Prechádzky Uličkou remesiel

| Tretí sektor, Ulička remesiel | 14. 1. 2013

Mnohí Košičania považujú Uličku remesiel za špinavú, zničenú a nebezpečnú. Verím, že toto ponímanie už čoskoro nebude pravdou. Nielen kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii, ale aj vďaka projektu Prechádzky Uličkou remesiel, ktorý zastrešuje Nezisková organizácia Košice región umenia a kultúry (KRUK n.o.).

Projekt Prechádzky uličkou remesiel je zameraný na prinavrátenie života do historickej ulice v centre Košíc. Prostredníctvom organizovaných podujatí chceme zvýšiť záujem o túto lokalitu a remeselníkov, ktorí na nej pôsobia. Cieľom je ktiež zlepšenie dostupnosti kultúry pre všetky sociálne skupiny a jej prenesenie do verejného priestoru, špecifikuje projekt jeho koordinátorka Miroslava Poklembová.

 

Programy od výmyslu sveta

Redakcia Zajtrajších novín pred Miklušovou väznicou obklopená stovkami sviečok, tanečnica na lanách v dvojmetrovej výške, rôzne národnosti na jednom mieste, živé hudobné a dramatické zážitky. V neposlednom rade remeselnícke dielne. To všetko mohli zažiť návštevníci Hrnčiarskej ulice v Košiciach v roku 2012. Candle Night, Multikultúrna ulička, Leto sa nekončí, Observatórium na Uličke remesiel, Uličky umelcov. Podujatia pre malých aj veľkých. „Program sa snažíme prispôsobiť všetkým vekovým kategóriám. Na Deň detí sme sa však zamerali na tých najmenších. Na Dobývanie remeselníckej uličky prišlo aj napriek nepriaznivému počasiu viac ako 350 detí z košických základných škôl. Smiali sa a zabávali v kreatívnych dielňach, navštívili remeselníkov, ktorí im vysvetlili podstatu ich práce. Niektoré mali so sebou aj knižky, ktoré si vymieňali v čarovnej skrini, a iné ich zabudli v autobuse cestou k nám,“ spomína Mirka s úsmevom. Prostredníctvom podujatí poskytla nezisková organizácia KRUK priestor aj šikovným výtvarníkom a fotografom, tvorcom ručne vyrobených výrobkov či organizáciám, ktoré sa starajú o prírodu a zvieratá.

 

Láska na prvý pohľad

Cieľom podujatí v minulom roku neboli len zábava, kultúra a pripomenutie si tradícií. Podujatie s názvom Leto sa nekončí pomohlo splniť sen ťažko chorej Miške. „V spolupráci s kapelou Los Massakeros a neziskovou organizáciou Želaj si sme vyzbierali dostatok peňazí na elektrickú gitaru pre chorú Mišku. Aj keď finančná zbierka nebola prvotnou myšlienkou podujatia, sme radi, že aj takýmto spôsobom sme mohli prispieť k splneniu malého veľkého sna. Mala som zimomriavky, keď za mnou prišli ľudia, že chcú zaplatiť celú potrebnú sumu.“ Projektovej manažérke prirástla Ulička remesiel k srdcu. Nie je však jediná. Mnohí návštevníci si podujatia a uličku samotnú obľúbili natoľko, že sa sem vracajú. Koordinátorka projektu verí, že vracať sa budú aj v roku 2013. Aby zažili divadelné predstavenia, hudobné vystúpenia, detské hry, remeselnícke dielne, kreatívne workshopy, výstavy obrazov, fotografií a maliebči množstvo ďalších aktivít.

 

Viac informácií o podujatiach nájdete na www.kruk.sk.

 

Autor: Gabriela Kuchárová


 

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prechádzky Uličkou remesiel
  1. […] Zdroj: http://zajtrajsienoviny.sk/ […]

    Komentoval Prechádzky Uličkou remesiel dňa 25.08.2015 o 11:36:26Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems