Krásna bude mať pamiatku aj kultúrne centrum

| Mesto Košice | 20. 11. 2012

Aby tu po našich predkoch niečo ostalo! Aj v takomto duchu by sme mohli pristupovať k našim kultúrnym pamiatkam. Čas, história a klimatické podmienky sa podpisujú na každú z nich. Aj na kaštieľ v Mestskej časti  Košice – Krásna.

Jeden z najkrajších klasicistických kaštieľov na Slovensku pochádza z 15. storočia. Prvé zmienky siahajú do roku 1780. Jeho obnova sa začala v roku 1886, avšak dva roky na to bola kvôli Nežnej revolúcii ukončená. Na svoj veľký návrat si teda musel počkať do roku 2012. Či 2013?

Za omeškaním sú aj archeologické nálezy

Foto: archív neziskovej organizácie Zachráňme kaštieľ v Krásnej

Obnova kaštieľa sa začala v júni 2012. Archeologické nálezisko, chýbajúci základ, statická porucha klenby, poškodené strešné krokvy či nepriaznivé klimatické podmienky. Aj to sa podpísalo pod meškanie projektu a žiadosť na Ministerstvo kultúry SR o predĺženie termínu. Aj napriek tomu sa už v lete 2013 budú z kaštieľa tešiť nielen obyvatelia Krásnej, ale aj návštevníci. „Výsledkom bude debarierizovaný, technicky zhodnotený objekt, slúžiaci nielen ako súčasť infraštruktúry na realizáciu podujatí v rámci projektu EHMK 2013 a Terra Incognita,“ uvádza riaditeľ neziskovej organizácie Zachráňme kaštieľ v Krásnej Marek Kažimír. Čo to vlastne znamená? „Obnovená bude verejná knižnica, ktorá tam dlho fungovala. Návštevníci si budú môcť pozrieť stálu expozíciu archeologických nálezov, vypočuť si koncerty vážnej hudby či rôzne prednášky. Chceme, aby kaštieľ žil, aby sme exportovali kultúru z centra mesta aj do Krásnej. Pre verejnosť bude otvorený denne a ja verím, že sa nájde priestor aj na dobrú kávu,“ vysvetľuje Kažimír a na margo otázky, či rekonštrukcia nenaruší ráz kaštieľa, dodáva: „Zo severnej strany bude objekt rovnaký ako pred rekonštrukciou, ale z južnej strany pristavíme jeden objekt, v ktorom bude zriadená izba autentickej kultúry. Jeho podzemie sa bude využívať na sociálne zariadenia. Bude to sklenená prístavba, odkonzultovaná s pamiatkármi, a nenaruší celú stavbu a proporciu. Je účelová kvôli tomu, aby sme sociálnymi zariadeniami neznehodnocovali podzemné časti kaštieľa.“

Projekt je realizovaný v rámci Opatrenia 7.1 prioritnej osi Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 Regionálneho operačného programu a maximálna výška investícií je 1,929 milióna eur. V súčasnosti je takmer dokončená strecha a čaká sa na postavenie sklenenej prístavby. Reštaurátori pracujú súbežne na vonkajšej fasáde a obnove interiéru. Presný dátum dokončenia obnovy ešte nie je známy.

 

Gabriela Kuchárová


 

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krásna bude mať pamiatku aj kultúrne centrum

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems