Nechytíš, precítiš

| Editoriál | 22. 10. 2012

Duchovno, náboženstvá, nemateriálno. Hlavné myšlienkové prúdy Zajtrajších novín, ktoré práve držíte v rukách. Pri narábaní s týmito slovíčkami sme ani netušili, na akú citlivú strunu cinkneme osloveným ľuďom. Bezmenná viera v lásku a dobro by mala spájať. Ide však o veľmi intímnu tému a my sme si to uvedomili práve počas rozhovorov s ľuďmi, ktorí nám odhalili svoje najvnútornejšie svety. Katechéta náboženstva a učiteľka etickej výchovy priblížili dva na prvý pohľad protikladné javy. Majú však spoločného oveľa viac, ako sme si počas základnej školy mysleli (str. 14). Mohana Rúpa dás je náboženské meno chrámového prezidenta hnutia Hare Krišna. Stúpenci spevom na ulici oslavujú život a v špeciálnej reštaurácii ponúkajú védsku kuchyňu. Mohana rozpráva o svojej púti, ktorá mu odhalila najvyššiu – duchovnú chuť (strana 4). Festival o duchovnom rozvoji Ezofest sa koná koncom októbra už 18. krát. Ak hľadáte svoju cestu alebo ste na križovatke, prečítajte si rozhovor na strane 6.

Počas prípravy 14. čísla sme si všimli zaujímavú vec. Oslovení ľudia boli veľmi citliví na slovíčka. Naučili sme sa, že synonymum je v niektorých kontextoch neprípustné a veci sa dajú pomenovať len jedným spôsobom. Alebo je to len dôkaz toho, že naše vnútorné svety sú výsostne subjektívne a nik iný ich neopíše presnejšie ako my sami?

Duchovno, to nie sú len náboženstvá. Mnohí z nás dokážu dosiahnuť stav čistej mysle iba v prírode. Štveráme sa vyššie a vyššie, cítime pokoru pred nádherou a silou, ktorou dýchajú hory, skaly, lesy a lúky. Možno dlhšie uvažujete nad tým, že by ste sa radi zapojili do turistického klubu. Najprv si o jednom takom prečítajte na strane 2. Ak vás túry nelákajú, ale zeleňou nepohrdnete, isto vás zaujme téma rekonštrukcie košických mestských parkov. Vizualizácie vyzerajú lákavo. No je to aj vec gusta. A opäť sme pri delikátnej téme. Pýtali sme sa kompetentných aj bežných ľudí. Názor si musí urobiť každý sám (strana 3).

Nemateriálno, to je aj zážitok, kultúra a umenie. Neprehliadnite preto trojstranový Program i množstvo pozvánok na jedinečné podujatia. Brušné tance, fotografický projekt, reportáže z Bielej noci a Candle Night. Nech sa páči, čítajte a vychutnávajte na stránkach Zajtrajších novín.

 

Lucia Zacharová, šéfredaktorka

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nechytíš, precítiš

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems