Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko otvára adventným koncertom Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013

| Kultúra, Tlačové centrum | 26. 11. 2012

Vianočné oratórium Johanna Sebastiana Bacha v podaní Komorného zboru a orchestra Vysokej hudobnej školy Franza Liszta Weimar zaznie 2. decembra 2012 o 19:00 hod. v Dome umenia v Košiciach.

Vianočné oratórium 2011 Bratislava

V prvý adventný víkend zavíta na Slovensko Komorný zbor a orchester Vysokej hudobnej školy Franza Liszta z Weimaru, aby v nedeľu 2. decembra predstavil v Dome umenia v Košiciach IV. až VI. kantátu Vianočného oratória Johanna Sebastiana Bacha. Zbor a orchester sa predstaví s 54 spevákmi, 23 hudobníkmi a sólistami Friederike Thom (soprán), Maraike Weiffenbach (alt), Patrick Grahl (tenor) a Wieland Lemke (bas.) Súbor povedie dirigent a umelecký vedúci, profesor Jürgen Puschbeck. Vysoká hudobná škola Franza Liszta v európskom hlavnom meste kultúry 1999 Weimar je medzinárodne uznávanou ustanovizňou. Významní učitelia vychovávajú na nej talenty z celého sveta. Škola vyniká tým, že ponúka vzdelanie na najvyššej úrovni vo všetkých základných oblastiach hudobnej praxe, teórie a vedy. Škola bola vo Weimare založená v roku 1872 na základe dlhoročnej neúnavnej iniciatívy klavírneho virtuóza, komponistu, dirigenta, učiteľa hudby a slávneho rodáka z niekdajšieho rakúsko-uhorského Raidingu (Doborján) Franza Liszta. Franz Liszt alebo Liszt Ferenc bol známy svojim výnimočným talentom už v svojom ranom veku: ako devätročný zožal mimoriadny úspech už na svojom úplne prvom koncerte 26.novembra 1820 v paláci grófa Eszterházyho v Bratislave (Preßburg/Pozsony). Jürgen Puschbeck sa stal umeleckým vedúcim Komorného zboru Vysokej hudobnej školy Franza Liszta Weimar v roku 1997. O rok neskôr získal titul profesora v oblasti zborového dirigovania. Už pred týmto obdobím ho viedla jeho bohatá dirigentská činnosť k úspešným koncertom v Nemecku, Japonsku, Austrálii a v Amerike. S komorným zborom a orchestrom sa nedávno vrátil z úspešného desaťdňového koncertného turné po Spojených štátoch amerických. Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave pozvalo Komorný zbor a orchester Vysokej hudobnej školy Franza Liszta Weimar pod vedením profesora Jürgena Puschbecka už minulý rok. Prvé tri kantáty Vianočného oratória Johanna Sebastiana Bacha zazneli 18.decembra 2011 v Katedrále sv. Martina v Bratislave a deň predtým v evanjelickom Mestskom kostole (Stadtkirche) vo Viedni. O tejto udalosti ešte stále informuje veľvyslanectvo na svojej internetovej stránke:
http://www.pressburg.diplo.de/Vertretung/pressburg/sk/AKTUELL/Adventskonzert__181211.html

Vzhľadom na mimoriadny úspech tohto dvojkoncertu veľvyslanectvo sa rozhodlo pokračovať v jeho tradícii aj tento rok. Prvý koncert sa uskutoční opäť v Katedrále sv. Martina v Bratislave dna 1.decembra 2012, kde bude nahrávať Rádio Devín. Tento koncert je len pre pozvaných hostí veľvyslanectva. Milovníci hudby si ho však budú môcť vypočuť v Rádiu Devín 25. decembra 2012 v čase od 16:30 do 18:00 h. Druhý koncert sa koná v Dome umenia v Košiciach v nedeľu 2. decembra o 19:00 hod. v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice. Vstupenky v hodnote 7 € a 5 € pre študentov, dôchodcov a ZŤP je možné si zakúpiť v pokladnici Štátnej filharmónie Košice v Dome umenia na Moyzesovej 66, v MIC – OC Dargov ako aj v Návštevníckom centre na Hlavnej ulici v Košiciach. Rezervácia vstupeniek je možná mailom na adrese vstupenky@sfk
alebo cez internetovú stránku http://www.navstevnik.sk/faces/portal/show.html?id=1003104

Viac informácií o Vysokej hudobnej škole Franza Liszta Weimar, o jej komornom zbore a orchestre nájdete na:
http://www.hfm-weimar.de/index.php
http://www.hfm-weimar.de/v1/hochschule/ensembles/kammerchor/seite.php
http://www.hfm-weimar.de/v1/hochschule/ensembles/kammerorchester/seite.php

 

Sponzormi koncertu sú Adidas Group, KNOTT, LANXESS, Rajo a Západoslovenská energetika. Mediálnym partnerom je Rádio Devín.

 

Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko otvára adventným koncertom Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems