„Stačí v sebe objaviť nekonečnú lásku“

| Rozhovory, Skutočné príbehy | 10. 9. 2012

Tento skutočný príbeh bude osobný, rovnako ako všetky predtým a možno o čosi viac. Trinásty september je vyhlásený za Deň pozitívneho myslenia. Nájsť človeka, ktorý dokazuje, že pojem pozitívne myslenie nie je klišé, bola pre mňa tá najľahšia a najkrajšia úloha počas prípravy 11. čísla Zajtrajších novín. Oslovila som totiž éterickú bytosť, ktorá svojmu okoliu otvára obzory.

Saška s dcérkou Nairou narodneou práve 13. septembra.

Alexandra Kešeľová (27) je matka dvoch detí, speváčka, skladateľka a spisovateľka. Spolu s manželom vedú ekologický život šetrný k prírode, rodili prirodzenou cestou v domácom prostredí a o svoje skúsenosti sa radi delia s okolím. Saška je autorkou knihy Rodili sme doma, ktorá prináša fundované informácie o tejto krehkej téme. V súčasnosti s ďalšími dvadsiatimi mamičkami pracuje na pokračovaní knihy s pracovným názvom Aj my sme rodili doma. Do sveta vypustila CD Detičky lásky s podtitulom, ktorý hovorí sám za seba – Veselé piesenky k vnímavému tehotenstvu a detstvu. Na jej webovej stránke www.vnimavetehotenstvo.sk nájdete cenné informácie o materstve a rodičovstve. Ako lektorku ju môžete stretnúť na kurze s názvom Svetlušky, čo sú hry mamičiek s deťmi. Ponúkam vám rozhovor s láskyplnou osobou, mojím osobným guru, za ktorým kráčajú mnohé žienky, pretože ukazuje cestu, ako byť šťastný.

Saška, čo pre teba znamená pojem pozitívne myslenie?

Pozitívne myslenie je podľa mňa jediný spôsob myslenia, ktorý dáva človeku nádej na zajtrajšok. Napĺňa život radosťou. Je to jediný spôsob myslenia mne blízky od narodenia, nepamätám si, že by som niekedy nemyslela pozitívne. Je to nastavenie, s ktorým sa človek rodí. Podľa prenatálnej psychológie sa osobnosť dieťatka nastavuje už v brušku. Podľa pocitov matky. Na druhej strane každý program sa dá zmeniť.

Máš teda obrovské šťastie, že si takto narodila.

Človek  sa rodí na zem ako dokonalá a čistá duša. Okolie môže dušičku pošpiniť, alebo zanechať jej čistý stav. Moji rodičia ma vychovávali v slobodnom duchu, dávali mi veľký priestor na sebarealizáciu, vždy ma rešpektovali. Dávali mi obrovskú slobodu a vyrastala som v pocite, že svet je miesto bezpečné, z ničoho som nepociťovala strach. Čiže rodičia touto formou výchovy podporili moje pozitívne naladenie. Je dôležité, aby rodičia pri výchove dieťatko nezdeptali svojimi strachmi, aby veci nevnímalo čierno.

Tehotná Saška a jej syn Nio.

Z čoho čerpáš energiu?

Je to napojenie na vnútorný zdroj, na stvoriteľa.

 

Žiadne knihy, teórie?

Veľmi rada si prečítam niečo, čo potvrdzuje moje presvedčenie. Aby bol človek spokojný, vyrovnaný a šťastný, stačí ak sa ponorí do seba a odhalí tú časť, ktorá pochádza z Boha. Stačí v sebe objaviť nekonečnú lásku, radosť, svetielko.

Nie každý človek má v sebe takéto pozitívne nastavenie a silu. Ako vie svoj vnútorný program zmeniť, ak sa chce mať lepšie?

Mediálna výchova je veľmi dôležitá, aby si človek uvedomil, že obsahy, ktoré chrlia médiá sú len produkty, ktoré väčšinou nie sú pravdivé. Keď človek pravidelne pozerá večerné správy a myslí si, že je to jediná pravda o svete, môže ho to položiť. Som vďačná, že som vyštudovala odbor masmediálne štúdiá, pretože ma to naučilo odosobniť sa od toho, čo človek vidí, počuje a číta. Takto sme sa zbavili vplyvu médií na nás, odstrihli sme sa počas prvého tehotenstva. Tým, že sme sa zbavili televízie, rozhlasu aj tlače, všetkých komerčných a bulvárnych vecí, ktoré sa snažia len manipulovať a ovládať ľudí pre svoje potreby, sme zrazu boli slobodnejší ešte viac. Médiá nám podsúvajú obsahy, o ktorých by sme mali uvažovať a veci, ktorými by sme sa mali zaoberať a väčšinou to nie sú pozitívne správy. Veď ak pozeráte správy, máte pocit, že svet je nebezpečný a dejú sa v ňom samé zlé veci. Ale vo svete je viac pozitívnych vecí ako negatívnych, preto je veľmi príjemné sa zbaviť tohto mediálneho klamu a žiť svoj vlastný život. Nežiť život cudzích ľudí.

Zrazu má človek viac času na seba, na vlastné myšlienky a prichádza to dôležité – kontakt s prírodou. Mali by sme často chodiť do prírody, ak v nej nemôžeme žiť. Veď často sa stane, že človek za celý deň nepríde do kontaktu s prírodou. Žije v byte, vystúpi na betón, nastúpi do autobusu, vystúpi do kancelárie… a za celý čas nie je v kontakte so zdrojom. Príroda, zem je naša matka, živí nás. Takisto nás kŕmi vesmír. Keď sa človek dokáže naladiť na prírodu, tešiť sa z toho, že sedí na zemi a dýcha vôňu trávy, tak objaví, že je sám súčasťou vyššieho celku, ktorý je dokonalý. Cez prírodu spozná sám seba a naladí sa na to, čo je mu je príjemné. Môže si zaspievať a zatancovať, je slobodný a tvorivý. Pretože aj príroda je tvorivá, vždy sa v nej niečo deje. Keď sa človek naladí pozitívne, začne priťahovať príjemných ľudí, príjemné veci a situácie.

Sama sčasti s médiami pracuješ. Myslím internet a video.

Internet je slobodné médium, preto ho uznávam. Ponúka spätnú reakciu, porovnanie zdrojov.

Máš niekedy zlý deň, stavy smútku?

Celý deň nie. Ale keď sa stane tragédia, čomu sa človek nevyhne, tak prvé momenty sú smutné. Ako náhle precitne smútok, opýtam sa sama seba – čo som si z toho mala zobrať? Pre aké dobro to malo byť? A idem ďalej.

Ak sú nešťastní naši blízki, sme smutní aj my. Ako riešiš tento stav?

Aj mňa trápilo, ak bol niekto v mojom okolí smutný, mrzutý či nahnevaný. Ale potom som prišla na to, že je to nevyhnutný stav toho človeka, istý proces, ktorým prejde a potom bude v šťastnom stave, bude spokojný. Najlepšia pomoc druhým je nezasahovať do ich nálad a správania. Človeku pomôžeš, ak ostaneš na svojich pozitívnych vysokých vibráciách, aby sa náš blízky zo zlej nálady mohol pripojiť k nám. Je to náročné, ale človek na sebe musí pracovať, aby sa nedal strhnúť negatívnymi vplyvmi.

Pomáhaš, ak vidíš, že je niekto v nepohode?

Kedysi som chcela zachrániť všetky opustené zvieratká a každému bezdomovcovi som dávala peniaze. Brala som na seba ich trápenie, ale nepomáhala som im naozaj. Ak na seba preberáme zodpovednosť za neschopnosť druhých, potom im neumožňujeme, aby na sebe pracovali. Zistila som, že treba nechať ľudí, aby si svoje problémy vyriešili sami, tým aj oni porastú. Vyslovene pomáham, len ak ma niekto poprosí o pomoc. Snažím sa pomôcť toľko, čo si ten človek nevie pomôcť sám, aby ďalej už pokračoval vlastnými silami.

Čo ťa inšpiruje?

Krásne veci, pri ktorých sa moja duša raduje, keď ich vidím. Ľudské a prírodné výtvory, ako to v prírode dokonalo funguje samo od seba, pozitívny príklad, láska, deti. Najväčšiu inšpiráciu v živote som pocítila, keď som prvýkrát otehotnela. Žiť pre dobro detí, človeka inšpiruje k nadľudským výkonom. Moje deti mi dávajú najvyšší zmysel života. Neposudzujú a neodsudzujú. Deti sa nepozerajú, čo má človek na sebe, ale prijímajú ho takého, aký je. Detičky mi dali znova do vienka radosť zo všetkého, čo sa deje naokolo.

Čo je podľa teba v živote dôležité?

Aby si človek obstál slobodu. Vieme, že existuje istá elita ľudí, ktorí chcú žiť na úkor ostatných. Tá elita vytvára zhubné veci ako je farmaceutický priemysel, vojny. Preto by sme mali vždy vo veciach, ktoré robíme, cítiť zmysel. A tento zmysel by v nás mal rozvibrovať lásku a radosť. Všetko čo robím, robím s presvedčením, že je to najlepšie, ako môže byť. Nikdy nerobím veci automaticky len preto, že sa to tak robí. Zmysel nás napĺňa láskou a šťastím. Človek by mal objaviť, čo ho baví a tomu sa venovať. Je veľmi dôležité, aby mal človek dobrý pocit z toho, čo robí, hoci by to malo byť napríklad behanie. Nemusí to byť práve zamestnanie. Ak človek nevidí svoje poslanie v živote a pýta sa sám seba – načo tu vlastne som? – mal by pomáhať druhým. To by ho naplnilo obrovskou radosťou.

Nie každý rozmýšľa ako ty, ani sa tak nespráva k prírode, ostatným ľuďom a k sebe samému. Keď niečo také vidíš, hnevá ťa to?

Nie, kdeže. To by bolo povýšenectvo, keby som si myslela, že ako žijem ja, je to najlepšie.

Nemáš potrebu nejakým spôsobom ostatných vychovávať?

Nie, každý ma svoju cestu. Ani mne by nebolo príjemné, keby ma niekto odsudzoval za to, ako žijem a snažil sa ma prevychovať. Len sa teším, keď mi niekto napíše, že čítal môj článok alebo videl video, že si niečo uvedomil a pridáva sa ku mne.

Čo podľa teba dokáže pozitívne myslenie?

Kvantová fyzika dokázala, že človek si vie zhmotniť svoje myšlienky. Je to radostná predstava uvedomiť si, že si dokážeme zhmotniť to, o čom snívame. Aj toto je zdroj môjho pozitívneho myslenia. Vedomie, že si dokážem vytvoriť šťastný svet. Či veríš, že sa ti niečo podarí alebo neveríš, vždy máš pravdu. :)

Ďakujem za rozhovor

 

Lucia Zacharová

Foto: Martin Kešeľ

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Stačí v sebe objaviť nekonečnú lásku“
  1. Mam chut si to vytlacit a pripnut na stenu! ((((:

    Komentoval Jaromira dňa 29.09.2012 o 19:30:31Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems