Košické epicentrum súčasného umenia

| Tretí sektor | 5. 11. 2012

Slovné spojenie make-up v nás často evokuje spojenie s kozmetikou. V prípade Make Up Gallery by sme ale šliapli poriadne vedľa. „Tento názov vymyslel zakladateľ galérie Jaroslav Kyša. Predpokladám, že slovné spojenie „Urob to“ akoby sám, odzrkadľovalo vtedajšiu situáciu, pretože ako študenti umeleckej školy sme vtedy nemali kde vystavovať a naozaj sme boli nútení urobiť si všetko sami. Napríklad si aj založiť galériu,“ uvádza jeden z dramaturgov galérie Tomáš Makara.

Make Up Gallery

Make Up Gallery založili v roku 2006 absolventi Fakulty umenia Technickej univerzity v Košiciach. Donútili ich k tomu okolnosti – absencia akejkoľvek galérie súčasného umenia, v ktorej by mohli mladí nádejní umelci prezentovať svoje diela. V čase pred zriadením galérie nikto nevyučoval predmety zamerané na umelecký manažment a jej zakladatelia Jaroslav Kyša, Svetlana Fialová, Boris Sirka, Vlasta Žáková a o rok neskôr aj Tomáš Makara, Radovan Čerevka a Peter Vrábeľ teda vytvorili vlastný originálny koncept nezávislej galérie súčasného umenia. V Košiciach tak vznikol priestor na prezentáciu súčasnej tvorby pre študentov, domácich i zahraničných umelcov, ktorých diela prinášajú niečo nové a hodnotné.

Štipľavá originalita

Výstava jan Durina

Hlavná je myšlienka, koncept. Dielo by malo diváka donútiť premýšľať. V marci 2012 predstavili Košiciam pomerne kontroverznú výstavu A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z so vstupom nad 18 rokov. Diela troch postfeministických autoriek plné šteklivých scén nemali za úlohu šokovať, ale poukázať na to, kam sa vnímanie ženy a jej sexuality posunulo v priebehu posledných 30 rokov. Autorkami výstavy sú totiž predstaviteľky 2 rôznych generácii – Jana Želibská je priekopníčkou feministického umenia a Anetta Mona Chisa s Luciou Tkáčovou na ňu o niekoľko rokov začali priamo reagovať. Vznikla tak originálna prezentácia, ktorá prilákala veľké množstvo návštevníkov. Tomáš Makara so zvýšenou návštevnostou rátal: „Boli sme úplne plní. Náznak pikantnosti alebo kontroverzie ľudí láka, aj keď to verejne nepriznajú. Médiá našu výstavu prezentovali ako „púšťanie porna“, no takto by som to rozhodne nenazval. Možno až na jedno trošku pikantnejšie videjko.“ Konkrétne išlo o videoart detailne zobrazujúci mužské i ženské pohlavné orgány priamo pri sexuálnom styku. Ak ste unikátnu možnosť vidieť túto výstavu zmeškali, nezúfajte. Vedenie galérie nevylučuje, že by sa v budúcnosti mohla výstava podobného typu aj zopakovať. Predsa len, súčasné umenie sa kontroverzným témam nevyhýba.

Vyzbrojte sa intelektom

Napriek očakávaniu výstava Jany Želibskej, Lucie Tkáčovej a Anetty Mona Chisy nepriniesla vlnu kritiky. Doba sa ale sa zmenila. Tomáš Makara to vysvetľuje nasledovne: „Očakával som škandál alebo minimálne protestujúce babky. Napokon sa ale nič nestalo. Pred pár rokmi by to možno dopadlo úplne inak. Naša generácia so súčasným umením už v podstate vyrastá. Vznikajú už dokonca aj programy pre deti, v ktorých sa školáci snažia nad dielami premýšľať, analyzovať ich. To posúva chápanie súčasného umenia vpred. Nejde ale ani tak o vek, skôr o intelekt človeka. Ak je dostatočne otvorený, intelektuálne vybavený a chce dielo skutočne pochopiť, podarí sa mu to.“

Kvalitný program

Vernisáž Schikowski

V priebehu roka 2012 priniesla Make Up Gallery cyklus výstav s názvom End of the years/Koniec koncov. Spoločným menovateľom všetkých výstav bol fenomén konca sveta a boli preto pomerne pochmúrne. Ak tento rok prežijeme, galéria to oslávi sériou nových výstav, kde sa chce zamerať na výber etablovaných mien československej a zahraničnej súčasnej scény, ktoré v Košiciach ešte nevystavovali. „Ľudí, ktorých diela predstavujeme, vyberáme sami. Keďže aj my sme umelci, máme pomerne slušný prehľad o súčasnej umeleckej scéne, jej kvalite a smerovaní. Nechcem dopredu prezrádzať, ale máme v pláne predstaviť Košiciam mnohé zaujímavé domáce ale aj zahraničné mená,“ sľubuje Tomáš. Make Up Gallery si teda plánuje zachovať povesť Košického epicentra súčasného umenia aj v kalendárnom roku 2013. A aj keď to možno nebude ten druh umenia, na ktorý sme zvyknutí, určite nás príjemne prekvapí svojou originalitou.

 

 

Veronika Samková, študentka Masmediálnych štúdií v Košiciach

Foto: archív Make Up Gallery

 

 

 


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košické epicentrum súčasného umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems