Vlastnou cestou

| Tretí sektor | 20. 11. 2012

Za najkrajšie chvíle detstva považuje čas strávený spievaním. Azda preto je dnes na čele najmenšieho a najmladšieho dospeláckeho zboru na Slovensku. „Ako speváci sme sa sformovali sami v mladom veku, bez skúseného dirigenta, bez opory etablovaného zboru,“ začína svoje rozprávanie Miroslava Ivanová z Komorného zboru Brilliant o. z. Jeho členovia trávili v minulosti popoludnia v Košickom detskom speváckom zbore, ktorý viedli manželia Varínski. Časom odrástli, no chuť spievať ostala. Na jeseň 2009 si založili spoločne zbor, pretože si rozumeli a chceli ísť vlastnou cestou.

 

Zbor či vokálna skupina?

Foto: archív Zbor Brilliant

Ich prvá cesta za verejnou prezentáciou smerovala až k susedom na Festival chrámových a komorních sborů v Cholticiach. Vybrali sa tam len piati s malou dušou a s motiváciou urobiť si aspoň výlet. Avšak zaujali na prvýkrát, organizátorov i publikum, čo ich povzbudilo do ďalšej tvorby. Dnes tvorí zbor Brilliant približne 9 členov vo veku od 19 do 26 rokov. Z toho sú až traja mladí muži, čo je na zbor podľa Mirky celkom slušná bilancia. „Okoliu sa páči, ako znejú naše hlasy dokopy. Sme zohratí, na skúške sa už len na seba pozrieme a vieme, čo je potrebné zmeniť.“ Takáto málopočetná skupina sa zvykne skôr označovať za vokálnu skupinu. Na rozdiel od toho však Brilliant hráva nielen ako a cappella, ale aj s hudobným doprovodom a ich žánrové zameranie je širšie. Sami sa preto považujú za komorný zbor.

Pop, ľudovky i klasika

Brilliantisti spočiatku vychádzali z repertoáru Košického detského speváckeho zboru, ktorý obsahoval aj náročnejšie klasické a sakrálne skladby. Momentálne sa však žánrovo neobmedzujú: „Sme taká všehochuť. Spievame klasiku, pop, kostolné piesne aj ľudovky, ak na ne máme náladu. Snažíme sa spolupracovať aj so súčasnými skladateľmi, napríklad s Jurajom Vajom. Aj náš člen Tomáš Nezkusil študuje na konzervatóriu skladateľstvo, takže nám upravuje skladby.“ Na pozvanie spievajú podľa želaní organizátora. Medzi známe skladby, ktoré by ste od členov Brilliantu mohli počuť, patria Lollipop, Sweet Dreams, Bohemian Rhapsody, Crazy Little Thing Called Love či Hallelujah od Leonarda Cohena.

Príležitostí narastá

Mladí zboristi vystupujú v kostoloch, kaplnkách, na stretnutiach rôznych klubov, vianočných večierkoch, v domovoch dôchodcov i na ďalších kultúrnych podujatiach. Spevom sprevádzali aj vynášanie Moreny pri Hornáde na jar tohto roku. Mirka vníma viac možností na umeleckú realizáciu aj vďaka získaniu titulu Európske hlavné mesto kultúry. „Pred rokom som zablúdila do výmenníka SPOTs, kde sa ma dámy, ktoré ho majú na starosti, veľmi milo ujali. Ponúkli nám priestory na skúšanie. My im na revanš chodievame spievať na ich podujatia,“ prezrádza vedúca zboru Brilliant. Speváci vlani vystupovali aj na Bielej noci a počas tohtoročného festivalu Use the City si zaspievali v električke. Poslednú skúsenosť považuje Mirka so smiechom za rozhodne zaujímavú.

Hlavne Legato

V súčasnosti sa Brilliantisti pripravujú na veľkú udalosť. V lete Mirka napísala projekt na festival vokálnych skupín, ktorý jej schválili. Tohto nevšedného podujatia pod názvom Legato sa budete môcť zúčastniť 8. a 9. decembra. Festival vznikol z dôvodu, že na východe sa podobné akcie nekonajú. Legato prináša zborové projekty a sľubuje žánrovú pestrosť. Populárne pesničky, klasika, chrámové piesne. Voces, Komorný zbor Gregoriana, Misty z Čiech, Free Voices a organizátori Brilliant. Koncerty sa počas víkendu odohrajú na rôznych miestach. Kaplnka sv. Michala, Múzeum Vojtecha Löfflera či Slovenské technické múzeum dodajú vystúpeniam zboristov osobitý ráz.

A viete, čo znamená pojem Legato? „Legato je notová značka, oblúčik, ktorý spája jednotlivé vokály,“ vysvetľuje Miroslava Ivanová s názornou ukážkou spevu a dodáva: „a my by sme na tomto festivale chceli spojiť viacero vokálnych skupín na jednom mieste.“ Festival bude zakončený piesňou mladého Tomáša Nezkusila, člena zboru Brillant, ktorý skladbu napísal pre túto príležitosť.

Lucia Zacharová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vlastnou cestou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.





Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems