Orientálny tanec – pohladenie pre telo i dušu

| Predstavujeme | 22. 10. 2012

Orientálny tanec je krásne umenie plné fantázie, okorenené štipkou exotiky, tajomna a romantiky. Po  telesnej stránke sa pri ňom rozhýbu aj také svaly, ktoré sa bežne vôbec nevyužívajú a tancuje sa úplne celým telom. Po duševnej stránke je tento tanec „oslavou“ ženskosti a zmyselnosti. Ponúka odreagovanie sa od každodenných povinností, je únikom z reality, priestorom na stretnutie sa s novými ľuďmi, rozvíja fantáziu a improvizačné schopnosti. Napomáha precítiť energiu vlastného tela.

Oslava ženskosti

Orientálny tanec má svoj pôvod v dávnych kultúrach Afriky, Indie a Blízkeho východu. Predpokladá sa, že svoje prakorene má v kulte plodnosti a v období, keď bola v daných kultúrach hudbou, spevom a tancom uctievaná ženská bohyňa. Neskôr nadobudol viacero podôb a môžeme o ňom počuť ako o tanci rodičiek, háremovom či pouličnom tanci. V súčasnosti je považovaný za účinné cvičenie pre ženy rôzneho veku a postavy, ktoré pozitívne pôsobí na celé telo i psychiku. Hodiny orientálneho tanca predstavujú akoby iný svet. Žienky a dievčatá často prichádzajú i preto, lebo sa chcú zrelaxovať a aspoň chvíľu sa venovať len sebe. Každodenné problémy nechávajú za dverami. Niektoré lektorky orientujú kurzy skôr duchovne (relaxačne až meditačne), iné s dôrazom na tanečnú techniku a eleganciu pohybov. V každom prípade je však priam žiaduce vyčistiť si myseľ a sústrediť sa na daný okamžik.

 

Zdravé sebavedomie

Na kurzoch nie je snahou kopírovať nedosiahnuteľné ideály z televízie a časopisov. Lektorka však môže poskytnúť malé triky, ktoré sa dajú využiť aj v bežnom živote. Naučí tak žienky a dievčatá ako sa postaviť či chodiť tak, aby pôsobili štíhlejšie a elegantnejšie.

Tancuj a ži zdravo!

Zo zdravotného hľadiska sa už napísalo množstvo o pozitívnych i negatívnych účinkoch orientálneho tanca. Pravda sa, ako vždy, skrýva uprostred. Pri zdravotných problémoch je v prvom rade žiaduce konzultovať vykonávanie akejkoľvek pohybovej aktivity s lekárom. Dôležité je tiež odborné vedenie lektorkou, ktorá vysvetlí a dohliadne na správne držanie tela a v neposlednom rade platí na kurzoch pravidlo, nerobiť nič, čo spôsobuje bolesť. Takto sa minimalizuje riziko nepriaznivých účinkov. Môžeme očakávať skôr pozitívne efekty na kĺby, zmiernenie bolestí chrbtice, tráviacich, menštruačných a klimakterických problémov. Tanec môže prispieť aj k liečbe neplodnosti a pomôcť pri depresiách. Posilňuje sa pri ňom správne držanie tela, rozvíja sa pohyblivosť,  koordinácia a cit pre rytmus. Orientálny tanec bol a ešte stále je obľúbený pre jeho exotickú krásu, vyhľadávaný ako forma cvičenia, ako tanec vhodný pre všetky ženy bez obmedzenia veku a postavy.

Aj v tehotenstve

Orientálnym tancom sa môže venovať ktorákoľvek žena a ocenia ho aj budúce mamičky. Nie nadarmo bol tancovaný aj ako tanec rodičiek. Budúce mamičky by však mali každopádne kurz orientálneho tanca počas tehotenstva konzultovať s lekárom. Dôležité je tiež informovať o tejto skutočnosti aj lektorku, ktorá budúcej mamičke vyberie vhodné prvky počas tehotenstva.

Lucia Demjanová, lektorka orientálneho tanca Kalila.

Foto: archív Kalila

Tip z redakcie: Vyskúšajte niektoré z košických štúdií orientálnych brušných tancov: www.kalila.sk alebo www.nefrit.sk

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Orientálny tanec – pohladenie pre telo i dušu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems