Do divadla prichádza Najdúch podľa Kudláča

| Predstavujeme | 20. 11. 2012

Štátne divadlo Košice si 23. novembra premiérou klasickej veselohry Najdúch pripomenie 200. výročie narodenia Jonáša Záborského. Príbeh nájdeného dieťaťa, ktoré zasiahne výrazným spôsobom do volieb župana, dostane úplne novú tvár aj vďaka režisérovi Eduardovi Kudláčovi, ktorý v minulej sezóne v Košiciach debutoval so Zločinom a trestom F. V. Dostojevského.

Pre Kudláča je to režijná premiéra na poli slovenskej dramatickej klasiky a ako sa priznal, ponuku popasovať sa so Záborským bral ako výzvu. „Celé to začalo tým, že sme pred pár mesiacmi sedeli s dramaturgom Martinom Gazdíkom a hľadali sme medzi slovenskými režisérmi niekoho, kto by to mohol režírovať. A pri každom mene sme zistili, že to nie je typ pre slovenskú klasiku. Až to dospelo do toho, že sa ma opýtal, či by som to nerobil. Zobral som si čas na prečítanie. Absolútne som si nevedel predstaviť, ako by som to robil a to bola tá výzva. Priznám sa, že sám som zvedavý, čo z toho bude,“ povedal režisér. Ako dodal, Záborský podľa Kudláča bude pohľadom na malé Slovensko, so všetkým, čo s tým súvisí. „Taká reflexia malého slovenského života,“ charakterizoval stručne vznikajúcu inscenáciu Kudláč.

Scénu a kostýmy navrhla pre inscenáciu Eva Kudláčová-Rácová, hudbou prispel Martin Burlas. V hlavných úlohách Kobozyho, zemského pána v Chujave a jeho manželky Vybubnovanej sa predstavia Jozef Úradník a Ľuba Blaškovičová. V ďalších postavách si zahrajú Michal Soltész, Peter Cibula, Stanislav Pitoňák, Lívia Dujavová, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Ivan Krúpa, Andrej Palko, Adriana Krúpová, Katarína Horňáková, Peter Čižmár, František Balog, Adriana Ballová, Juraj Zetyák a Tomáš Diro a hosťujúci Ľubomír Záhon, Attila Boczársky, Peter Vaco a Iveta Pagáčová.

Svjatoslav Dohovič

tlačový tajomník ŠD Košice


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Do divadla prichádza Najdúch podľa Kudláča

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems