oblak padajúcich krištáľov z neba umiestnený pred Hlavným oltárom sv. Alžbety. Denné svetlo, večerné svetlo – dva pohľady na dielo. V západoeurópskych krajinách sa priestor kostolov bežne využíva aj na umelecké účely. Pre našinca to bola azda prvá skúsenosť.

 

Kaschauer Klezmer Band

Hovoria si, že sú amatérska kapela. No plná synagóga na Puškinovej ulici, nadšené potlesky, prídavky a spev piesne Hava Nagila spolu s publikom tento fakt hneď vyvrátili. Židovské skladby v podaní Kaschauer Klezmer Band rozprúdili krv, lákali do tanca, šteklili myseľ a hladili dušu. Raz darmo, židovská kultúra je Košičanom blízka. „Na scéne sme len druhý rok, no táto hudba je pomerne vstrebateľná. Máme radosť, že sa to poslucháčom Košíc, kozmpolitného mesta s veľkou židovskou enklávou, páči,“ uviedol huslista kapely.

 

Námestie Sándora Máraiho

Súčasťou Otváracieho ceremoniálu bolo aj pomenovanie dvoch nových námestí. Kým v sobotu sa vzdala úcta sochárovi Jánovi Mathému na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej triedy, v nedeľu sa zišla početná maďarská obec. Slová vďaky a chváli pršali na Sándora Máraia, ktorý si Košice cenil viac než veľké metropoly Európy. Socha spisovateľa odteraz kraľuje vlastnému námestiu.

 

Divadlo Alexandra Duchnoviča: La musica

Piati herci, jeden klavír, história Slovenska na príbehu rodiny. Rusínske nárečie. Smiech a slzy. Dominantný otec veterán, ustráchaná matka túžiaca po deťoch, nežná dcéra, ktorú láka obyčajný život ďaleko od hudobného nástroja a nôt, učiteľ v podaní obľúbeného a z televízie známeho herca Vasiľa Rusiňáka. A Chronos, boh času, ktorý odratúva postavám zostávajúce zrnká piesku z ich nádob života. Tragikomický príbeh na jedno nadýchnutie.

 

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo


 

 

 

 Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kultúrny víkend

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems