Najkrajší dar

| Predstavujeme, Rozhovory | 3. 12. 2012

Knihy boli v jej živote od malička veľmi dôležité. Túžila ísť na strednú knihovnícku školu, no nakoniec absolvovala gymnázium. Jej sen sa začal plniť na vysokej škole a po nej sa už zo sveta kníh a knižníc nepohla. V každom slove riaditeľky Knižnice pre mládež mesta Košice Ivety Hurnej cítiť, ako knihy miluje. Rozpráva o nich s láskou a poznaním. A rada ich aj daruje. Sama som od nej odchádzala s jedným staručkým pokladom v rukách.

 

Čo symbolizuje názov vášho podujatia Vianočná knižka sa otvára?

Rodičom a deťom chceme otvoriť vianočnú knižku so všetkými knihami, ktoré budeme ponúkať, s autormi aj s podujatiami.

 

Aký je cieľ týchto aktivít?

Aby rodičia pod stromček kupovali deťom dobré a kvalitné knihy. Trh je široký. Verím, že zamestnaný rodič nemá prehľad, keď príde do kníhkupectva. Nevie, čo má kúpiť. V ponuke je aj množstvo brakov a nekvalitnej literatúry. Aj pre deti.

 

Dobrá kniha. Aké má atribúty?

Myslím, že dobrá detská kniha má mať posolstvo určitých hodnôt, kde je jasne odlíšené dobro od zla. Má to byť kniha s príbehom. Mala by byť vizuálne, ilustrátorsky pekná. Nemusí to byť za každú cenu veselá kniha, ale mala by pohladiť dušu. Kniha by mala otvoriť deťom dvere k vnímaniu sveta. Aby si uvedomili, že je farebný, krásny a je v ňom aj dobro aj zlo, ale že vždy sa oplatí byť na strane dobra.

 

Nielen v rámci tohto podujatia, ale celoročne organizujete besedy autorov s deťmi. Čo dáva toto stretnutie samotným deťom?

Uvedomenie, že spisovateľ je naozaj živý a konkrétny človek, ktorému môžu položiť otázku. My robíme besedy preto, aby sme deti priblížili k čítaniu, ku knihám. Aby si po stretnutí chceli viacej prečítať. Počas autorského čítania končíme v tom najlepšom, aby si deti dočítali príbeh samy.

 

A čo si zoberie autor zo stretnutia s deťmi?

Autor sa môže dozvedieť, čo sa deťom páči, či nepáči, čo ich zaujalo a čo nezaujalo. Že sa smejú na niečom inom, ako si myslel. Deti predsa len vidia tento svet trochu ináč. Autori majú veľmi radi tieto besedy, lebo spoznajú svojho čitateľa.

 

Aký je momentálne stav v slovenskej literatúre pre deti? Máme dostatok autorov?

Máme dobrých detských autorov a stále sa vynorí aj nejaký nový. Aj keď na druhej strane v prekladovej literatúre pre deti a mládež veľmi zaostávame za našimi,napríklad českými susedmi. Mnohé skvosty tejto literatúry môžeme ponúknuť preto len v českom jazyku.

 

A čo deti, majú dnes záujem o knihu?

Deti majú záujem o knihu taký, ako ich to naučili rodičia a rodina vôbec. Je veľmi jednoduché zovšeobecňovať, že za to môže škola. Ak deti nečítajú, hlavnú vinu za to dávam rodičom. Určite nie škole. Je zvykom odložiť dieťa k televízoru, k akčným animovaným rozprávkam, v ktorých nie je presne rozlíšené ani dobro, ani zlo. Čo je veľmi podstatné na vytváranie hodnôt aj vnímanie vzťahov k ostatným.

 

Čo by mal teda rodič urobiť?

Rodič by si mal zobrať večer knižku a čítať ju svojim deťom. Je to čas, ktorý sa už nikdy nevráti. Rodič nielen číta príbeh, on ho s dieťaťom zdieľa, môžu sa o ňom spolu rozprávať, môže vďaka tomu lepšie spoznať svoje dieťa, čo ho trápi, čo sa mu páči, z čoho je veselé a z čoho smutné. Dieťaťu plne venuje seba čas.

 

Malo by si dieťa každoročne nájsť pod stromčekom knižku?

Rozhodne by tam mala byť nejaká kniha. A mali by sa s ňou oboznámiť aj rodičia, aby jej príbeh vedeli zdieľať so svojim dieťaťom.

 

Pre nezorientovaných rodičov ste práve na Vianoce zostavili Bulletin odporúčanej literatúry pre deti a mládež. Je to veľmi vzácna pomôcka pri nákupoch. Kto garantuje odporúčaný výber?

Odborným garantom je profesorka Zuzana Stanislavová a myslím si, že väčší odborník na literatúru pre deti na Slovensku ani neexistuje. Spolupracujeme aj s Tiborom Hujdičom, veľkým propagátorom kvalitnej detskej literatúry.

 

Odozvy na bulletin od rodičov sú aké?

Práve kvôli veľmi dobrým odozvám od rodičov sme sa rozhodli vydať pokračovanie. Osobne som sa rozhodla vydať bulletin aj preto, že pred Vianocami som mala mnoho telefonátov od priateľov a známych typu: „Som v kníhkupectve, ty sa v tom vyznáš, povedz mi, čo mám kúpiť.“ Teraz im posielam tento bulletin a očakávam, že telefonátov podobného typu bude menej. (Úsmev.)

 

Je v bulletine prevaha slovenských autorov?

To som ani neriešila. Ponúkame to, čo je na trhu. Vo výbere je napr. kniha Strom, ktorý dáva. To je kniha, ktorú môžete komukoľvek darovať, keď nemáte žiaden iný nápad. Podobne ako Malý princ. Nadčasová kniha o tom, že menej znamená viac. Hodí sa na prvé čítanie, no je to kniha aj pre dospievajúcich a dospelých.

 

Prvé čítanie?

To je, keď deti, ktoré chodia do školy a už vedia čítať, prečítajú svoju prvú knihu a majú zo seba ten úžasný pocit, že to zvládli.

 

Aké bolo vaše prvé čítanie, respektíve, ktorú knihu z detstva máte najradšej?

Vždy som mala rada príbehy mumintrolov od autorky Tove Jansson. Sú to nádherné knižky plné krásnych príbehov, každodenných tajomstiev a zázrakov.

 

Zmenilo sa na tom niečo dnes?

Mumintrolovia ostali… no Tuláčik a Klára od Erika Jakuba Grocha je určite jedna z najkrajších rozprávkových kníh, ktoré u nás vyšli.

 

Odváži sa vám ešte niekto knihu darovať a trafiť sa vám do vkusu?

Moja rodina, manžel a staršie deti. Napríklad k Tomášovi Sedláčkovi mi otvorila dvere moja dcéra. Syn mi sem-tam z recesie kúpi svojho obľúbeného autora. Aby mal čo čítať. (Smiech.)

 

O lásky ku knihe je blízko k písaniu. Lákalo vás to?

Ako každý, kto trošku robí s knižkami, do písania chvíľu fušuje. Ale ja som zistila, že všetci okolo mňa píšu lepšie, takže radšej im budem robiť propagáciu.

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Lucia Zacharová

Foto: www.sxc.hu

 


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najkrajší dar

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems