Semester v zahraničí

| Školstvo a vzdelávanie | 20. 11. 2012

Rôznorodí turisti, Pražský orloj,preprava metrom či typické „knedlíčky“. Život v jednej z európskych metropol si vďaka projektu Erasmus vyskúšala aj Patrícia Jakabová, študentka Masmediálnych štúdií na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Patrícia v Prahe na Černom Moste. Foto: Ján Jaščišák

Zanechať na jeden semester domov a oťukaný študentský život chce aj trochu odvahy. Ale riskovať sa niekedy vypláca. Obzvlášť vtedy, keď sa vám otvárajú dvere do jedného z najkrajších miest sveta – Prahy, historickej perly Európy.

S mediálnym vedcom naživo

Internátny život a vyučovanie v českom jazyku na katedre mediálnych štúdií v Prahe. Pre Patríciu čosi nové, ale určite nič odstrašujúce. „Ako študentka sa cítim vítaná a viem, že je o mňa postarané. Možno to však pripísať i tomu, že je to súkromná škola. Učitelia a vedúci katedry sa stále zaujímajú, či máme nejaké otázky a pýtajú sa, čo by sme chceli na danom predmete preberať. Aj študijné priestory sú pekne vybavené,“ pochvaľuje si. A čo hovorí na to, že predmet Úvod do štúdia komunikácie a médií učí Jan Jirák, vedec, ktorý sa venuje výskumom v oblasti médií a predtým ho poznala len z povinnej literatúry? „Podobný predmet som absolvovala na našej univerzite v Košiciach a je to pre mňa veľká česť počúvať práve jeho prednášky. Obzvlášť, že je to skromný a príjemný pán.Okrem východiskovej teórie nám dáva i praktické rady do budúcnosti.“ Patrícia študuje v Prahe aj psychológiu médií, úvod do psychológie v angličtine a anglický jazyk na úrovni C1.

Jazyková bariéra?

Keďže aj košická UPJŠ často používa na výučbu knihy v češtine, jazykový problém študentka nevidí. Prezradila nám však, že Česi sú na tom s naším rodným jazykom horšie. „Veľakrát sa stáva, že mi spolužiaci nerozumejú, napríklad dodnes im musím prekladať „počuť“ na ich „slyšet“. Nepoznajú tiež príslovky „skoro“ a „neskoro“. Takže niekedy už automaticky používam ich slová.“ Okrem jazyka veľké rozdiely v štúdiu nebadá. Tak ako naša „masmediálka“, aj tá pražská je ešte len v rozkvete. Tým, že má veľa predmetov s prvákmi, výučba je skôr teoretická než praktická.

Pražské dominanty

K študentskému životu patrí aj objavovanie kraja. V porovnaní s Košicami je Praha obrovská a zdolať ju celú za niekoľko dní je naozaj ťažké, ale žiadny turista by nemal vynechať jej najkrajšie miesta. Najstarší pražský Karlov most, Národná kultúrna pamiatka Vyšehrad, Staromestské námestie s orlojom, Chrám sv. Víta, Strahovské záhrady, Karlovo námestie či Václavské námestie. Každé z nich dýcha históriou. „Mne sa veľmi páčia vyhliadkové miesta, z ktorých vidno celé mesto aj s Vltavou,“ hovorí študentka, ktorá stále nachádza ďalšie a ďalšie čarokrásne miesta Prahy, pri ktorých človek zabudne na všetky starosti. „Samozrejme, vždy s mapou v ruke,“ dodáva so smiechom.

Patrícia vymenila pohodlie domova za rušný život vo veľkomestea nepochybne si odtiaľ prinesie veľa zážitkov. „Mnohí sa ma pýtajú, či mi nie je ľúto, že som na Erasme zašla „len“ do Prahy. Určite by sa mi páčilo ísť do  krajiny, kde by som mohla viac využiť angličtinu, ale Praha je naozaj krásna a žiť v nej istý čas nie je vôbec na zahodenie. Pohybuje sa tu veľa turistov, a tak sa človek hneď cíti ako v európskej metropole,“ vysvetľuje. Ako však hovorí, je len na začiatku štúdia. „Všetko je nové, všetko je iné, a práve to je vzrušujúce,“ zakončuje s úsmevom.

 

 

Miroslava Psárová, študentka Masmediálnych štúdií na UPJŠ v Košiciach

 

 

 

 

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Semester v zahraničí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems