Spoznajte silu jogy

| Šport | 22. 10. 2012

História a kultúra starovekej Indie sú fascinujúce. Skrývajú rozličné tajomstvá a záhady či múdrosti, ktoré svet len márne túži spoznať. Jednu však odkryli a už po stáročia ňou učia k lepšiemu životu. Joga – filozofia, náboženstvo, meditácia alebo telesné cvičenie?

Foto: Archív Slovenskej únie Joga v dennom živote.

Prirodzené uzdravenie tela aj mysle

„Slovo joga pochádza zo sanskritu a znamená spojenie, zjednotenie. Jogové cvičenia pôsobia komplexne na telo, psychiku, vedomie a dušu a uvádzajú ich do rovnováhy. Týmto spôsobom nám pomáhajú zvládnuť každodenné úlohy, problémy, stres a starosti. Joga ponúka cenné a praktické poznatky, ktoré sú dôležité pre naše telo, správne dýchanie, koncentráciu, uvoľnenie a meditáciu,” prezradila cvičiteľka zo spoločnosti Joga v dennom živote Alena Hlinková. Na svoju vášeň nedá dopustiť, oproti iným cvičeniam je totiž joga v mnohom výnimočná. “Nepôsobí len na povrchové svalstvo. Jogové cviky a pozície ovplyvňujú telesné funkcie a myseľ a pozitívne ich menia. Tým sa naše telo a myseľ prirodzeným spôsobom uzdravujú a dostávajú sa do rovnováhy.”

Zo starovekej Indie sa postupom času joga dostala do všetkých kútov sveta, Slovensko nevynímajúc. “Do kurzov sa hlási čoraz viac ľudí. Bude to spôsobené asi tým, že v dnešnej dobe sú na nich v mnohých oblastiach života kladené stále väčšie psychické a fyzické nároky a následkom toho trpia stresom, nervozitou či nespavosťou. Techniky jogy v tomto dokážu pomôcť,” podotkla Alena Hlinková. Joga je podľa jej slov skutočne pre všetkých. “Do kurzov prichádzajú hlavne ľudia, ktorí majú zdravotné alebo psychické problémy. Ďalšiu skupinu tvoria tí, ktorých nenapĺňajú materiálne hodnoty a hľadajú  hlbší zmysel života, ktorí chcú pochopiť sami seba a svoju úlohu v tomto živote. Jogu môže cvičiť každý, bez ohľadu na vek a telesnú kondíciu, ľudia zdraví, chorí, netrénovaní aj rekonvalescenti.”

Základom je princíp “ahimsy”

Nie každý má chuť alebo čas cvičiť jogu v kurzoch a mnohí sa o to pokúšajú v domácnosti. To však často nie je plnohodnotná náhrada cvičenia pod dohľadom profesionálov. “Naša spoločnosť cvičí podľa systému Joga v dennom živote – je to ucelený osemstupňový systém klasických jogových techník a vychádza z klasickej jogovej filozofie. Podľa zložitosti sú v ňom odstupňované fyzické, dychové, koncentračné aj meditačné cvičenia. Jeho autorom je Paramhans svámi Mahéšvarananda, ktorý patrí k najvýznamnejším súčasným predstaviteľom jogy vo svete. Ak cvičíte podľa majstrovského systému pod vedením skúsených cvičiteľov, nemôžete si ublížiť. Tento systém dodržiava princíp „ahimsy“ – neubližovanie živým tvorom a prírode, tým sa myslí neubližovanie aj samým sebe,“ prezradila košická cvičiteľka Alena Hlinková a na záver dodala: „sme nezisková organizácia a snažíme sa ceny kurzov držať na takej úrovni aby, boli dostupné aj pre sociálne slabšie vrstvy. Nájdite si informácie na www.yoga.sk a pridajte sa k nám, rozhodne neoľutujete!”

Peter Zagiba

redaktor Rádia Šport

 

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoznajte silu jogy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems