Šrobárčania pripravení pomáhať

| Školstvo a vzdelávanie | 4. 1. 2013

Deň Šrobárky je plný silných emócií a tento pocit trvá veľmi dlho,“ hovorí Veronika, študentka III. D Gymnázia Šrobárova 1 v Košiciach. Žiaci pomáhajú tým, ktorí to potrebujú, jeden deň v každom školskom roku. Je to ako sviatok a absolventi gymnázia naň často spomínajú aj v dospelosti.

Benefičný týždeň má na gymnáziu dlhoročnú históriu a vznikol vďaka bývalej riaditeľke školy Jane Teššerovej. Pôvodne sa zapájalo len niekoľko tried, dnes pomáha zbierkami šatstva, hračiek a finančných príspevkov celá škola. Dňom Šrobárky, nazývaným aj Deň dobročinnosti, akcia vrcholí. Žiaci sa vtedy vyberú do detských domovov, reedukačných či diagnostických centier, domovov dôchodcov aj zvieracích útulkov. Zoznam inštitúcii každoročne rastie a návrhy prichádzajú aj od samotných žiakov: „Vyberáme si miesta, kde sa cítime dobre, kde by sme chceli stráviť deň. Na škole máme onkologický krúžok, a tak už niekoľko rokov navštevujeme aj detskú onkológiu v Košiciach,“ hovoria študenti III. A.

Program šitý na mieru

V rovnakom čase prebieha v škole aj Deň otvorených dverí Šrobárky a študenti sa preto neučia. Majú dôležitejšiu úlohu: „Do programu sa zapája každý žiak, niektorí chystajú darčeky, iní tancujú, spievajú alebo vymýšľajú scenáre predstavení. Snažíme sa, aby bol program rôznorodý a bohatý, pretože zverenci inštitúcií sa vekovo pohybujú od 6 až do 17 rokov,“ ozrejmuje Jana Piteľová, triedna učiteľka III. D. Študentky svoj program pre detskú onkológiu konkretizujú: „Pripraviť aktivity pre tieto deti je veľmi náročné, pretože potrebujú špeciálny prístup. Mnohé z nich sú napojené na prístroje, môžu len sedieť alebo ležať. Namiesto hier sme im preto predviedli rôzne divadielka s kostýmami. Ani vyzbierané sladkosti a hračky si nesmú brať samy, prideľujú im ich vychovávatelia.“ Činnosti sa teda menia s každou inštitúciou. Žiaci stretávajú často aj deti, ktoré sa boja kontaktu s nimi a nechcú byť zapájané do hier či tvorivých dielní. Pre ne sú pripravené skladačky, farbičky, papiere a omaľovánky: „V reedukačnom centre, ktoré sme navštívili, sa veľa detí nechcelo hrať. Považovali nás za nepriateľov a my sme sa to snažili zmeniť. Po troch rokoch sa medzi nami už vytvorili aj kamarátstva,“ vysvetľuje Veronika z III. D.

Deň Šrobárky 2010 - onkologické centrum. Foto: archív Gymnázia na Šrobárovej 1, Košice

Deň Šrobárky 2010 – onkologické centrum. Foto: archív Gymnázia na Šrobárovej 1, Košice

Malí, veľkí aj štvornohí

Žiaci nenavštevujú len deti, ale aj dospelých či zvieratá: „V prvom ročníku sme boli v domove dôchodcov. Zaspievali sme starčekom a babičkám koledy, dali sme im keksíky. Boli z toho veľmi šťastní. Iný rok sme navštívili útulok. Tu sme pomáhali s čistením klietok, hrali sme sa so zvieratkami a doniesli sme im aj nejaké maškrty,“ spomína Susan zo IV. D.

Dojmy z takýchto návštev sú natoľko silné, že pretrvajú roky a žiaci na nich spomínajú aj po ukončení štúdia na gymnáziu: „Pamätám si, že ma to vždy vytrhlo z každodennosti. Vidieť chorých, starých či opustených je isté memento. Zastavíme sa a viac si vážime to, čo máme. Preto som vždy považovala túto akciu za výborný nápad,“ hovorí absolventka Lucia.

Večné návraty

Inštitúcie sa vždy potešia, ešte nikdy nás neodmietli. Zatiaľ to vždy dopadlo výborne a my si dáme každý rok predsavzatie, že sa znova vrátime,“ uzatvára tému zástupkyňa školy Mária Grutková. V tomto školskom roku pripadol Deň dobročinnosti na 18. december. Zoznam inštitúcií sa rozrástol a mnoho tried už začalo s prípravou programu či výrobou darčekov. Všetko preto, aby študenti vykúzlili úsmev na tvárach tým, ktorým šťastie možno trochu chýba.

Veronika Samková

študentka Masmediálnych štúdií v Košiciach

Foto: Archív Gymnázia Šrobárova 1; Michal Kuc


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Šrobárčania pripravení pomáhať

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems