Samaritáni medzi nami

| Tretí sektor | 3. 12. 2012

Občianske združenie Útočište funguje v priestoroch na Zvonárskej 23 v Košiciach už desať rokov. Projekt Samaritán je jeho malým dieťaťom a pomáha ľudom bez domova. Celé sa to začalo zbierkami šiat. Dodnes sa práca dobrovoľníkov dotkla približne 200 bezdomovcov. „Aj život tohto človeka má hodnotu a našou hlavnou úlohou je pokúsiť sa ho vrátiť späť do jeho koľají,“ hovorí predseda OZ Ľubomír Badiar.

Projekt začal svoju činnosť rozdávaním nazbieraného oblečenia. Neskôr sa pracovníkom OZ podarilo pridať k výdajni hygienické zariadenie. Manažérka výdaja Adriana Gašparová zorganizovala do konca januára aj viacerých spolupracovníkov, ktorí budú variť počas zimy hustú, sýtu polievku. Počet dobrovoľníkov pracujúcich na projekte sa tak zvýšil z 10 na 22. To umožňuje výdaj šiat, polievky, balíčka so suchou stravou a pomoc s hygienou dvakrát týždenne, konkrétne v utorky a štvrtky v čase od 14:00 do 18:00 hod. Sedem dní pred Vianocami sa bezdomovci tešia aj sviatočnému jedlu. Akciu Týždeň dobročinnosti organizuje Útočište už tradične od roku 2007.

Čakanie na výdaj jedla pri otvorení projektu Samaritán.

Čakanie na výdaj jedla pri otvorení projektu Samaritán.

Viac ako rozdávanie

Práca Samaritána nespočíva len v rozdávaní. Podpredseda správnej rady OZ Daniel Kobyľan pomáha bezdomovcom s hľadaním zamestnania alebo správou financií. „Zostava ľudí, ktorí k nám chodia, sa stále mení. Niektorí medzičasom zomreli, iní si zas našli prácu a dnes už žijú v ubytovniach. Združenie mnohých bezdomovcov zmenilo. Napríklad si tu nechávajú svoje peniaze zo sociálnych dávok. Vedia, že by za niekoľko dní všetko minuli. Takto si hotovosť vyberajú postupne a učia sa s ňou hospodáriť,“ ozrejmuje Daniel Kobyľan.

Úkryt pred mrazom

Situácia ľudí bez strechy nad hlavou sa rapídne zhoršuje najmä v zime. Začiatkom decembra sa preto OZ rozhodlo otvoriť útulok s niekoľkými lôžkami. O tom, kto na nich bude spávať, je už rozhodnuté. „Oslovili sme 6 bezdomovcov, ktorí k nám dlhodobo chodia pre oblečenie. Pri rekonštrukcii sami pomáhali, vyčistili to tam, oškrabali staré omietky a teraz už len čakajú, kým sa priestor poriadne vysuší,“ hovorí Ľubomír Badiar.

Pranie milodarov

Počet darovaného oblečenia sa pred zimou stále zväčšuje, no teplých šiat je aj tak málo. „Zaviedli sme pranie zachovalých nohavíc a búnd za minimálny poplatok. Snažíme sa bezdomovcov motivovať, aby si na niečo sporili, aby im na tom záležalo. Funguje to, viacerí z nich tu už majú vlastné, čisté veci. Spodnú bielizeň a ponožky neperieme, vzhľadom na znečistenie sa to sa musí okamžite vyhodiť. Ak by nám niekto chcel pomôcť kúpou tohto druhu oblečenia, boli by sme mu veľmi vďační,“ konkretizuje situáciu Dagmar Badiarová, ktorá má na starosti ekonomiku a administratívu OZ. Zber šatstva prebieha v priestoroch na Zvonárskej 23, v pracovné dni od 9:00 do 17:00 hod.

Príbehy v pozadí

„Nechceme len obsluhovať. Snažíme sa k týmto ľudom hlavne priblížiť. Existujú voči nim predsudky v zmysle ´Sám si za to môže!´. No ak by sme pátrali po tom, ako sa človek na ulicu dostal a ako sa zmenili jeho hodnoty v priebehu roka či dvoch, možno by sme boli prekvapení,“ uzatvára tému Ľubomír Badiar. Združenie Útočište a jeho projekt Samaritán je zbierkou rôznych, strašidelných aj rozprávkových osudov. Niektoré sa končia šťastne, iné práve naopak. Ich súčasťou, dobrou vílou, ktorá všetko napraví, sa môže stať každý z nás. A kedy je ideálnejší čas na zázraky, ak nie práve pred Vianocami?

Veronika Samková, študentka Masmediálnych štúdií v Košiciach
foto: archív OZ Útočište

Teplá strava.

Teplá strava.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Samaritáni medzi nami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems