Nikdy nie je neskoro

| Tretí sektor | 8. 10. 2012

Jeseň života je pre mnohých seniorov obdobím samoty a dožívania. Niektorí si myslia, že už nemôžu byť prínosom pre túto spoločnosť, iní majú strach kráčať s dobou a využívať nové trendy. Ale sú i takí, ktorí sa naďalej aktívne tešia zo života a svojím pozitívnym prístupom sú príkladom pre ostatných. „Je dôležité, aby sa človek cítil potrebný. Niekedy len stačí, keď sa pekne oblečieme a ideme do spoločnosti. Tam zabúdame na svoje bolesti a trápenia,“ vysvetľuje členka Senior domu v Košiciach Anna Katuščáková.

Počítačový kurz. Foto: archív Senio domu

Každý si nájde svoje

Nezisková organizácia Senior dom sídli v Košiciach na ulici Československej armády 21. Ich hlavným poslaním je rozvíjať talenty seniorov v záujmových krúžkoch a poskytovať vzdelanie v podobe jazykových či počítačových kurzov. „Chodia sem ľudia z rôznych častí mesta a rozmanitého profesijného zamerania. Každý si určite nájde uplatnenie v niektorej záujmovej skupine,“ nepochybuje Anna Katuščáková. Okrem vzdelávacích kurzov, inštitút organizuje aj výtvarnú činnosť zameranú na kresby a modelovanie, krúžok paličkovanej a frivolitkovanej čipky, ale na svoje si prídu i záhradkári. „Novinkou je šachový krúžok, a ak budú záujemcovia, chystáme právne poradenstvo, kde by sa seniorom zodpovedali otázky z oblasti práva, zdravého životného štýlu a osobného rozvoja,“ prezrádza Ladislav Varga, riaditeľ Senior domu.

Individuálny prístup

„Vyrastali sme v inej dobe.“ Výrok, ktorý často používajú ľudia staršej vekovej kategórie. Kedysi síce počítače nepatrili k nevyhnutnej výbave domácností, no dnes je realita úplne iná. To si už začínajú uvedomovať aj tí skôr narodení. Doteraz sa kurzu „práca s počítačom“ zúčastnilo takmer 500 seniorov. „Prekvapilo ma, keď sa prišli prihlásiť dámy z Univerzity tretieho veku, lebo ovládali len teóriu. Z toho som usúdil, že výučba na univerzitách je teoretickejšia a učitelia predpokladajú, že žiaci majú rovnakú úroveň vzdelania. U nás je ten prístup individuálnejší, keďže aj ľudia nie sú rovnako vzdelaní,“ vysvetľuje Ladislav Varga. Podobne je to v Senior dome aj s vyučovaním jazykov. Skupiny sú rozdelené na začiatočníkov, pokročilých a konverzačný krúžok, takže sa nestáva, že by niekto zaostával alebo naopak príliš napredoval. Anna Katuščáková objasňuje, že tieto kurzy nie sú len „zabíjaním“ voľného času, ale hlavne o využití v praxi. „Vďaka tomu, že seniori ovládajú cudzí jazyk, niektorí z nich majú stále možnosť pracovať, napríklad ako „au pair“ v zahraničí. Pre mnohých je zase internet jediným spojením s rodinou.“

 

Úspechy

Pre tých, ktorí sa už vzdelávať nechcú, Senior dom ponúka umeleckú činnosť. Živým príkladom hesla „nikdy nie je neskoro začať“ sú absolventi výtvarného krúžku. Ich kresby zdobia steny seniorskej internetovej čajovne. Pri pohľade na niektoré výtvory je ťažké uveriť, že sú to práce amatérov. „Nedávno sa konala výstava výtvarných prác seniorov vo Výmenníku na ulici Obrody. Aj naše čipkárky sa zúčastňujú rôznych podujatí a súťaží. V septembri tohto roku boli pozvané na Dni majstrov ÚĽUV-u v Bratislave,“  pýši sa úspechmi svojich členov Ladislav Varga.

Domov je doma

Mnoho starších ľudí už žije osamote alebo so zdravotným postihnutím. Pre nich sa zrodila myšlienka projektu pomoc seniorom v núdzi alebo výstižné „Domov je doma“. „Prirovnal by som to k linke dôvery. Keď má niekto problém a zavolá, poskytne sa mu služba.“ Rozdiel je v tom, že ľudia nepotrebujú telefón, ale dostanú náramok alebo prívesok a v prípade núdze tlačidlom privolajú pomoc. Prečo je táto služba stále v stave riešenia, vysvetľuje pán Varga. „Je to finančne náročné, a tak sme hľadali sponzorov. Know-how nám v tom čase odcudzilo mesto a  projekt spustili pod iným názvom. Nemali však dosť klientov. Navrhli sme urobiť spoločný projekt, keďže mesto malo financie a my ľudí. Prísľub bol, ale zmluva dodnes neuzrela svetlo sveta. A kým sa nepodpíše, projekt žiaľ nemôže fungovať v potrebnom rozsahu.“ Pritom v meste ide o ojedinelú aktivitu, ktorá je licencovaná a v značnej miere je nápomocná pre samosprávu, lebo nahrádza nedostatok kapacít v zariadeniach sociálnych služieb a s podstatne nižšími nákladmi.

 

Život sa na dôchodku nekončí. Práve naopak, môže byť začiatkom. Napríklad plnenia dávnych snov. K tomu prispievajú aj šikovní lektori či dobrovoľníci Senior domu. „Ľudia si predstavujú našu činnosť tak, že podávame čaj o piatej,“ s úsmevom hovorí Anna Katuščáková. Aktivity ľudí však dokazujú, že to tak nie je. „Pre mňa sú najväčšou motiváciou  seniori, ktorí niektoré nami organizované aktivity už absolvovali a stále chcú pokračovať,“ hrdo zakončuje rozhovor riaditeľ Senior domu.

 

Miroslava Psárová, študentka Masmediálnych štúdií na UPJŠ v Košiciach

 

 

 

 

 

 

 


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nikdy nie je neskoro

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems