V košickom punkrocku opäť podfuckuje

| Predstavujeme | 3. 9. 2012

Kapela Podfuck v týchto dňoch prichádza s debutovým albumom Znamenie. Mäsitýzvuk gitár a našľapané bicie sú ich základným korením. Po dvoch épečkach sú však z chlapcov chlapi a vek rozhodne nie je jediné, čo sa v tejto formácii zmenilo. „Dá sa povedať, že je to naše prvé plnohodnotné CD. Je na ňom desať vecí, s ktorými sme sa hrali zhruba päť mesiacov. Spolupráca v štúdiu bola nanajvýš priateľská. Producentsky nám s albumom pomáhal Miro Felber z The Parentals, u ktorého sme aj nahrávali. Od posledného EP Mapa času uplynuli štyri roky. Samozrejme, človek sa mení a menia sa aj jeho postoje. Názory. To sa odrazilo ako na textoch, tak aj v samotnom prístupe k hudbe. Snažili sme sa odbúrať to, čo bolo zaužívané a nakuknúť “za“ horizont  punkrocku, na aký sme boli zvyknutí,“ hovorí spevák košickej kapely Miroslav Terifaj.

Ovplyvnení peniazmi a časom

Kapela Podfuck si na nahrávanie prvýkrát pozvala aj hostí. Skvelú atmosféru tak dotvorili zvuky saxofónu, klavíra či ústnej harmoniky. „Posunuli sme sa taktiež v spevoch. Hudobne a zvukovo ani nehovoriac. Určite je za tým hlavne to, že na tomto albume sme mali čas experimentovať. Pri predošlých épečkach nám nemal kto poradiť. Chýbalo nám ucho nezávislého človeka, ktoré by odhalilo nedostatky. Bolo to však aj kvôli tomu, že sme boli limitovaní rozpočtom na nahrávanie. A teda logicky aj časom.“  Niektoré skladby na albume budú fanúšikovia poznať aj z koncertov. Vznikali totiž priebežne počas štyroch rokov. Štúdiovej podoby sa však dočkali až teraz. Textársky sa na skladbách podieľal z väčšej časti gitarista a spevák Miroslav Terifaj. Niektoré zase vyšli od gitaristu Michala Šmajdu. Podľa speváka a basgitaristu Alexa má zaujímavý príbeh text na skladbu Dosť: „Ten sa roky váľal po zemi v skúšobni. Na zafúľanom papieri na ktorý sme si dokonca písali koncertné playlisty. Nakoniec sme ho vyslobodili spod odtlačkov topánok a čmáraníc. Mali sme hotovú hudbu. Zrazu nič nestálo v ceste tomuto zvláštnemu spojeniu.“

Krstilo sa pivom

Album Znamenie má za sebou už aj krstiny. Členovia Podfucku ho privítali nadupaným koncertným programom. Práve na ňom odzneli skladby z debutu, ale aj ich staršie veci. Krstných otcov bolo hneď niekoľko. CD pokrstili členovia šiestich spriatelených kapiel pivom. „Zatiaľ si ho ľudia môžu zakúpiť na našich koncertoch. Len na krste sme rozdali desiatky nosičov. Na jeseň by sme ho chceli určite vydať aj oficiálne. Samozrejme album Znamenie si môžu naši fanúšikovia stiahnuť úplne zadarmo. My však vieme, že tí skalní si ho určite aj kúpia.“ Na jeseň sa kapela chystá na menšie turné po Slovensku. A len tak medzi rečou, môžete sa tešiť aj na videoklip. Na ktorú skladbu, to si zatiaľ nechávajú pre seba.

Kapela Podfuck vznikla v roku 2002. Po menších obmenách v zostave ju dnes tvoria štyria členovia: Miroslav Terifaj (spev, vokály, gitara, harmonika), Alexander Albert (spev, vokály, bassa), Michal Šmajda (gitara), Vladimír Palai (bicie, vokály). Medzi jej najväčšie úspechy patrí účasť na dvoch výberovkách, množstvo klubových koncertov i festivalov. Pozitívnej odozvy sa dočkalo aj jej pôsobenie vo viacerých hudobných súťažiach. Tretí štúdiový album Znamenie je tak ďalším krokom kapely.

Martin Krestián, študent Masmediálnych štúdii na UPJŠ v Košiciach

Foto: Dominika Kentošová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V košickom punkrocku opäť podfuckuje

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems