Po prvé, po druhé,… po siedme. Moonride!

| Kultúra | 8. 10. 2012

V súčasnosti sa aj v Košiciach čoraz častejšie skloňuje spojenie “súčasné umenie”. A prispieva k tomu aj fakt, že už budúci rok sa mesto stane centrom kultúry pre celú Európu. Festival Moonride sa však snaží prezentovať umenie aktuálnej doby už sedem rokov.

Aches. Foto: Jan Durina

Od 15. do 20. októbra sa v Košiciach uskutoční 7. ročník festivalu Moonride. Ide o prehliadku súčasnej tvorby v oblasti výtvarného umenia, divadla, tanca, hudby, literatúry a architektúry z krajín Vyšehradskej štvorky. A prečo názov Moonride? “Festival vznikol pred siedmimi rokmi ako mesačná prehliadka súčasného umenia. Odtiaľ pochádza aj tento názov, aj keď paradoxne v angličtine táto slovná hračka nefunguje,” vysvetľuje Lukáš Berberich, dramaturg Tabačky Kulturfabrik.

Hybrid Moonride

Tento ročník festivalu sa sústredí nielen na interaktívne prepájanie rôznych druhov umenia, ale aj na problematiku kozmu. Odpovede na otázky o vesmíre sa budú hľadať na vedeckých diskusiách. Očiam ulahodia zaujímavé svetelné šou a vizualizácie. Festival sa už dlhšie zameriava na prepojenie umenia a nových technológií. Svetlom a farbami ožijú vybrané časti mesta. „Festival predstaví produkcie na viacerých netradičných miestach. Napríklad performancia mladej slovenskej výtvarníčky Michaely Knížovej sa odohrá vo veľmi intímnom prostredí súkromného bytu iba pre obmedzený počet divákov. Naopak Cassovar Light Experience pracuje s budovou a prostredím nového architektonického komplexu Cassovar,” prezrádza Berberich a dodáva: “Moonride stále bol aj ostáva multižánrovým festivalom. Priorita tohto ročníka však zostáva na hudbe, respektíve hudobných performanciach. Nepôjde o klasické koncerty, divák získava zážitok aj z akejsi pridanej hodnoty (vizuálna, divadelna a pod.). Napríklad debutujúci projekt For You Katrina narába so scénou či kostýmami a Brit Arash Moori využíva zvuk pódiových svetiel. “

Plejáda kvality

Najväčším lákadlom je islandská kapela Gus Gus známa energickými koncertmi a kombinovaním housovej elektroniky so živým hraním a popovými refrénmi. Medzi pozvanými hosťami figurujú aj mená ako holandský noiser TokTek či uznávaný nórsky ambientný experimentátor Biosphere. Festival dáva už tradične priestor aj slovenskej produkcii a kreativite. Siedmy ročník otvorí Prešovčan Teapot, známy produkciou na pomedzí dubstepu, minimal techna a kinematografického IDM. Svoj debutový album Glass Lip odprezentuje v Košiciach mladý producent a vizuálny umelec Aches. Do animovaného nemého sci-fi filmu Aténa zahrá naživo Braňo Frindrik so svojím projektom Dead Janitor a pod prezývkou Yourai vystúpi Juraj Hubinák. V Košiciach tak budeme svedkami spojenia eletroniky, beatboxu a a-capelly. Súčasné umenie odprezentujú aj slovenské záležitosti For You Katrina a Turbosampler.

 

 

Viac informácií nájdete na: www.moonride.sk, www.tabacka.sk

 

Gabriela Kuchárová

 


Tags:

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Po prvé, po druhé,… po siedme. Moonride!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems