Svetlo nádeje pre deti

| Tretí sektor | 4. 1. 2013

Zdravie je krehká vec, ktorú si musíme strážiť. Keď už choroba príde, mali by sme s ňou bojovať. Zvlášť deti potrebujú veľkú pomoc. Nezisková organizácia Lux sa o zdravotne znevýhodnené deti stará už od roku 2006. Viac nám prezradila sociálna pracovníčka Dana Žižáková.

Druhý domov

Deti so zdravotným znevýhodneným sú často vytláčané na okraj spoločnosti. „Lux v latinčine znamená svetlo, ktoré je pre nás symbolické – svetlo ľuďom pripomína nádej. Máme klientov, ktorí sú odkázaní na našu pomoc a starostlivosť, práve oni to svetlo potrebujú.“ Lux sa venuje aj deťom, ktoré majú ústavnú starostlivosť, teda u nich žijú ako v detskom domove a sú spokojné. „Deti sú u nás rady. Tie, ktoré k nám chodia do školy, si našli veľa kamarátov. Keď od nás odchádzajú, sú smutní a často sa vracajú, chýbajú im priatelia a život tu, lebo u nás sa vždy niečo deje.“ Deti majú možnosť sa aj vzdelávať. V budove sa nachádza Spojená škola pre telesne postihnutých, Lux sa stará o ich mimoškolské aktivity. Keďže organizácia poskytuje starostlivosť aj seniorom a všetky činnosti robia obyvatelia domova spolu, deti si k starkým našli cestu a vzniklo medzi nimi silné, priam rodinné puto.

Foto: archív n. o. Lux

Vianoce v detskom domove nemusia byť smutné

Deti sa okrem vzdelávania venujú aj rôznym kultúrnym činnostiam. Lux spolupracuje s Artestom a občianskym združením Otcovo srdce. „V rámci dramatoterapie sme založili Divadlo Luxáčik, kde deti nacvičujú predstavenia. Dokonca nás pozývajú hrať do mesta. Robíme aj aktivity, ktoré sa viažu na Vianoce či Veľkú noc. Pripravujeme výstavy, deti pracujú na darčekových výrobkoch, ktoré potom putujú na predajno-výstavné trhy.“ Práve sviatky sú pre deti výnimočné. Hoci im je ľúto, keď ich kamaráti odchádzajú domov k rodinám, personál sa snaží vytvoriť dokonalú sviatočnú atmosféru. „Deti sa tešia najmä preto, že sa bude niečo diať. Šiesteho decembra prišiel Mikuláš, ktorého už štvrtý rok organizujeme spolu so študentmi z Gymnázia Park Mládeže. Prezlečú sa do kostýmov a rozdávajú balíčky. To je pre klientov zaujímavé. Majú radi nové tváre a nových ľudí, my sme pre nich už okukaní. Niekedy sa stane, že si ľudia vezmú dieťa na sviatky k sebe domov, väčšinou však ide o personál. „V prípade verejnosti, by sme záujemcov museli dlhšie spoznávať a museli by sme zvážiť, či by to pre dané dieťa nebol emocionálny šok,“ vysvetľuje Dana Žižáková s doplnením: „verím, že všetky deti na svete budú mať krásne a pokojné Vianoce.“

 

 

Denisa Rybárová

študentka Masmediálnych štúdií v Prešove

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Svetlo nádeje pre deti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems