Rok 2013 v znamení nadčasových tónov

| Mesto Košice, Predstavujeme | 14. 1. 2013

Projekt Európske hlavné mesto kultúry štartuje 19. a 20. januára Otváracím ceremoniálom. Pre Košičanov a návštevníkov mesta je vstupnou bránou do roku plného hudby. Klasika, džez, pop, rock, alternatíva a medzižánrové spojenia sľubujú 12 mesiacov nezabudnuteľných zážitkov.

Výber hudobných podujatí ako aj ich dramaturgiu má na starosti Jana Šargová: „S väčšinou umelcov účinkujúcich na koncertoch a festivaloch v roku 2013 už mám skúsenosť. Mnohí z interpretov, ktorí zavítajú do Košíc, pravidelne hosťujú na najprestížnejších svetových pódiách. To je pre mňa zárukou kvality.

Biele miesto na mape

Z hudobných žánrov má najsilnejšie zastúpenie komorná hudba. Práve tá bola podľa Jany Šargovej ešte donedávna bielym miestom na hudobnej mape Košíc: „Je tu výborná filharmónia, opera aj alternatívna scéna. Bolo potrebné podporiť už iba uvádzanie komornej hudby.“ Tej je venovaných viac než osem akcií. Medzi najvýznamnejšie patria festivaly Konvergencie, Quasars Ensemble & Košice a predovšetkým Svetové dni novej hudby ISCM. Festival svetového významu má za sebou dlhú históriu a deväťdesiate narodeniny oslávi v Košiciach. V programe Európskeho hlavného mesta kultúry sa nájdu aj milovníci džezovej muziky. Tomuto žánru sú venované dva osobitné festivaly (Medzinárodný jazzový festival v Košiciach, Jazz FOR SAle) a zastúpený je aj v rôznych iných podujatiach. „Džez má na východnom Slovensku silné zázemie. Určite si zaslúži našu pozornosť,“ vysvetľuje Jana Šargová.

Hudobné chuťovky

V projektoch sa objavia žiaci, študenti, šikovní amatéri a najmä profesionálni hudobníci. Košice privítajú známych domácich a zahraničných umelcov, ale aj žijúce legendy hudobnej scény. „Najnáročnejšie je udržať kvalitu a zároveň ulahodiť poslucháčovi.Košice sa v tomto smere rýchlo rozvíjajú, interpreti tu nachádzajú vnímavé publikum, ktoré vie oceniť kvalitu,“ objasňuje Jana Šargová.Organizátori si pre nás pripravili veľa zvučných mien. Medzi nimi Jordi Savall, svetoznámy španielsky violista a dirigent, ktorý sa špecializuje na starú hudbu, famózna huslistka Julia Fischer s rodinnými koreňmi v Košiciach, britský vokálny súbor Hilliard Ensemble, hviezdy David Krakauer a Avishai Cohen a mnohí ďalší. Viacero podujatí sa nesie v duchu porozumenia a tolerancie. „Košice boli vždy multikultúrnym mestom plným rôznych národností či etník, preto si musíme hľadať spoločnú reč aj prostredníctvom umenia,“ ozrejmuje Šargová.

Nádych exotiky

Projekt EHMK poputuje v roku 2013 aj za hranice Európy. Košičanom sa ponúkajú hneď dve jedinečné príležitosti zažiť exotiku priamo vo svojom meste. Prvou je koncert Tokijského metropolitného symfonického orchestra, ktorý sa uskutoční 26. mája. Špičkoví japonskí hudobníci navštívia na starom kontinente okrem Košíc už iba Prahu a Ostravu. Druhou výnimočnou ponukou je pozvánka na Taiwanský kultúrny deň. V Štátnom divadle sa nám 23. júna predstaví tradičná čínska opera. Podujatie tohto typu sa v Košiciach objavilo naposledy pred dvadsiatimi rokmi. „Východná hudba sa od tej západoeurópskej značne odlišuje. Hoci čínska opera môže byť náročnejšia na počúvanie, výprava, masky a kostýmy sú také veľkolepé, že určite nenechajú diváka ľahostajným,“ hovorí hudobná dramaturgička.

Cestovanie časom

Otvárací ceremoniál projektu je naplánovaný na 19. a 20. januára. Dva dni plné umenia a zábavy sa začnú Raňajkami v meste. Košičania môžu pri káve alebo čaji stretnúť hudobníkov, literátov, vedcov či odborníkov na rôzne zaujímavé aj netradičné oblasti ľudskej činnosti. Dianie pokračuje Hudbou v meste. Bary a kaviarne budú vibrovať tónmi živých koncertov s voľným vstupom najmä vo večerných hodinách. Vyvrcholením víkendu má byť veľkolepá vizuálno-hudobná show, ktorá nás prenesie do Košíc v roku “20013”. Uskutoční sa v nedeľu 20. januára o 18:00 hod. Projekty EHMK nás teda prevedú minulosťou, súčasnosťou aj budúcnosťou. Ak radi cestujete časom, Košice by sa mali stať vašou nástupnou stanicou.


Autor: Veronika Samková

Foto: archív Košice – EHMK 2013, n. o.Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rok 2013 v znamení nadčasových tónov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems