140 rokov – viac než 140 zbierok

| Kultúra, Rozhovory | 8. 10. 2012

Východoslovenské múzeum v Košiciach oslavuje veľké výročie. Pod 140-ročný kontinuálny rozvoj inštitúcie sa podpísali celé generácie múzejníkov. Prispeli k tomu, že je jedným z najznámejších múzeí na Slovensku. Zbierkové fondy Východoslovenského múzea s mnohými unikátmi patria k najbohatším aj v medzinárodnom meradle, čo dokazujú jeho bohaté výstavné aktivity. Pri tejto slávnostnej udalosti sme sa zhovárali s riaditeľom múzea Robertom Pollákom.

Čo pre mesto a jeho obyvateľov znamená fakt, že tu existuje Východoslovenské múzeum, ktoré funguje už 140 rokov?

Múzeum vzniklo, povedané dnešným jazykom, ako občianska iniciatíva. Obyvatelia Košíc v 2. polovici 19. storočia si uvedomovali, že v našich končinách nie je inštitúcia, ktorá by hľadala, zhromažďovala, starala sa a prezentovala pamiatky minulosti. A tak v roku 1872 vznikol Hornouhorský múzejný spolok. Bez múzea si mesto, krajina, kraj nedokáže predstaviť svoju minulosť, ani ju doložiť hmotnými zbierkami.

Ako oslavuje múzeum svoje 140. narodeniny, ktoré dovŕši 27. októbra?

Ostáva nám posledný kvartál roku 2012, v ktorom nás čakajú rôzne podujatia.

Pred nami je výstava z Poľska, Szopki Krakowske – Rozprávkové betlehemy z Krakowa. Takéto niečo ešte na Slovensku nebolo. Ide o pestrofarebné stavby – kombináciou cirkevných i svetských objektov, ktoré sa trblietajú zlatom, striebrom. Vo veľkej väčšine z nich sú aj pohyblivé časti.

K jubileu vydávame publikáciu 140 rokov – 140 zbierok, ktorá predstaví zbierky reprezentujúce naše fondy. Fondov máme vyše 30 a skoro pol milióna kusov zbierok. Najväčšou zbierkou je drevený kostolík z Kožuchoviec a najmenšou malá blcha zaliata v jantári.

Ďalším podujatím bude odborná konferencia Košice –  inštitucionálna základňa kultúry, školstva a vedy. Verím, že zborník, ktorý sa k nej vydá, pomôže doplniť informácie o Košiciach, ktoré poslúžia všetkým. V spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice chystáme slávnostný koncert k jubileu našej inštitúcie.

 

Určite pripravujete aj nové expozície.

Na Hrnčiarskej sa buduje Galéria remesiel, v ktorej budeme prezentovať v roku 2013 okrem archeologických nálezov a základov stredovekého opevnenia mesta Košíc aj charakteristické remeslá. Najväčším plusom je spojenie areálu na Hrnčiarskej ulici a Katovej bašty.

V rámci projektu Otvorené zóny sa na budúci rok verejnosti po prvýkrát sprístupnia kazematy, ktoré sa nachádzajú na prízemí Katovej bašty. Zachovali sa v nich stredoveké delostrelecké komory. Pôsobila tu aj jedna z prvých manufaktúr – klobučnícka.

V  Pamätnom dome Františka II. Rákocziho reštaurujeme najkrajšiu časť – jedáleň. Boli sme oslovení projektom miesta Rákocziho slávy, a tak spolu s Mukačevským hradom a maďarským Sárospatakom odprezentujeme novú expozíciu práve v tomto dome.

Aké miesta s expozíciami ešte patria ku Východoslovenskému múzeu?

Východoslovenské múzeum to nie je len jedna budova. Miklušova väznica ponúka expozíciu, ktorá sa pridržiava pôvodnej z roku 1943/44. Novou časťou Miklušovej väznice je Katov byt, ktorý bol sprístupnený v roku 2009 a získali sme zaň cenu za najlepšiu expozíciu roka. Ďalšie expozície Príroda Karpát a Storočia v umení nájdu čitatelia v budove Divízie.

Kedy sa Košický zlatý poklad vráti do Košíc?

Bude to v roku 2013 v novej interaktívnej inštalácii.

V súčastnosti sa snažíme, aby múzeum rozprávalo príbehy. Príbehy o tomto meste, o ľuďoch, ktorí tu žili, ukázať ich každodenný život, ktorý sa skrýva za týmito príbehmi a za veľkými dátumami. A práve v týchto dňoch „ladíme“ zvony, ktoré budú tvoriť zvonkohru v záhrade našej účelovej budovy. Na rok 2013 chystáme viacero prekvapení.

Ďakujeme za rozhovor

Lucia Zacharová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 140 rokov – viac než 140 zbierok

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems