Do minulosti nie je tak ďaleko

| Pozvánky | 12. 2. 2013

Už na prvý pohľad sa odlišujú. Oblečení v dobových kostýmoch, s historickými zbraňami, odhodlaní ochraňovať brány kráľovského mesta Košice. Reč je o členoch združenia Via Cassa.

Lákavá história

Na začiatku boli zaujímavé exponáty v múzeách a túžba vyskúšať si ich naživo. „Začali sme si zháňať a vyrábať repliky odevov, stanov, zbraní a zbroje. Potom sme ich skúšali, ako v praxi fungovali. Snažili sme sa pochopiť tú dobu a jej atmosféru, študovali sme knihy,“ vysvetľuje Roman Furajtár. Dobový život je zaujímavý a nezahŕňa len vojenské tábory, ale aj bežný život. „Nie sme založení len militantne, súčasťou tábora je aj dobová kuchyňa, nájdete tam remeslá či umenie. Robíme historizujúce divadelné predstavenia, snažíme sa rekonštruovať pôvodné stredoveké divadlo alebo divadlo del arte.“

Ako z iného sveta

Dokážu sa preniesť do minulosti, ďaleko od súčasnej reality, bez vyzváňajúcich mobilov a stresu. Ženy varia jedlá podľa dochovaných dobových receptov, muži majú výcvik a vojenské manévre. Hrajú dobové hry alebo sa venujú remeslu. Kde-tu posedávajú vojaci, ktorí si čistia zbrane. Atmosféra doby dýcha z každej strany. Nie je to len o krátkych ukážkach šermu. „Šerm nie je prvoradá činnosť, je to v podstate jedna z mnohých činností, aj keď je pre diváka najatraktívnejšia a je aj najviac medializovaná.“ Podujatia najčastejšie prebiehajú počas víkendu. „Za bežný táborový deň považujeme sobotu, lebo celý deň žijeme v historickom odeve aj duchu. V piatok sa prichádza na miesto konania, postaví sa tábor a stany, rozbehne sa kuchyňa a nočné hliadky. V  nedeľu zasa balíme,“ dodáva Roman Fujartár. Pracovným a školským povinnostiam je tento koníček prevažne víkendovou záležitosťou.

Skúsiť to môže každý

Via Cassa sa venuje obdobiu 15. a začiatku 17. storočia. Vojsko však nie je najdôležitejšie. „Stredoveký život je o celej spoločnosti, takže ho tak aj rekonštruujeme. Nie je zvláštnosťou, že na dobové tábory chodia aj ľudia s malými deťmi. V našej partii máme aj mladších ako 15 rokov, ale vyžadujeme súhlas rodičov, keďže chodievame aj mimo Košíc.“ Združenie sa už predstavilo na Dňoch Košíc, v Žiline či Prahe. „Veľmi radi by sme šli na Ukrajinu, vlani sme sa boli pozrieť na ich festival, tento rok by sme chceli ísť už s celou partiou.“

Pridať sa môže ktokoľvek. „Záujemcovia sa musia prihlásiť a najmä chcieť. Hľadáme človeka, ktorého to baví.“ Via Cassa organizuje konkurz a regrutovanie do svojich radov 12. februára. Nie je to však jediná možnosť pridať sa. Záujemcovia sa môžu hlásiť aj mimo konkurzu: „Aj keď nestihnú poslať dotazník, pokojne môžu napísať na našu stránku alebo prísť s papierom v ruke rovno na konkurz,“ dodáva Roman Fujartár.

Združenie Via Cassa pri fragmente košickej citadely. Foto: archív Via Cassa.

Denisa Rybárová, študentka masmediálnych štúdií

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Do minulosti nie je tak ďaleko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems