Rozžiarené Košice

| Kultúra | 22. 10. 2012

Predvečer maratónu prilákal do Košíc tisícky ľudí. Dôvodom bol už tretí ročník medzinárodného umeleckého festivalu Biela noc (Nuit Blanche). Podujatie slávnostne otvorili primátor mesta Košice Richard Raši, riaditeľ projektu EHMK 2013 Ján Sudzina, kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková a francúzska umelkyňa Elise Morin.

 

Ekológia i história

Elise v príhovore predstavila zatiaľ najväčší a najzložitejší projekt všetkých troch ročníkov Bielej noci. Water Carrier, ekologická socha z 5 000 sklenených skúmaviek so špeciálnou tekutinou je indikátorom znečistenia vody. Túto svetelnú inštaláciu majú ľudia možnosť vidieť aj počas nasledujúcich týždňov na vodnej ploche Mlynského náhonu.

S mapou, na ktorej bolo vyznačených 38 stanovíšť s umeleckými dielami, sa ľudia mohli vydať na prehliadku rozžiareným mestom. Vidieť každé z nich však bolo fyzicky takmer nemožné. Najväčší úspech mal nepochybne projekt Urban hiSTORY. 3D projekcia maďarskej skupiny Limelight priamo na Urbanovej veži prerozprávala príbeh o hrobárovi, ktorý zachránil mesto pred ohňom.

Umenie vs. efekt

Niektoré projekty ako napríklad Monument Slobody alebo Thrashcan Symphony boli svojím výzorom pre návštevníkov pobavením. Autori inštalácií však ponúkajú ľuďom viac než len svetlá. Hĺbkou umenia chcú priviesť ľudí k zamysleniu. „Som rád, že som mal aj informácie o jednotlivých umeleckých inštaláciách. Mohol som si kedykoľvek prečítať, čo chcel autor vyjadriť svojim dielom. Podľa mňa by mohli byť na 4. ročníku Bielej noci popisy rovnako dostupné ako program s mapou,“ vyjadril sa jeden z návštevníkov Martin Zimáni. Názory na 3. ročník Bielej noci sú rôzne. Niektorí by zas privítali viac svetielkujúce ulice a menej náročné umenie. Uvidíme, čo teda prinesie Biela noc v roku 2013.

 

Miroslava Psárová, študentka Masmediálnych štúdií na UPJŠ v Košiciach

Foto: David Szwanczar, Tomáš Čižmárik

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozžiarené Košice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems