Anketa: Čo očakávate od projektu EHMK v roku 2013?

| Anketa, Skutočné príbehy | 25. 1. 2013

Už to nie je vízia. Ani ďaleká budúcnosť. Košice sú oficiálnym nositeľom titulu Európske hlavné mesto kultúry. Košice a Košičania. Týka sa to však aj “cezpoľných”, medzimestských, všetkých, ktorí chcú prezentovať našu kultúru a šíriť ju po celom svete. Sú to umelci a ľudia zaujímajúci sa o kultúru profesne či vo voľných chvíľach. Ľudia, ktorí by možno chceli na projekte participovať, majú svoje vízie a očakávania. Práve preto sme sa opýtali:

 

Čo očakávate od projektu EHMK v roku 2013?

 

Peter Čižmár, herec a zakladateľ Divadla Kontra:

 

Od tohto veľkého projektu očakávam, že počnúc rokom 2013, ale hlavne tými ďalšími, získajú Košice na akejsi, poviem to, vážnosti. Mám dojem, že v každom štáte existujú dve hlavné mestá (v niektorých je to bývalé hlavné mesto), ktoré sú si zdravou konkurenciou. V Poľsku Varšava – Krakov, v Čechách Praha – Brno. Košice ako druhé najväčšie mesto na Slovensku nie sú, podľa mňa, také ambiciózne, ako by mohli byť, ale projekt Európskeho hlavného mesta kultúry je veľkou výzvou a cestou k výraznému zlepšeniu. Prajem Košiciam, aby už vďaka tomuto projektu nemali o sebe, ani nikto o nich, pocit, že sú perifériou, ale silným slovenským mestom.

 

 

 

Martina Hažinčáková, tanečnica, pedagogička tanca

 

Projekt Európske hlavné mesto kultúry vnímam ako tanečnica a pedagóg tanca naozaj len okrajovo. Nemám pocit, že čo sa týka môjho odboru, mi má čo ponúknuť. Samozrejme, netvrdím, že tanec nemá žiadne zastúpenie v rámci projektov a rôznych festivalov, práve naopak. Ale musí sa prezentovať len súčasné umenie alebo súčasný tanec, ktorý je určený naozaj len pre úzke skupiny divákov? Aspoň ja mám taký pocit z celej tejto situácie ohľadom tanca. Ako vyštudovaná tanečnica by som očakávala, že sa otvoria dvere všetkým druhom tanca. V Košiciach je naozaj veľa dobrých tanečníkov, aj ja osobne som členkou tanečného súboru moderného tanca. Nielen my, ale určite aj mnohé iné tanečné skupiny by boli radi, keby mohli prezentovať Košice a svoju prácu. Ale dostali priestor, nejakú šancu? Myslím si, že nie. Preto nemám pocit, že projekt EHMK bude naozaj o Košičanoch. Málokto z ľudí, ktorí majú na starosti projekty týkajúce sa tejto veľmi prestížnej udalosti, dáva priestor domácej produkcii, ktorej je tu naozaj dosť. Malo by to byť o našom meste a o našich ľuďoch.

 

Ľubomír Krestián, rapper a básnik skupiny Človek milión:

 

Akékoľvek hlavné mesto je centrom diania, rozhoduje sa v ňom o najdôležitejších krokoch spoločnosti, o tom, čo nám uľahčí a spríjemní život. Hlavné mesto kultúry je také, ktoré si obklopí okolo seba tých najkreatívnejších ľudí zo všetkých spoločenských sfér a tiež silných manažérov schopných tieto rozmanité entity viesť a organizovať tak, aby sme sa vedeli postaviť tvárou v tvár progresu.

Človek milión je kapela, ktorej postupy nie sú recykláciou otestovaného, ale prijíma výzvy, ktorých sa mnoho umelcov stráni zo strachu pred neúspechom. Nebojíme sa jazyka, a preto nie sú naše texty šablónou. Samotná hudba je takisto odvážnym experimentom. V spolupráci s EHMK Košice 2013 vidím možnosť na očiach verejnosti modelovať slobodný priestor pre talenty. Nebojíme sa ísť s kožou na trh a to isté očakávame od všetkých, ktorí sa na projekte podieľajú. Môžeme tak oživiť istého “ducha mesta”, ten zvláštny pocit, ktorý spoznáme vždy, keď opúšťame známe európske metropoly a niečo v nás po nich ostáva.

Peter Beňo, sochár:

 

Milý Milan,

píšem Ti z NAJkreatívnejšieho mesta na východe krajiny. Istí uznávaní experti na kultúru tvrdia, že v tomto roku sa toto mesto môže stať pre Európanov takým zaujímavým ako Londýn či Barcelona. Húfy Európanov sem budú prúdiť takmer ako na finále Ligy majstrov, aby si pozreli víťazstvo kreatívneho priemyslu. Iní páni – predseda parlamentu, jeho spolupodnikatelia a dôležití architekti prezentujú kreativitu tým, že sa ubytovali vo verejnom fitness centre. Priľahlý park zrevitalizovali z eurofondov a obohnali plotom, aby vo večerných hodinách mala zdravia chtivá verejnosť dostatočnú ochranu. Z NAJjdôležitejšieho európskeho mesta neustále zaznievajú pokyny, aby propagácia kultúry bola údernejšia. Aby ľudia mali pocit, že kultúra je bombastická vec, napr. ako povianočný výpredaj. A nakoniec, jedna bombastická inštalácia v centre mesta, z dielne istej umeleckej skupiny, vytvorená s odporúčaním NAJkultúrnejšej mestskej inštitúcie, vraj bola zcenzurovaná samotnou inštitúciou. To tu naozaj vládne cenzúra? Povedz Ty, milý Milan, veď cenzúru si zažil na vlastnej koži.

PS: A pomôž nám, prosím, vymyslieť ešte zopár kreatívnych projektov, kým máme sľúbené dotácie. A pozdravuj Emila.

 

František Máday, košický aktivista:

 

Rozbehol som občiansku iniciatívu, v ktorej dávam podnet na zriadenie Regionálneho múzea mesta Košice. Encyklopedicky by dokladovalo históriu a vývoj mesta od minulých storočí až dodnes, s možnosťou priebežného doplňovania. Naše mesto má bohaté kultúrne dedičstvo a zvláštny punc originálnosti, získaný aj vďaka svojej národnostnej a cirkevnej rôznorodosti. Pôsobili a tvorili tu osobnosti, ktoré za sebou zanechali trvalé hodnoty. Skutočnosť je taká, že existuje bohatý dokumentačný materiál, roztrúsený medzi organizáciami, inštitúciami, spolkami a jednotlivcami. Tieto zbierky nemalej hodnoty sú utlmené v súkromnej sfére a nie sú prístupné verejnosti pre všeobecné blaho. Miestom nového múzea by mohol byť areál Kasární/Kulturparku, kde by sa realizovali samostatné prezentačné sály jednotlivých tematík.

Do tohto projektu navrhujem zapojiť samotných Košičanov, keďže ide o vec týkajúcu sa nás všetkých. Tým by sme mali možnosť vytvoriť niečo originálne, čo tu ešte nebolo. Priniesli by sme tak stálu studnicu informácií pre obyvateľov mesta, našu mládež, ako aj pre turistov. Získanie titulu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 je úžasná vec, chce to však aj patričnú náplň trvalého charakteru.

 

Redakcia

 

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Anketa: Čo očakávate od projektu EHMK v roku 2013?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems